Anasayfa » Forum

Eğitim Hakkında

Bildirimler

Eğitim Hakkında  

RSS
Mehmet Boyacı
(@MehmetBoyaci)
Üye

Arkadaşlar öncelikle merhabalar , Çözümpark'a yeni kayıt oldum ve şu andan itibaren sürekli takibim altında.Gerçekten her konuda detaylı bilgiler var ve çok detaylı bir forum. Kurucusuna çok teşekkürler. Benim bu bölümde anlatmak istediğim olay şu ;

Şuan lise son sınıf öğrencisiyim ve Bilişim Teknolojileri Bölümü - Ağ  İşletmenliği dalında okumaktayım. Sırasıyla aldığım eğitim ,

- lise1 : Temel Office Programları kullanma

- lise2 : Bilgisayar temelleri , donanımsal bakım&onarım&arıza tespit

- lise3 : Ağ sistemleri temelleri , tüm ağ cihazlarının tanımı,kullanım alanları, protokoller , TCP/IP , Router kurulumu(packet tracert ile) , ağ komutları..

- lise4 : Server 2008 Active directory,GPO lar,İzinler(NTFS) ... (Palme-Zirvedeki beyinler kitabından işleniyor) , Exchange 2003 , Ağ güvenliği ve Açık kaynak işletim sistemleri (temel pardus 09)

Görmüş olduğum eğitimler bunlar.Hepsinde ileri seviyede bilgim var fakat tabi teoride kalıyor çoğu .. Demek istediğim şuan üniversite seçiminde kararsızım.Yazılım ile uğraşmayı hiç sevmiyorum ve hiçte bilgim yok zaten.Şuan okul birincisi konumundayım ve çoğu bölümün kapısı bana açık. Fakat benim tercihim Mustafa Kemal Üni. - İnternet ve ağ teknolojisi olacak . 2 yıllık önlisans bölümü fakat tam anlamıyla benim istediğim bir bölüm.Acaba burayı tercih etmelimiyim? Ettikten sonra iş imkanım nasıl olur? Yoksa 4 yıllık bir mühendislik yada bilgisayar öğretmenliğimi seçsem?(tabi yazılım göstereceklerinden dolayı seçmek istemiyorum).

Sizler daha tecrübeli ve eğitimli olarak bana neyi önerirsiniz? Tabi ileride CCNA ve Microsoft Sistem Ve Ağ Uzmanlığı sertifikalarınıda almak istiyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
Gönderildi : 13/03/2011 16:38
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Değerli Üye

Merhaba genç arkadaşım,

Sen zaten birçok eğitimi almışsın, azminle birlikte çok iyi şeyler yapabilirsin. Ancak ben senin yerinde olsam 2 senelik MYO seçeceğine, 4 senelik bilgisayar mühendisliği seçerdim.

Başarılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2011 16:44
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

[quote user="Ugur DEMIR"]

Merhaba genç arkadaşım,

Sen zaten birçok eğitimi almışsın, azminle birlikte çok iyi şeyler yapabilirsin. Ancak ben senin yerinde olsam 2 senelik MYO seçeceğine, 4 senelik bilgisayar mühendisliği seçerdim.

Başarılar.

[/quote]

Uğur'a kesinlikle katılıyorum. Sektörde 4 yıllık okul mezunu hele ki mühendislik mezunu olunca herşey daha farklı oluyor. Üzerine birde Network, MS teknolojileri vb.. ekstralar katarsanız süper olur. Hayatta başarılar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2011 17:06
Mehmet Boyacı
(@MehmetBoyaci)
Üye

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim sayın abilerim. Çoğu kişi bana bunu söyledi fakat bende yazılım göreceğim için biraz korkuyorum açıkçası. Hayırlısı şu sınavı atlattıktan sonra ..

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2011 17:43
CozumPark
(@cozumpark)
Kıdemli Üye

...Yazılım ile uğraşmayı hiç sevmiyorum ve hiçte bilgim yok zaten.Şuan okul birincisi konumundayım...

Kimse kusura bakmasın; eğitim sistemimizin güzelliği [:(]

Baştan alabildiğin kadar eğitim al, oku öğren. Yazılım, donanım hepsinden zevk almaya çalış; alamıyorsan başka bir meslek seç kendine yol yakınken. İleride istemediğin bir mesleği yapmak ne sana ne de vatana faydalı olmaz.

Okurken bir yerlerde parasına bakmadan mutlaka kendine pratik geliştirecek işler bul. Ama bu bilgisayarlara sadece format atılan "bilgisayarcı köşeleri" olmasın. Sektörde büyük işler yapan güzel firmalar çok fazla; onları araştır bul.

Kısacası kendini olabildiğince geliştir; geliştiğin her özelliğini de sev.

İyi günler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2011 18:16
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Mboyaci35"]

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim sayın abilerim. Çoğu kişi bana bunu söyledi fakat bende yazılım göreceğim için biraz korkuyorum açıkçası. Hayırlısı şu sınavı atlattıktan sonra ..

[/quote]

Sistem bölümüde yazılım bölümüde günümüz şartlarında çok dallanıp budaklandı. Artık ben sistemciyim yada yazılımcıyım diyemiyorsunuz çünkü pek çok alt dalı var. Yazılımcıyım desen hang dilleri biliyorsun şunları şunları.... peki şunu biliyormusun hayır???? Sismtemciyim desen onlarca çeşit cihaz, veri tabanı, işletim sistemi, hizmet programları, web ve güvenlik programları... .bilmediğin mutlaka çok şey çıkar. Sistemci biraz yazılımdan, yazılımcıda biraz sistemden anlamak zorunda.

Siz ilerde nerede olmak istediğinize karar verin. İyi bir yer istiyorsanız mutlaka 4 yıllık + sertikilar hatta MBA vs. Eğitimin sonu yok. Yok ben normal bir işe gireyim 3-5 te maaşım olsun diyorsanız 2 yıllık okuyun, birazda piyasadan birşeyler öğrenirsiniz. Yeter size.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2011 23:24
Paylaş: