Saygıdeğer Büy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Saygıdeğer Büyüklerimden Fikirler İstiyorum...  

RSS
 Anonim

Merhaba Ben Internet ve Ağ Teknolojileri bölümünü bu yıl bitirdim ve şu anda Türk Telekom'da staj yapmaktayım...

İkileme düşmüş bulunmaktayım bu konuda sizden geleceğimi aydınlatmak konusunda fikir ve görüşlerinizi dinlemek istiyorum...

Malum her erkeğin yapması gereken askerlik ve 4 yıllık bir üniversite tamamlamak konusunda ikileme düştüm...

Benim istediğim bir an önce askerliği bitirmek ve o arada 4 yıllık işletme fakültesini aöfden tamamlamak ve bu doğrultuda askerden geldikten sonra hem tekniker olarak hemde 4 yıllık bir üniversite mezunu olarak iş aramak veyahut ailemin istediği şu andan itibaren aöfden devam edip 4 yıllığa okulumu tamamlamak ve daha sonra askere gitmek...

Bu konuda sizden fikir ve görüşlerinizi bekliyorum... ben bir an önce askerlik sorununu çıkartıp hem kendimi bilişim konusunda geliştirmek hemde ilerki yıllarda yükselmek istiyorum... ailem ise bu görüşüme sıcak bakmıyor önce 4 yıllık diye tutturmuş durumdalar....

Ne yapmalıyım sizce hangisi benim için daha iyi olur ?

Saygılar

Alıntı
Gönderildi : 17/08/2010 21:18
Murat CAN
(@muratcan-2)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Eğer fikrimi soracak olursan askere gitmeden önce 4 yıllık üniversiteyi bitirmen ki zaten 2 yıl daha okuyacaksın veya 3 sene. Bu seneler boyuncada sistem eğitimleride alırken bir iş yerinde çalışsın.

4. Yıllığı bitirsen 1 yıl askerlikten karın olur, 4 senelik üniversite mezunu olursun ve eğitimlerini bitirsin be iş tecrüben olur ki askerden sonra daha rahat is bulursun.

Tabiki ben çalışmıcam yatıcam dersen askere git gel evlen çoluk cocuk sahibi ol derim sana ama inancım senin sıkı bir şekilde bu 2 yılı değerlendireceğin yönünde.

allah yolunu açık etsin.

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/08/2010 22:12
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

Eğer bu sektörde devam etmek istiyorsan asla 15 aylık bir askerlik arası vermeni asla tavsiye etmem

Neticede bu şekilde gidenlerin çoğu sektöre adaptasyonu eskisi gibi olmuyor uzun bir süre kopuş yaşayacaksın yani askeriye bambaşka bir hayattır okulda öğrendiğini bırak eski hayatını beyninde sıfırlarlar ve sanki orda doğmuş orda büyümüş ve orda hayatını idame ettirmişsin gibi bir hayat düzenine sokarlar insanı.Heleki bir bilişimcinin 15 ay süresince bu hayattan uzak kalması hem bilgilerini hemde teknolojiyi takip konusunda sıkıntılar yaşatır.

Bu yüzden bu sektörde her yıl her ay her hafta her gün kısacası zamanın her kalemi çok önem arz eder bunlarda kopuş yaşarsan.belki çok çalışabilir arayı kapatabilirsin.Ama bu sıkıntıya gerek kalmamalı neticede teknoloji olgusu türkiyedeki iş şartları günlük hava durumu gibidir.Gittiğin zamanki hava geldiğinde olmayabilir veya daha iyiside olabilir ama bunu riske etmeye gerek yok

Yapabileceğin 4 yıllık okurken çalışmak ve 6 ay askere gidip gelmek böylece 4 yıllık deneyimin 2 yıllık programcılık+4 yıllık üniversite mezunu olarak askerliğini yapmış bir şekilde gelebilir ve daha rahat hayatını idame ettirebilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2010 06:58
 Anonim

[quote user="Onur Serhat Uygur"]

Eğer bu sektörde devam etmek istiyorsan asla 15 aylık bir askerlik arası vermeni asla tavsiye etmem

Neticede bu şekilde gidenlerin çoğu sektöre adaptasyonu eskisi gibi olmuyor uzun bir süre kopuş yaşayacaksın yani askeriye bambaşka bir hayattır okulda öğrendiğini bırak eski hayatını beyninde sıfırlarlar ve sanki orda doğmuş orda büyümüş ve orda hayatını idame ettirmişsin gibi bir hayat düzenine sokarlar insanı.Heleki bir bilişimcinin 15 ay süresince bu hayattan uzak kalması hem bilgilerini hemde teknolojiyi takip konusunda sıkıntılar yaşatır.

Bu yüzden bu sektörde her yıl her ay her hafta her gün kısacası zamanın her kalemi çok önem arz eder bunlarda kopuş yaşarsan.belki çok çalışabilir arayı kapatabilirsin.Ama bu sıkıntıya gerek kalmamalı neticede teknoloji olgusu türkiyedeki iş şartları günlük hava durumu gibidir.Gittiğin zamanki hava geldiğinde olmayabilir veya daha iyiside olabilir ama bunu riske etmeye gerek yok

Yapabileceğin 4 yıllık okurken çalışmak ve 6 ay askere gidip gelmek böylece 4 yıllık deneyimin 2 yıllık programcılık+4 yıllık üniversite mezunu olarak askerliğini yapmış bir şekilde gelebilir ve daha rahat hayatını idame ettirebilirsin.

[/quote]

Fikirleriniz İçin Teşekkürler Fakat Şunu Unutmayın Ben Programcı Değilim Bölümüm Internet ve Ağ Teknolojileri Yani Network, Server ve Web Tasarımı Konusunda Eğitim Aldık Program Yazmak İçin Eğitim Görmedik... 2 Yıllık Programcı Demenize Nazaran Bunu Söylüyorum....

Fikirleriniz İçin Tekrardan Teşekkürler Düşüneceğim... Çünkü 3 Yıl Daha Okumak Yerine 1. Yıl 4 Dersi Askerdede Verebilirim ve Askerde Santral veya Yazıcı Olabilirim Düşüncesi Var İçimde...

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2010 02:59
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Askerlik için düşündükleriniz komple yalan olabilir. Kendinizi santral ya da yazıcı olurum diye şartlamayın. Bir bakmışsınız kendinizi çaycı, kantinci ve bilimum herşey olarak görebilirsiniz. Yazıcı olurum dersiniz bi bakarsınız normal er olarak tamamlarsınız. Yazıcılık görevi de gidilir lokantacıya, elektronikçiye, tezgahtara bile verilebilir. Çünkü orası Askeriye'dir. Ne olacağı belli olmaz. Herşey olabilir. Burada eminim herkes bir şey yazacaktır. Benim gözlemlerim bunlar. Uydurma değil. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2010 04:13
Serkan Konak
(@serkankonak)
Üye

Erdem Hocam askerlik le ilgili tespiti çok isabetli."Yazıcı" olacağınız diye bir şey yok böyle bir garanti yok veya mesleğinizle alakalı bir görevde olacağınız garantisi de yok.Hayatımda benim için fazla 10 ayım var diyorsanız önce askere gidin bu fazla 10 ay hakkınızı kullanmış olursunuz 🙂 Yani kısaca burada tartışılacak bir durum bile yok gibi.10 ay gibi bir zamandan bahsediyoruz çöpe atılacak 10 ay...

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2010 04:53
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

[quote user="Emre KARAKUŞ"]

Fikirleriniz İçin Teşekkürler Fakat Şunu Unutmayın Ben Programcı Değilim Bölümüm Internet ve Ağ Teknolojileri Yani Network, Server ve Web Tasarımı Konusunda Eğitim Aldık Program Yazmak İçin Eğitim Görmedik... 2 Yıllık Programcı Demenize Nazaran Bunu Söylüyorum....

Fikirleriniz İçin Tekrardan Teşekkürler Düşüneceğim... Çünkü 3 Yıl Daha Okumak Yerine 1. Yıl 4 Dersi Askerdede Verebilirim ve Askerde Santral veya Yazıcı Olabilirim Düşüncesi Var İçimde...

[/quote]

Sevgili Emre 2 yıllıklar genelde dediğin gibi ağ yazılım web gibi komple programların ve sistemlerin kullanıldığı teknik yüksekokullardır.Artık bizim zamanımızdaki gibi değil 10 larca bölüm var fazla takip edemiyorum kısaca programcı diyorum ama söylediğin ve uyardığın için teşekkürler

Askerde okuma fikrini en azından fazla ümit taşımamanı tavsiye ederim.Öyle bir hak durumu resmi olarak mevcut değil yani askerde sınavlara gitmeme durumun olabilir izin verilmeyebilir mesela en basiti sabah sınavın var ama aynı zamanda nöbetin var bu durumda izin istedin izin vermeyebilir komutanın bu üst rütbelinin insiyatifine bağlıdır genelkurmay bu konu hakkında insiyatifi bölükten sorumlu rütbelilere vermiştir yani askerlikte hani düşeceğin birlik ve komutanların bakış açısına bağlı.Hani asteğmen olsan subay olarak sabah 9 akşam 5 haftasonu tatil gbi haklarda çalışabilir verebilirsin her çeşit sınavı ama er oldugunda zaten senin bir masada kitap okumana dahi tahamül edemeyen ve sinir stresini en kıdemsiz olan rütbesiz erlerden alan astsubaylar ve çavuşlar olucağından gördüğü yerde  ne boş boş oturuyorsun git çöpleri topla wc yi temizle diye üstünlüğünü konuşturacağı bir yerde hani 4 ders değil 1 dersi verirsen dahi bence başarılı saymak kendini en doğal hakkındır.

Ama tabi bunların terside olabilir.İyi bir komutan düşebilir izin verebilir istediğini yaparsın fakat işte şans a bırakmak bu konular ne derece doğrudur bilemem ben bırakmazdım netice hayatını etkileyecek ve uzun süre sivil dünyadan kopuk yaşayacağın bir dünyaya giriceksin bu konuda sağlıklı karar vermek son derece önemli

Bir haftasonu çalışma durumun olabilir derslere ama oda zaten ayda yılda bir o sıkıntılı ortamdan çıkıyorum sivil hayatı az yaşamak istiyorum diye bir insani duygu vesilesi ile çalışmayı unutup bölük arkadaşlarınla eğlenmen daha olası olabilir 🙂

Bu arada askeri görev konusunda ise santral ve yazıcı olmak şansa bağlıdır.Çünkü dediğim gibi askerlik  konusu içinde girilince anlayabileceğin bir durumdur.Yazıcı ve santral görevleri her bu tip bölümlerden mezun olanlara verilen bir şans olmayabilir.Dediğim gibi şansa bırakman işi zorlaştırman sadece senin geleceğini daha zorlaştırır.Bilişim dünyasında 15 aylık bir arada belki eline bir server bile değmeyebilir.Yada bir web programı bile kullanamayabilirsin teknoloji hızlı gelişen dünya paralelinde bugun olan bir yazılım yarın demode olabiliyor en basiti Ms bakıyorsun 1 yıl içerisinde aynı konsept içinde 5-6 tane farklı versiyon ve kullanıma giren yazılımları sistemleri piyasaya sunabiliyor sen bunların içeriklerini eğitimini veya deneyimi alana kadar belli bir kayıp yaşama durumun olucaktır.Çünkü bunu öğrenirken bakıyorsun daha yenisi çıkmış hani hep kendini yenileyen bir sistem yani askerlikle binden fazla iş var belki 15 ay bilgisayar dahi göremeyeceğin ortamlarda olacaksın bunlarıda hesaba katman gerekir .Hani her ne kadar modern askerine en iyi imkanları verebilicek bir orduuz olsada bazen bir karakola düşersin yada bir sınır görevine verilirsin yada denizlaltı personeli olabilir veyahut bir ana jet üstünde hangar bakımına girebilirsin yani 15 ayın çilesi ve cefahatini çekmek sana eksi değerden öteye bir şey vermez.Neden vermez dersen çünkü mesleğin uzun süre ayrı kaldırabilen bir meslek değil.Hani doktor polis mühendis öğretmen olsan sorun değil onların ilerleme hızı bizim sektör kadar hızlı değil ama bir bilişimciye uzun dönem demek hani meslekten uzaklaşıyorum demektir.Dediğim gibi askerli bir hayat biçimidir 15 ay seni senden ayırırlar ve baştan tasarlarlar butun alışkanlıkların bildiğin bilgilerin zaman kavramın kısaca herşeyin değişir.Zaten o yüzden hayatta iki şey önemlidir 1.cisi ana kucağı 2.cisi asker ocağı bunlar hayatının mihenk taşları olucaktır.O yüzden bunları en az zarar ve en cok yararla geçirmek senin elinde o yüzden iyi düşün hata yapma.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2010 06:34
Fatih_Komitgan
(@Fatih_Komitgan)
Üye

Merhaba,

Zamanında aynı ikilemde kaldığım için size tavsiyem mesleki alanda eğitiminizi almanız, kendinizi geliştirmeniz ve 4 yıllık aöf bitirdikten sonra askere gitmeniz.

Hakkınızda hayırlısı olması dileğimle...

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2010 11:02
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Merhaba,

Konuyu okuduktan sonra birkaç şeyde ben eklemek istiyorum. Erdem ve Serkan Hocamında söylediği gibi şunu olurum, böyle yaparım diye kendinizi şartlamayınç Bilhassa orayı görmüş biri olarak, ne olacağınız belli olmaz. Hayırlısı hakkınızda.

İyi çalışmalar

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2010 17:11
Dogan Bayraktar
(@doganbayraktar)
Üye

[quote user="Ugur DEMIR"]

Merhaba,

Konuyu okuduktan sonra birkaç şeyde ben eklemek istiyorum. Erdem ve Serkan Hocamında söylediği gibi şunu olurum, böyle yaparım diye kendinizi şartlamayınç Bilhassa orayı görmüş biri olarak, ne olacağınız belli olmaz. Hayırlısı hakkınızda.

İyi çalışmalar

[/quote]

En büyük örnek sensin uğur hocam 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2010 20:19
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

[quote user="Dogan Bayraktar"][quote user="Ugur DEMIR"]

Merhaba,

İyi çalışmalar

[/quote]

En büyük örnek sensin uğur hocam 🙂

[/quote]

Estağfurullah, sadece değerli kardeşimize gerçek hayattan kesitleri aktarıyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2010 20:21
 Anonim

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2010 00:30
Paylaş: