Bilgi işlem Departm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgi işlem Departmanının Yönetimi.  

RSS
miracatmis
(@miracatmis)
Üye

Merhaba arkadaşlar ;

Sonunda istediğim gibi bir işe kavuştum ve gerçekten çok mutluyum allah bu güzel duyguyu diğer arkadaşlarımızada nasip eder inşallah.

Bilgi işlem departmanında çalışıyorum işlerin  sorunsuz bir şekilde yürümesi stok malzeme yönetimi gibi  konularda ve çalışan cihazlarımın   en iyi şekilde kontrol etmek istiyoum ve bu yönlü çalışmalara başladım fakat sizlerinde fikirleni ve bilgi işlemci arkadaşlarında görüşlerini almayı uygun gördüm.

Örneğin bir problem anında kullanıcıların yardım masası adı altında bir sistem kurmayı düşünüyorum sorunları ordan bize ulaşmasını istiyorum  yapılan işlerin takibi dışarı servise giden ürünler beklemede olan ürünler vs...

bilgi işlemi  izole etmek istiyorum giriş çıkışları kontrol altında tutmak yetkisiz girişleri  engellemek giriş çıkışlarıda kayıt altına almak

sistem odasında oluşa bilecek bir aksik anında telefonda maillen haberdar edilemek

yağtığım işlerin raporunu müdürlere istedikleri zman sunuf yıl içinde nekadar hizmet sağlamış bunu görmek istiyorum

Sizlerinde bana önereceğiniz  uygulamalar olursada memnun olurum.Saygılar.

Alıntı
Gönderildi : 24/10/2010 02:39
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Benim size tavsiyem işi en başından başlamaktır ;

- Firmanızda kullandığınız kullanıcı bilgisayarların ve sunucuların bir envanterini ve bunlar üzerinde OS, Office, SQL, v.b. var bunların bir matriksini oluşturun. Böylelikle kritik sunucu ve kritik birimler için yedek bulundurabilirsiniz.

- Backup ve backup izlenmesi, sistem odası izleme, kritik sistemlerin izlenmesi v.s.

- Ticket sistemine benzer TR sınırları içerisinde satılan bu tarz ürünler yer almaktadır. Bahsettiğiniz üzere sistemleri takip edebilir ve raporlama alabilirsiniz. ITIL konusu ile ilgili makalelere bakarsanız hangi ürünlerden bahsettiğimi göreceksiniz. Ayrıca ilerleyen zamanlarda yine ITIL konusunda çıkacak makalelerimiz mevcut bunlarıda yakından takip ederseniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeni işinizde başarılar dilerim. Portal olarak yardıma ihtiyaç duyguğunuz da buralarda olduğumuzu tekrar hatırlatırım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2010 05:25
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

Kullanıcıların yardım isteklerini takip etmek için. SysAid IT Management Software adlı yazılımı kullanabilirsiniz. Sınırsız kullanacağınız tamamen ücretsiz bir sürümüde var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 16:40
miracatmis
(@miracatmis)
Üye

Rafet Bey  Cevap için teşekkürler benimde ilk olarak yaptığım sizinde dediğiniz gibi elimde neler var neler yok sistemin durumu nedir bunları çıkarmak oldu ve sonra Itıl üzerine araştırma yaptı site üzerinde anlatılan Itıl makalelerinde gördüğüm programı indirip biraz denemeler yaptım ihtiyaçlarımı karşılacak düzely ve oldukça kullanışlı bir program olduğunu kanaat getirdim bu programı biraz daha deneyip sistemimize entegre edeceğim gibi görünüyor.

Resul bey sizin mesajını yeni gördüm eğer denediğim program kadar başarılıysa free sürümü bunuda kullanmamak için bir sebeb yok  para vermeyince daha bir başarılı oluyoruz nede olsa 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/10/2010 23:37
Alpaslan
(@Alpaslan)
Üye

Bence ilk olarak herşeye hakim olmakla başlamalısın. Yani işleyiş ve yapılan işler. Ayrıca gerekiyorsa bi kısım işleride duruma göre bilgi işlem üzerine çekebilirsin. Bu sayede bilgi işlemi ön plana çıkarmış olursun. Özellikle stok hareketleriyle ilgili yeni analiz raporları sana bu çok konuda yardımcı olacaktır.

İkinci bi konu olarak yetkilendirme. Eğer Active Directory kullanılmıyorsa hemen devreye sokup kısıtlamalardan başlayabilirsin. Bu personel verimi ve kullanıcılardan kaynaklı virüs, bilgisayar yavaşlığı ve de OS problelerini azaltacaktır. İşvereninde ilgisini çekecektir.

Bu adımlardan sonra bir takım isteklerin (bilgi işlemle ilgili) daha çabuk kabul görür. Bu da yeni server, firewal v.s. ihtiyaçlarını ve yükseltmelerini rahat yapabilmen anlamına gelir. 

Şirketin bulunduğu sektör ve bilgi işlemin şirketteki sorumluluğunu biraz açarsan detay olarakta yardımcı olmaya çalışır. Hayırlı olsun başarılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2010 13:50
 Anonim

Aslında tam olarak aradıgım kişisiniz ve bu konuda yardıma çok ihticayım var.bilgi işlem konusunda daha ilk tecrubem olarak bir işe başladım ve bulundugum yerde amatorce bir sistem kurulu.bende bu sistemde iyileştirme yapmak ve bazı şeylerı değiştirmek,kendımı kanıtlamak istiyorum fakat tecrubem olmadıgı için nereden baslamam gerektıgını bir türlü bulamadım..bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok mutlu olur..

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/05/2011 13:27
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

ÇözümPark'ı şöyle bir gezinin biraz fikir edinin. Sonra sanal sistemler üzerinde testler yapın. Takıldığınız konuda sorularınızı sorun cevap alırsınız aldığınız cevaplarla yolunuza devam edersiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/05/2011 20:26
Paylaş: