Anasayfa » Forum

Bilgi İşlem(IT) olm...

Bilgi İşlem(IT) olmak  

Sayfa 1 / 2
  RSS
 Anonim

Merhaba Arkadaslar;

Yıllardır hep merak etmişimdir.İyi bir bilgi işlemci olmak yada bilgi işlemde vazgeçilmez olmak işin ne yapmamız gerekir?

Alıntı
Gönderildi : 05/05/2011 15:58
Tayfun DEĞER
(@tayfundeger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Cozumpark üzerindeki makaleleri,videoları,webcast'leri takip etmeniz yeterlidir:)Açık ve net:)

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/05/2011 16:12
Kayhan KAYIHAN
(@KayhanKAYIHAN)
Üye

Tayfun beyin sözlerine ek olarak hayatın her alanında olan bilgini iyi satmayıda bilmen gerek diye düşünüyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/05/2011 19:21
 Anonim

Çok tesekkurler bilgiler için:)

satmak konusuna geldiğimizde ise ben buna inanmıyorum...bilgi işlem herseyi bilecek diyorlar...kendını satmak demıyorum göstermek içinde o konuyu bilmen gerekır kı...binlerce konu demektir.benın ögrenmek istediğim aslında bu konuların ön onemlileri...bir yere bilgi işlem oldugumuzda orada sorun cıkmaması için nelerı yapmamız lazım..

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/05/2011 12:31
Kayhan KAYIHAN
(@KayhanKAYIHAN)
Üye

Kullandığın donanımları sürekli yenilersin, anti virüs v.b yazılımlarını güncel tutabilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2011 17:48
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

Tayfun bey'i söylediklerini yapmanız yeterli olacaktır. Sizin bilginizi pazarlamanıza gerek yok , gereken kişiler sizi bulup bilginizi satın alacaktır. Bilginizi pazarlamak için en iyi yol kendinize blog ve Çözümpark gibi büyük portallarda makaleler yazmak hem kendinize hem çevredeki insanlara yararlı olmanız sizin bu alanda ilerlemenizde büyük rol oynayacaktır.

Allah yolunuzu açık etsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/05/2011 05:21
Erdem CILINGIROGLU
(@ErdemCILINGIROGLU)
Tanınmış Üye

[quote user="Samet YILMAZ"]

Tayfun bey'i söylediklerini yapmanız yeterli olacaktır. Sizin bilginizi pazarlamanıza gerek yok , gereken kişiler sizi bulup bilginizi satın alacaktır. Bilginizi pazarlamak için en iyi yol kendinize blog ve Çözümpark gibi büyük portallarda makaleler yazmak hem kendinize hem çevredeki insanlara yararlı olmanız sizin bu alanda ilerlemenizde büyük rol oynayacaktır.

Allah yolunuzu açık etsin.

[/quote]

Kendinizle çakışır cümleler kurmuşsunuz. İlk cümlede bilginizi pazarlamnıza gerek yok demişsiniz. Ama sonrasında "Portallarda ve bloglarda makale yazmak" demişsiniz. Sizce de çelişmiyor mu? Makale yazmak demek insanlara yardım etmenin yanında reklam yapmak demektir.

Kusura bakmayın ama ülkemizde sektör olarak kötü bir durumdayız. Şuan; 3-5 kursun, iş garantili yalanıyla Sistem Uzmanımsı stajyer eğitmenlerin yetiştirdiği ve mezun ettiği ve sonrasında kendisini sistem uzmanımsı sanan kişilerle doldu. İş görüşmesine giriyorsunuz. Şu nedir. mnmm şey mm şey. Bu nedir? Bilmiyorum. O zaman sana 800 TL veririm. Bilgisayarlara format atarsın. Tamam diyor adam da. Artık iyi eğitmenleri yetiştirdiği iyi mezunlar yok. Sektöre gönül veren bir kişi kendisini yetiştirmek zorunda. Bunun sonunda da reklamını yapmak zorunda. Eğer bunları yapmıyorsa iş bulma süreci uzayacaktır.

Reklam, Pazarlama her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de şart. Ben 1,5 yıl işsiz gezdim. Kimse bana Erdem bey gelin bizimle çalışın demedi. =) Hep ben şirketlere başvuru yaptım. =))

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/05/2011 02:37
 Anonim

ERDEM BEY ;

6 aydır bende iş arıyorum fakat benide kimse çagırmadı.İnsan belli bir süre sonra işe yaramadıgını düşünüp umutsuzluğa kapıyor ve daha çok geliştirmek istiyor kendını.yorumlarınız için tesekkurler

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/05/2011 14:45
Erdem CILINGIROGLU
(@ErdemCILINGIROGLU)
Tanınmış Üye

[quote user="mustikan81"]

ERDEM BEY ;

6 aydır bende iş arıyorum fakat benide kimse çagırmadı.İnsan belli bir süre sonra işe yaramadıgını düşünüp umutsuzluğa kapıyor ve daha çok geliştirmek istiyor kendını.yorumlarınız için tesekkurler

[/quote]

Zaten olması gereken bu. Bu işsizlik dönemini fırsata çevirebilmek mesele. Eğer siz bu boşlukta bazı konulara asılırsanız o konularda fikir sahibi olursanız ilk zamanlar olmasada gelecekte çok işinize yarayacaktır. Ümitsizliğe kapılmayın. Bende o günleri yaşadım. Biraz sabıra ihtiyacınız var. Daha detaylı yazardım ama şimdi çıkmama gerekiyor. =)) Başka sefere kısmetse. =)

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/05/2011 20:20
ilker tutu
(@ilkertutu)
Üye

[quote user="mustikan81"]İyi bir bilgi işlemci olmak yada bilgi işlemde vazgeçilmez olmak işin ne yapmamız gerekir?[/quote]

Bu iki istek birbiriyle çelişiyor. Eğer kurumu kendinize muhtaç bırakıyoranız (vazgeçilmezseniz) iyi bir bilgi işlemci değilsiniz demektir. Yapıyı, yarın siz olmasanız herşeyin tıkır tıkır yürüyeceği hale getirmeniz gerekli. Eğer "vazgeçilmez" kelimesini talep gören ve insanların memnun olduğu bir bilgi işlemci anlamında kullandıysanız itirazım yok.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/05/2011 23:29
Erdem CILINGIROGLU
(@ErdemCILINGIROGLU)
Tanınmış Üye

[quote user="İlker TUTU"]

[quote user="mustikan81"]İyi bir bilgi işlemci olmak yada bilgi işlemde vazgeçilmez olmak işin ne yapmamız gerekir?[/quote]

Bu iki istek birbiriyle çelişiyor. Eğer kurumu kendinize muhtaç bırakıyoranız (vazgeçilmezseniz) iyi bir bilgi işlemci değilsiniz demektir. Yapıyı, yarın siz olmasanız herşeyin tıkır tıkır yürüyeceği hale getirmeniz gerekli. Eğer "vazgeçilmez" kelimesini talep gören ve insanların memnun olduğu bir bilgi işlemci anlamında kullandıysanız itirazım yok.

[/quote]

İlker Bey'e kesinlikle katılıyorum. Ayrıca dökümantasyona önem verilmeli. Siz işi bıraktığınızda yerinize gelen arkadaş dökümanlara baktığında "Demek ki Bu Security Group bu işe yarıyormuş", "Hmm demekki bu server şu fiber switch'e bağlıymış" tarzı cümleler kurdurabiliyor olmalısınız. Yoksa yapıyı siz kurun, sonra pat işi bırakın yerinize gelen arkadaş yapıyı çözmekle uğraşsın. Bu etik olmaz tabiki.

İlker Bey'e bu konuyu hatırlattığı için teşekkür etmek istiyorum. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/05/2011 09:41
 Anonim

Erdem bey fırsatınız oldugunda sizi dinlemeyi çok isterim. Vazgeçilmezden kastım çalışıgım kurum için değildi aslında sektor amaclı vazgeçilmez olmak istiyorum. Bastada dediğim gibi benım tecrubem yok ve sizin gibi insanların yaşadıgı tecrubelerden faydalanmak ve ders çıkarmak istiyorum. soyledıgınız konu hakkındada en kısa zamanda çalışma yapacağım.benden sonra gelen birisi notlara baktıgında ne oldugunu bilecek pozizyona getireceğim. Çok tesekkur ederım.her gecen gunn sayenızde yeni şeyler ögreniyorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/05/2011 11:12
Erdem CILINGIROGLU
(@ErdemCILINGIROGLU)
Tanınmış Üye

[quote user="mustikan81"]Erdem bey fırsatınız oldugunda sizi dinlemeyi çok isterim. Vazgeçilmezden kastım çalışıgım kurum için değildi aslında sektor amaclı vazgeçilmez olmak istiyorum. Bastada dediğim gibi benım tecrubem yok ve sizin gibi insanların yaşadıgı tecrubelerden faydalanmak ve ders çıkarmak istiyorum. soyledıgınız konu hakkındada en kısa zamanda çalışma yapacağım.benden sonra gelen birisi notlara baktıgında ne oldugunu bilecek pozizyona getireceğim. Çok tesekkur ederım.her gecen gunn sayenızde yeni şeyler ögreniyorum[/quote]

Estağfurullah. Elimizden geldiğince tecrübelerimizi portalımız üzerinden paylaşmaya çalışıyoruz. Tabi kısmet olursa bir gün yüz yüze de tanışırız. Biraz zamana ihtiyaç var sadece.

Siz azmederseniz sektörde de işinizde de vazgeçilmez olursunuz. Yeter ki isteyin. SAygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/05/2011 18:08
Huseyin KARTAL
(@HuseyinKARTAL)
Üye

[quote user="Erdem CILINGIROGLU"][quote user="mustikan81"]

[/quote]

Zaten olması gereken bu. Bu işsizlik dönemini fırsata çevirebilmek mesele. Eğer siz bu boşlukta bazı konulara asılırsanız o konularda fikir sahibi olursanız ilk zamanlar olmasada gelecekte çok işinize yarayacaktır. Ümitsizliğe kapılmayın. Bende o günleri yaşadım. Biraz sabıra ihtiyacınız var. Daha detaylı yazardım ama şimdi çıkmama gerekiyor. =)) Başka sefere kısmetse. =)

[/quote]

Erdem'e %100  katılıyorum şahsen en büyük  gelişimimi işsiz  kaldığım zamanlarda  gerçekleştirdim  işsizken sabahlara kadar  VMware üzerinde kendi kendime  sıkıntıdan bir sürü  proje  geliştiriyorum gerçi halen daha mesai saatleri içerisinde  fırsat buldukça hafta sonları hatta şuanda  backtrack 5 ile uğraşıyorum 🙂 yani hiç bir şey yerinde durmuyor çok çalışıp yetişmek lazım  o çok şey isteyen all in one ilanların istediklerini yerine tamamen olmasa da  bir nebze  getirmek durumundayız burası Türkiye ... yani boş zamanlarda  isyana gerek yok  öğrenmek gerekli.

Birde bana mı denk gelmiştir  bilmem ama iş ilanlarına sabah 8 de  kalkıp  baş vurun arkadaşlar  ik uzmanlarının  bir çoğu bu başvurulara sabah bakıp bir daha  bakmıyorlar ... Yani  benim şansım mıdır  bilmem ama  işsizken ne zaman erken kalkıp iş başvurusu  yapsam en azından görüşmeye  gidiyorum ..:))

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/05/2011 03:26
 Anonim

İnş.zorda olsa başaracağıma inanıyorum..çok sagolun

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/05/2011 13:55
Erdem CILINGIROGLU
(@ErdemCILINGIROGLU)
Tanınmış Üye

[quote user="mustikan81"]

İnş.zorda olsa başaracağıma inanıyorum..çok sagolun

[/quote]

Siz inanırsanız olacaktır. Ama inanmıyorsanız havlu atın. Çalışın, çalışın, çalışın ve daha çok çalışın. Bir gün sonra olmasa bile bir gün emeğinizin karşılığını alacaksınız. Sabır etmeniz gerekmekte. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/05/2011 08:46
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Kurumsal yerlerde Bilgi işlem Departmanında işe başladığınızda zaten ekibe yeni üye olarak katılacaksınız ve göreviniz belli olacaktır. Ama daha ufak çaplı bir yerde işe başlarsanız ve burada tek başınıza olacaksanız ucunda kablo olan her şeyden siz sorumlu olacaksınız.

Diyelimki  80 PC si olan bir yerde Bilgi İşlem Sorumlusu (Ünvan tek başınıza iseniz hiçbir şey ifade etmez. Çünkü herşeyi sizin yapmanız gerekir) olarak işe başladınız. Bu üretim yapılan bir yerse mutlaka ERP programı kullanıyorlardır ki buda Server ve Clinet bilgisi yanında SQL bilgisi demektir. Ek olarak ayrı bir Muhasebe programı da kullanıyor olabilirler. Kısacası böyle bir işletmede kabaca aşağıda yazacaklarım sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

1. Server lar
  2. PC ler
  3. Telefon Santrali
  4. Fotokopi cihazları
  5. Yazıcılar
  6. E-mailler
  7. Kullanıcıların masa üstü ve Belgelerim içerisinde yer alanlar
  8. İşverenin şahsi bilgisayarı
  9. ERP programı
  10. Muhasebe Programı
  11. UPS
  12. Güvenlik Sistemi varsa kameralar
  13. Personel giriş çıkışta kart basıyorsa Personel Takip Programı
  14. Güvenlik Kontrol sistemi
  15. Yangın ve doğalgaz kaçakları  için bir sistem varsa bu sistem
  16. İşletmede müzik yayını yapılıyorsa bu sistem

v.s bu liste uzar gider. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/05/2011 12:01
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

YGS'nin faturası genç bir uzmana kesildi

YGS’deki “şifre” iddialarının faturası METEKSAN’da çalışan bir bilgi işlem uzmanına kesildiği iddia edildi.

Habertürk Gazetesi'nden Refika Karabacak'ın haberine göre şifre iddialarının ortaya çıkmasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından ÖSYM ve soruların basıldığı Meteksan’da ayrıntılı biçimde inceleme yapılmıştı. İddialarla ilgili “takipsizlik” kararı veren savcılığın raporunda, “adaya özgü soru kitapçığı”na ilişkin yazılımın 2010 yılı mezunu bir bilgisayar mühendisi tarafından yapıldığı bilgisi yer almıştı.

METEKSAN çalışanı genç mezun, 5 Aralık 2010’da Bilgisayar Mühendisi olarak göreve başladı. METEKSAN Matbaası tarafından genç mezuna verilen ilk sorumluluk ise bir milyon 700 bin aday için kitapçık üretecek yazılımı yazmak oldu. Tek bir bilgisayar mühendisi tarafından hazırlanan yazılım şifre iddialarıyla ÖSYM tarihinde yaşanmamış itiraz sürecine ortaya çıktı. METEKSAN firması ise çalışanının işine son verdi.

ÖSYM Sayman’la da yollarını ayırmıştı
YGS’de yaşanan sıkıntıların ardından kurum içinde yenilenmeye giden ÖSYM dün de yıllarca kurumun saymanlığını yapan çalışanıyla yollarını ayırdı. Sayman, kurumun en eski çalışanlarından biriydi. ÖSYM geçen hafta önemli birimlerde görev yapan 10 çalışanının ilişiğini kesmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17863029.asp?gid=381

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/05/2011 15:36
 Anonim

[quote user="Sinan KAHRAMAN"]

Kurumsal yerlerde Bilgi işlem Departmanında işe başladığınızda zaten ekibe yeni üye olarak katılacaksınız ve göreviniz belli olacaktır. Ama daha ufak çaplı bir yerde işe başlarsanız ve burada tek başınıza olacaksanız ucunda kablo olan her şeyden siz sorumlu olacaksınız.

Diyelimki  80 PC si olan bir yerde Bilgi İşlem Sorumlusu (Ünvan tek başınıza iseniz hiçbir şey ifade etmez. Çünkü herşeyi sizin yapmanız gerekir) olarak işe başladınız. Bu üretim yapılan bir yerse mutlaka ERP programı kullanıyorlardır ki buda Server ve Clinet bilgisi yanında SQL bilgisi demektir. Ek olarak ayrı bir Muhasebe programı da kullanıyor olabilirler. Kısacası böyle bir işletmede kabaca aşağıda yazacaklarım sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

1. Server lar

2. PC ler

3. Telefon Santrali

4. Fotokopi cihazları

5. Yazıcılar

6. E-mailler

7. Kullanıcıların masa üstü ve Belgelerim içerisinde yer alanlar

8. İşverenin şahsi bilgisayarı

9. ERP programı

10. Muhasebe Programı

11. UPS

12. Güvenlik Sistemi varsa kameralar

13. Personel giriş çıkışta kart basıyorsa Personel Takip Programı

14. Güvenlik Kontrol sistemi

15. Yangın ve doğalgaz kaçakları  için bir sistem varsa bu sistem

16. İşletmede müzik yayını yapılıyorsa bu sistem

v.s bu liste uzar gider. 🙂

[/quote]

Suanda Tam anlattığınız seyler karsımda duruyor...Aynı şekilde listedeki hersey var...Artık araştırmaktan kafam catlayacak.Birini araştırıyıp ögrenıyorum karşıma ötekisi çıkıyor...ama benim için çok iyi oluyor hergun yenı seyler ögrenıyorum..inş burada tecrube edınıp ilerde iyi bir bilgi işlem olurum... Yardımlarınız için tesekkur ederım...sizler tecrubelerınızı paylaştıkca içim rahatlıyor..

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/05/2011 18:34
Sayfa 1 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol