erp projesi kim y&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

erp projesi kim yürutmeli şirket içinde  

Sayfa 2 / 2
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

biz IFS ERP programını aktif olarak kullanıyoruz. Kapsamlı bir erp programıdır, yazılacak rapor ve eklemeler ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. arkasında oracle veri tabanı çalışır.

Sistemde, ERP uygulamasını yönetecek tüm süreçlere hakim bir planlamacı ve onların yardımcıları (teknik anlamda:raporlama, modülleri devreye alma, danışman firma ile koordine sağlama), siz(sunucu kurulumu, performansı v.s. teknik işler) ve database administrator(danışman firmalar) ve uygulamayı kullanacak kullanıcılar:)  

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 14:16
Gokhan DOGAN
(@GokhanDOGAN)
Üye

Mrb 

herkez kendi modulüne geldiğinde o bölümün müdür'ü veya yöneticisi dahil olmak zorundadır genel'ini ise iş geliştme sorumluları üstlenir it çalışanıda peşinden takip eder böyle gider 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/05/2010 03:51
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Kurumsal firmalarda it ciler erp projesine ellerini dahi sürmezler, sadece donanım ve işletim sistemini sağlarlar, şu anki yapımızda tam 8 aydır bir erp geçişi yaşıyoruz ve bu işin içinde tek bir sistemci arkadaş yer almıyor, yani soru geniş olduğu için herkes tecrübelerini anlatacaktır, ama asıl öğrenilmesi gereken bu sorunun hangi ölçekteki ve ne tür bir firma için sorulduğudur?

Her firmanın yoğurt yiyişi farklıdır 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/05/2010 11:30
mehmetöz
(@mehmetoz)
Üye

[quote user="Mesut SARIYAR"]

Kurumsal firmalarda it ciler erp projesine ellerini dahi sürmezler, sadece donanım ve işletim sistemini sağlarlar, şu anki yapımızda tam 8 aydır bir erp geçişi yaşıyoruz ve bu işin içinde tek bir sistemci arkadaş yer almıyor, yani soru geniş olduğu için herkes tecrübelerini anlatacaktır, ama asıl öğrenilmesi gereken bu sorunun hangi ölçekteki ve ne tür bir firma için sorulduğudur?

Her firmanın yoğurt yiyişi farklıdır 🙂

[/quote]

Mesut beyt herşeyi açıklamış zatenİt farklı donanım ve işletim sistemini sağlar eğer proğramda it için bir kısım açılacaksa orada görüşlerini belirtir.

Bunu göze alarak çalışmalarınızı devam ettirin tecrübewniz olamayan bir işe girerseniz başınız çok ağrır patronla daha sık görüşmeye başlarsınız evet ama sürekli sorunları konuşmak durumunda kalmanızda iyi olmaz gibi. Umarım alacağınız karar doğru olur. Kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/05/2010 18:10
Cuneyt Ergen
(@cuneytergen)
Üye

ERP - Soft programını kullanıyoruz. Sistemimizde yazılımcı yok , ERP yöneticisi var ve altında ERP destek elemanı var ,

gelen bütün talep ve problemler bu ekip tarafından çözülüyor ,eğer onların çözemiyeceği bir şey olursa yazılım firmasına bildiriliyor.

ERP için ekibinizde illede bir yazılımcı olmasına gerek yok.  

syg

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2010 13:13
Fatih Kaytancı
(@fatihkaytanci)
Üye

Erp için kullanacagınız programlara arasında UYUMSOFT erp programınıda ekleye bilirsiniz benim çalışmış oldugum firmada plastik üretimi üzerine erp proje yöneticisi olarakta görev yapıyorum işleyiş cok zor ama sonuçları güzel.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2010 14:56
matmüh
(@matmuh)
Üye

değerli arkadaşım;

Muhasebe paketi, yani yeni adıyla Erp paketi
aldığınızda o firma ile tek taraflı evlenmiş oluyorsunuz, üstelik
sürekli para vermek zorundasınız.

erp paketlerinde, yazılımcının programlara müdahale etmesi oldukça zor olmaktadır. zaten müdahale edilmesin diye oldukça karmaşık bir yapı oluşturmaktadırlar. 5000 function, sistem triggerları. ve bu paketlerdeki raporlar, listeler ve analizler şirketlerin isteklerinin %80'ini karşılamamaktadır. Bir rapor programı isteyeceksiniz sonucu bilmemkaç ay sonra alırsınız. patron geleceği görebilmek için bir kaç analiz rapor ister, bakarsınız bunu veren program yok. imdadınıza excel yetişir. çeşitli rapor sonuçlarını buraya aktarır, düzenlemeleri yapar patrona verirsiniz. bu artık her ay böyle olur, size ek yük biner. yıllarca çalıştığım holdingte bunları hep yaşadım. ERP nin yürüyebilmesi için her deparmandan bir kişi sorumlu olacak deniyor, ben bunun başarılı olduğunu görmedim. O insanların önüne anlamakta güçlük çektikleri bir yığın problem sürülüyor, bu insanlar da "vay be acaip bir program bu" diyerek erp firması onure ediliyor. Günlük faaliyetlerle uğraşan şirket elemanları bundan sonra artık ilave olarak bu zorluklarla boğuşmak zorunda bırakılmaktadır. Ben Erp'ye karşı değilim, ancak özellikle yabancı firmaların yazılımları ülkemizdeki Türk sistemine modifiye edilmektedir. bu ülkemizdeki satıcı firma elemanlarınca yapılmaktadır. oldukça karmaşıklaştırılan yapı içinde, yerli yazılımcımız boğulmakta, progamlarda fiziksel ve mantıksal hatalar oluşmaktadır. Bu firmaların bir çoğu (özellikle yabancılar) başlangıçta 100-200 bin dolar biçtikleri satış bedellerinin ardından emplemantasyon ve ilave program istekleri gibi çözümlerden satış fiyatlarının çok çok çok üzerinde bedeller alırlar. Çok abartılı olmayan (yapılan işlemler abartılmaktadır) bir yazılım size daha fazla fayda sunacaktır. bir işletmenin faaliyetlerini sürdürebilmesi için o kadar alengiriye gerek olmadığını 25 yıllı tecrübemle söylüyorum. Yerli yazılım firmalarından teklifler alın, programlarını inceleyin, bilhassa "end-user" arkadaşlara uygulatın ve öyle alın. Müdürlere ise mevcut raporları gösterin, icmal raporları (ben buna patron raporları derim) patrona gösterin ve nihayetinde bir yerli yazılımı seçin. Yabancı yazılımda kendinizi kaybedersiniz, üstelik kendinizi size eksik hissettirebilirler:)) Anlaşacağınız firmadan Veritabanı yapıları ve Table'lar  arasındaki ilişkiyi gösteren dökümanları isteyin. Bu sayede basit select'ler ile istenilen raporları alabilirsiniz. Tabii bunda başarılı olmak için veri bütünlüğü olmalıdır. Table'lar arasındaki bağlantıların eksiksiz yapılmış olması lazımdır. sonuç olarak bir yazılımcı almanız uygun olacaktır. Yazılımdan anlamayan kişiler Bilgisayarın vereceği nimetlerden bi haber olacaklarından, Optimum sonuçlar elde edemezsiniz. Şunu demek istiyorum; şu sıralar, sistemlerde yazılımcı olmasına gerek olmadığı söyleniyor. Bu, firmaları tamamen kendine bağlamak için çıkartılmış bir piyasa oyunudur. Yazılımcı + endüsri mühendisi bu işi çözer, diğer departman müdürleriyle kartezyen görüşmelere yapılarak sonuca ulaşılır.

Bu yazdıklarım tamamen şahsımın Tecrübelerinden kaynaklanmaktadır, kimseyi rencide etmek gibi bir niyetimin olmadığını belirtmek isterim...

Saygılarımla...

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 11:41
Sayfa 2 / 2
Paylaş: