Anasayfa » Forum

Hangi Yüksek l...

Hangi Yüksek lisans programı seçilmeli?  

RSS
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Merhaba arkadaşlar,

Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ve alan olarak bilgisayar düşünüyorum ancak Bilgisayar Mühendisiliği mi yoksa Yönetim bilişim sistemlerimi tercih etmeliyim karar veremedim.

İkisi arasındaki fark nedir, konu ile ilgili olarak bilgisi olan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirse sevinirim.

iyi çalışmalar. 

Alıntı
Gönderildi : 05/05/2011 15:16
ilker tutu
(@ilkertutu)
Üye

Merhaba

Uzun süredir kendime bir yüksek lisans programı araştırdığım için sorunun bir kısmında yardımcı olabilirim.

Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS), İşletme Bilişim Sistemleri (BIS), BT Hizmet Yönetimi (ITSM) ve MBA daha çok yönetime odaklı ve Bilgisayar Müh. lisans mezunları için uygun programlar. Özellikle kurumsal şirketlerde BT yönetimi kariyeri planlıyorsanız ve biraz iş tecrübeniz varsa düşünebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği üzerine Bilg.Müh yüksek lisans yapmak daha çok teknik uzmanlığa veya bu alanda akademik kariyere uygun olur. Fakat karar vermeden önce benim buraya yazdıklarımla yetinmeyip bir de Bilg.Müh yüksek lisans yapmış birisine danışmanız gerekli.

Genel olarak hemen tüm mühendislik dalları için belirli bir iş tecrübesi üzerine işletme yüksek lisans (MBA) yapmanın faydalı olduğunu yakın arkadaşlarımın tecrübelerinden biliyorum.

Karar verirken şu konuları da gözden kaçırmayın:

- Yüksek lisanstan ne bekliyorsunuz, bitirdiğinizde anında veya uzun vadede bir gelir artışı olacak mı?
- Mevcut çalıştığınız işte yüksek lisans yapmak size bir değer katacak mı? Yüksek lisans dersleri işinizle ilgili mi?
- Mevcut çalıştığınız işte Bilgi Teknolojileri kadrosu yüksek lisans yapanın ve yapmayanın ayrılacağı kadar kalabalık/büyük mü?
- Yüksek lisansdan faydalanabilecek kadar iş tecrübeniz var mı?
- Akademisyen olmayı düşünür müsünüz?
- Yüksek Lisans'a ayıracak maddi imkanlarınız ve zamanınız var mı?
- Yüksek lisans yapmak yerine bu kaynakları ve enerjiyi farklı bir yere harcasanız daha çok fayda elde eder misiniz?

Tüm bunlara yüksek lisans lehinde yanıt veriyorsanız ilk hedefiniz o olsun. Eğer farklı yanıtlar veriyorsanız o zaman sertifikasyon, iş tecrübesi vb konular daha öncelikli gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/05/2011 22:51
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

şu anda mcitp eğitimim devam ediyor, sertifikasyonumu tamamlayacağım ancak yüksek lisansta yapmak istiyorum, hiç bişi olmasa bile kendimi tatmin etmek için yinede yüksek lisans yapmak istiyorum. Yani nasip olursa yüksek lisansı yapacağım ancak hangisi daha karlı olur diye düşünüyorum. bu konudaki paylaşımınız dan dolayı teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/05/2011 00:24
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol