Anasayfa » Forum

Çay Dök&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çay Dökülen Laptop İçin Ne Yapabiliriz ??  

RSS
Elif ŞANLI
(@ElifSANLI)
Üye

Merhabalar,

Toshiba A-200 serisi laptobuma çay döktüm. Hemen elektrik ile bağlantısını kesip ters çevirdim. Sabaha kadar da ters biçimde beklettim. Daha sonra laptobu açtığımda Anakartın üzerinde nem ve leke vs.. yoktu. Saç kurutma makinesi ile soğuk hava verip, parçaların tamamen kurumasını sağladım. Klavyenin altına geçmediğini düşünüyorum. Fakat bilgisayarı bir süre yan beklettiğim için, Anakart veya CPU nun herhangi bir yerinde benim gözümden kaçmış ve sıvı ile temas etmiş bir yeri olabilir düşüncesiyle, PC yi çalıştırmadan önce oksitlenmeye karşı önlem almak istiyorum. Bana iletilen önerilerini yazacağım hangisi daha uygun olur sizlerin de fikrini almak istiyorum.

1- Kapalı bir kabın içinde cihazın üzerini tamamen pirinç ile kaplayıp 3 gün bekletmek.

2- Selülozik Tiner ile parçaları temizlemek.

3- PC temizleme yağları ile parçaları temizlemek. 

Üçüncü öneri bana daha mantıklı geldi. Fakat hangi ürünü kullanacağımı ve anakarta nasıl uygulayacağımı bilmiyorum. Ve diyelim ki bu önerilerden birini yaptım, sağlıklı bir sonuç almak için  PC yi çalıştırmadan önce ne kadar süre bekletmeliyim ?? 

Alıntı
Gönderildi : 05/01/2011 01:01
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

benim size tavsiyem şu olabilir:

bu konuda uzman değilseniz cihazı mutlaka servisine götürüp yaptırın. bilmeden cihaza zarar verebilir ve şu anda temizlik için ödeyeceğiniz servis parasından daha fazlasını bilmeden bozduğunuz donanım ve/veya donanımlara harcayabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/01/2011 10:05
Elif ŞANLI
(@ElifSANLI)
Üye

Öneriniz için teşekkür ederim..

PC konusunda uzman değilim elbet Programlama mezunu çıraklıkseviyesinde biriyim. Servise vermek istemiyor olmam şu sebeptendir. Daha önce 5defa servis gördü bilgisayarım. En son verdiğimde hasarlı olarak aldım. PCfazla ısınıyor diye verdim PCMCI slotunun üzerinde bulunan çıta kırık, üstkapak zor açılıp kapanıyor, vs.. bu gibi sıkıntılar vardı. Japonyaya kadar mailattım, genel merkeze gittim ne yaptımsa bir sonuç alamadım. Alt kasayıdeğiştirmeyi kabul ettiler. Bu anlattıklarım bir yıl önce oldu. İlk defa 2 günönce açtım bilgisayarımı ve bıraktıkları hasarları görünce servise vermektenvazgeçtim. Bozulacaksa ben bozayım diye düşünüyorum. Servistekiler hasar verince daha çok canım yanıyor.

3 defa Ekran kartı, 1 defa HDD değişti. 13 ay içinde 3 defa Ekrankartı yanıyorsa bence Anakartta sorun vardır. Garantisi bitene kadar Anakartınsorunlu olduğunu kabul etmeyen servis, garanti bitince anakartı değiştirelimdiyor.Sorun para değil güven problemi. Hasarsız olan parçaları da hasarlı deyip değiştirmeden parasını alıyorlar, hiçbir işlem yapmıyorlar bu gibi örnekler çevremize çok. Anakartta hiç sıvı teması göremedim. Şekerli çay mutlaka bir yerde izbırakırdı. HDD, RAM,vs. hiçbirinde sorun yok. durum böyle olunca önce kendim test etmek istiyorum. Çalışmazsa mecburen o güvenmediğim servis elemanlarının eline teslim edeceğim PC yi. 

Not : 8-9 ay gibi bir süredir Çözümparkı sık sık ziyaret ediyorum. Bu güne kadar insanları yanlış yönlendiren bir paylaşım görmedim. Çözümpark da bulunan herkesin fikirlerine PC min servisinde bulunan kişilerden daha çok güveniyorum. Bu başlık altında bu konuyu açmamın temel sebebi budur.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/01/2011 18:34
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

Garanti süresi içerisinde aynı arızayı 3 kez farklı arızaları 5 kez üstüste yapan cihazı değiştirmeleri gerekirdi.

Bunu sadece fikir olarak söylüyorum (çözüm olarak değil) pirinci ve tineri pas geçerdim  temizleme yağını denerdim. Alacağınız ürünün üzerini mutlaka çok iyi okumanızı tavsiye ediyorum. Eğer içeriğinde uçucu maddeler var ise sildikten sonra yarım yada bir saat kadar bekletip isterseniz tayzikli kuru hava (sıcak veya soğuk değil) ile kurutabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/01/2011 19:29
Paylaş: