Cloud Computing

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cloud Computing  

RSS
Ramazan Çalışkan
(@RamazanCaliskan)
Üye

Mrb.

Bİlişim sistemleri üzerine kendimi geliştirmek istiyorum. Fakat Cloud Computing ile bilişimde istihdam edilen personel sayısında ciddi düşüşler olacağını öğrendim burda. Hakan UZUNER hocanın webcastlarınde.

Şimdi sorum.

-Cloud Computing yapısı sektörü nasıl etkileyecek.?

-Türkiyedeki durum.?

-Ne zaman yaygınlaşacak.? 

-Yaygınlaştığında hiç IT personeli gerekmeyecekmi? Kısaca IT sektörünün geleceği?

gibi sorular aklımı tırmıklıyor. Burdaki IT profosyonellerinin bu konudaki fikirlerini almak isterim. Benim gibi bu sektöre henüz girmemiş biri için fikir sahibi olabileceğini düşünüyorum.

Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 16/01/2011 05:26
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bilgi sistemleri sadece windows server ve donanım desteği veren personelden ibaret değildir. Cloud size sadece altyapı sağayacak fakat üzerinde çalışan programların çalışması için birileri gerekecek. Piyasada pekçok MCSE sertifikalı personel var eğer bu kişiler kendilerini belli konularda uzmanlaştıramazsa elbette işsiz kalmaları kaçınılmaz olacaktır. Microsoft ürünlerine bakarsanız pek çok konuda ürünleri var, firmaların kullnadığı programlara bakarsanız ERP si, web programları, databaseleri, güvenlik yazılımları, CRM ler gibi pekçok konuda destek verecek personele ihtiyaç olacaktır. Size tavsiyem kendinizi belirlediğiniz bir konuda geliştirmenizdir.

Ayrıca cloud geldiğinde kullanıcı bilgisayar sayıları değişmeyecek bunlarında desteği verilecek. Bu işleride birilerinin yapması gerekiyor.

Cloud Turkcell ile önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde ülkemizdede başlayacak sanırım. Fakat burada firmaların Cloud sisteme bağlanabilmesi için WAN bağlantılarına ihtiyacı var. Bunun içinde yüksek hızda bağlantı ücretlerinin düşmesi gerekiyor. Bağlantı ve Cloud için ödeyeceğiniz kiraların makul ücretlerde olması lazımki firmalar bu sistemi tercih edebilsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/01/2011 14:53
Ramazan Çalışkan
(@RamazanCaliskan)
Üye

Teşekkürler hocam. Saolasın. Başladım Sistem Müh. eğitimine. Bir firmadada işe başladım kendimi geliştiriyorum. Hedefim en kısa zamanda çözümpark ın ilk 40 kişi si arasına girmek. o kadar heyecanlıyım yani 🙂 İyi akşamlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2011 20:54
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Karar vermek ve inanmak işin %50sini yapmaktır. Hedefiniz için kendinize iyi bir yol haritası çizin ve planlarınızı ertelemeden yapmaya özen gösterin. Bir kereden birşey olmaz demeyin hiçbir zaman, alışkanlık yaparsa bu sizin planlarınızı geciktirmenize yol açar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2011 02:06
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Bu yapıya nerden bakyığınızada bağlı, sisteminizde 30 client var, çalışıyor ancak bir problem olduğunda ne olacak 30 clinet birden duracak bu ne demek, iş yerinde işler durdu demek.

Siz bir şirketi aradınız geldiniz ettiniz vs diyene kadar 2-3 saat geçti en iyi ihtimalle, sonuç 2-3 saat boşa geçti. Normalde ne olacaktı, 1 kullanıcı bekleyecekti.

Yani 30 kişiyi bekletmemek için oradaki prbolemi anında halledecek personele ihtiyacınız var.

Bu sistemin daha az problemle çalıştığı ve  maliyetleri düşürdüğü bir gerçek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2011 17:23
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Konuyu hortlatmış oluyor ama bir şey sormak istedim Murat Can Hocamın "  Windows Azure Üzerinde Domain Controller – DC ve Exchange Server 2013 Kurulum – Yapılandırma ve İnternete Açma " makalesini okudum ad kurdum şimdi ben şirketimedeki sunucuları kaldımak istiyorum ve cloud yapısına geçmek istiyorum tüm clientlarımı azure üzerinde kurduğum sana sunucu üzerindeki ad yapısına dahil edebilirmiyim ve oradan yönetenebilirmiyim

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/06/2013 03:36
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Merhaba,

Konuyla ilgili uzmna değilim, sadece bende kurcalıyorum öğrenmeye çalışıyorum. Azure ile local network arasında on-premise site to site vpn gateway kuracaksınız. Azure tarafındaki AD şuan WAAD denen bir yapıya mensup, oranın adc olarak onpremise sitee kurulum yaparsınız, clientları domaine member edebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/06/2013 00:58
Emre Demirci
(@EmreDemirci)
Üye

Cloud konusunda uzun zaman önce bazı alanları işsiz bırakacağını belirten yazı yazmıştım. Günümüzde yurt dışından 200 TL'ye Androit İşletim Sistemli telefonlu saat siparişi veriliyor. Eğer cloud altyapısı kurmayacaksanız server donanımı firma için hikayedir. Bilişim sektörünü köklü değiştirecek firmadaki uygulamaları facebook kullanır gibi her platformda ve cihazda kullanacağınız teknolojiden bahsediyoruz.

Yeni başlayacaksınız ve yapabiliyorsanız yurt dışına çıkıp orada yazılım eğitimi alıp, yurt dışında çalışın. Türkiye'de bilişimciler bilişim endüstrisini baltalamak haricinde hiç bir işe yaramıyor. İsteyen kızabilir. Gerçeğinde bir değeri var.

NOT: Yazılım eğitimini java üzerine yaparsanız geleceğiniz daha parlak olur. Java platformunu bir çok OS destekliyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/07/2013 06:47
Paylaş: