erp projesi kim y&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

erp projesi kim yürutmeli şirket içinde  

Sayfa 1 / 2
  RSS
 Anonim

merhaba,

bir paket program kullanıyoruz - şimdilerde memnun değiliz aslında memnunsuzluk istediğimiz modulleri acamıyorlar yani yonetim ve son kullanıcı bunun derdinde. farklı bir yazılıma gecmek istedilerki bunu IT ci olarak benden istediler. Bu erp olabilir bu projede nerede olmalıyım sizce yani muhasebe finans bilgim yok bir IT ci bu projede neleri getiririr şirkete neleri yapar biraz tereddutte kaldım aslında yazılımcımı olması lazım yada idareden birisimi muhasebe - finans- ik bilen birilerimi ne istediğimizi sunacak . bu gibi seyler .

yardımcı olursanız cok sevinirim.

Alıntı
Gönderildi : 02/05/2010 14:41
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

ERP dediğiniz komple bir projedir ve şirket büyüklüğünüze göre değişir. Firmanız hakkınızda bilgi verirseniz daha ayrınıtılı paylaşım yapılabilir. Yazılımcılarınız varmı yoksa tüm işi danışmanlık alacağınız firmamı yapacak? Hangi modülleri kullanacaksınız (personel, muhasebe, finans vs.). Her departmandan süreçlerinizi bilen key user lar olması gerekiyor. Sizin sorumluluğunuz sistem ve biliyorsanız yazılım tarafındada olacaktır. En önemlisi ise yönetimden birisinin bu işin başında olması desteklemesi ve koordine etmesidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2010 20:07
 Anonim

kullandığımız yazılımda (personel,muhasebe, finans) modulleri var yonetim bu modullere ek yaptırmak istiyor- bazen firma tarafından yapılamıyor veya surec uzun oluyor yada biizm tarfımızdan farklı seyler isteniyor. görevim sistem ve network ms tarafına bakıyorum ama firma yazılım tarafınıda içlerinden istiyor gibi bir hisse kapılıyorum. Yazılımcımız yok sistem cok buyuk değil 20 kullanıcı bu yazılımı kullanıyor , bu durumda nerede aktif rol almalıyım yada almamalıyım bir danışmak istedim.Firma bulup getirmek dışında bir rol alınmalımı bu surecte firmalarda bu durumda It nin gorevi ne olmalı. yoksa aynı boyle paket program bulsam aynı seyleri yasarım gibi geliyor. Erp ye gecmek için ne gibi ihtiyacların olması lazım

tesekkurler

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2010 22:42
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

sektor ne otomotivmi yoksa tekstilmi yada vb

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2010 23:13
 Anonim

plastik uretim

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 01:59
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

enjeksiyonlar var sanırım sizin yerinizde olsam erp içine girerdim size uygun bir program arastırın derım ve uretım olsan kalıte olsun muahsbe olsun satış olsun satın alma olsun vb gıbı erp projesınde cok sey ogrene bılırsınız ve bu sıze bır artı katar ben sureklı otomotıv ve plastık sektorunde calıstım her gıttım yer benı exchange server wındows servercular ıcın deyıl yanında erp bılgıdıgım ıcın hıc bırınden gerı cevrılmedım  bu sıze bence artı katar

burda en onemlı nokta su sececenız prg oncelıkle malıyetı goz onune alın sonra ılerde onlıve verı toplucanızmı bunuda goz onune alın

ben bılgı ıslemcıyken uretımcı oldum kalıtecı oldum mhasebecı oldum satın almacı oldum sevkıyatcı oldum depocu oldum verı gırıscı oldum projecı oldum

sonuc olarak eger bır gun bılgı ıslemden ıstıfa edersem meslek cok (:  sıze tavsıyem erp bence gırıs yapın artık patronlar sıstem ıyı olmuz durmuyormus artık ona bakamz kullandıgını prg bana verı verıyomu uretımde calıslanları performansı yada  recete malıyetı satıs malıyelerı gormek ıster  patron gelıpte ya acaba alı suan hangı sıteler gırdı dıye sorgulamaz yada sunucular ıyımı demeze yada su sıstem odasını bı goreyım bakayım temızmı demez patrın bılgı ıslemde ne var ne yok soruglamaz ama erp sorgular ıste burada sıze artı katar bence

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 02:46
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba ,

Sektörünüz bize yakın sayılır.Biz erp sistemine geçerken başlarında ben durdum.Fakat işlerimi yaptım bu arada onlarla işim olmadı.Sizden adam gibi bir makine işletim sistemi isterler.Bunları temin edin dikkat edin alacak olduğunuz serverde diskler büyük olsun.Adamlar ilk muhasebe ayağını oturturlar.Kurarlar eski bilgileri çekeler yeni sisteme.Zaten size ihtiyaç duydukça çağırırlar sizi onlar hangi departmanın işini yapacaksa size düşen onların buluşup anlaşmasını koordine etmektir.Erpcile işi uzatmyı savsaklamayı severler baştan sağlam konuşun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 02:55
 Anonim

Genal bilgi amaclıda öğrenmek istiyorum 15-20 kişinin kullanacağı bir erp projesi firmalar için maliyetli olmuyormu. birde hangi firmalara başvurmalıyız yani yazılımda esnek olmalı ve bu sistemi ayağa kaldırmaları uzuzn surermi

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 11:05
Cuneyt Ergen
(@cuneytergen)
Üye

Merhaba,

hiç bir projede maliyeti öngöremezsiniz , size tavsiyem iş tarafının talebini dökümante edip yazılım firmalarına gönderin çözüm önerilerini alın ve inceleyin.

Efecan arkadaşımız çok doğru söylüyor sistem tarafında yaptıklarınız ve yapacaklarınız şirket içi performansınıza bir şey katmaz ancak ERP üzerinde operasyonal süreci iyileştirecek en küçük değişiklik bile size ve ekibinize çok iyi şeyler kazandırır.

Yazılım destek konusu ise , eğer bütçeniz uygun ise uygulama destek elemanı işe alıp ERP nin ilk desteğini siz verin , çözemediklerinizi tedarikçiye bildirin ( bunların hepsini mutalaka yardım masası proğramında raporlayn) . Ancak eleman alamıyorsanız tedarikçi ile çok iyi bir hizmet seviyesi anlaşması imzalayın.

kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 11:22
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

[quote user="solve"]Genal bilgi amaclıda öğrenmek istiyorum 15-20 kişinin kullanacağı bir erp projesi firmalar için maliyetli olmuyormu. birde hangi firmalara başvurmalıyız yani yazılımda esnek olmalı ve bu sistemi ayağa kaldırmaları uzuzn surermi[/quote]

Merhaba para  konusu önemli bu işlerde.Para varsa sap yoksa o kadar deli paralar normal bir erp lazım size yerli olsun derseniz Netsis.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 11:47
 Anonim

başka kontak kurabileceğim firmalar varmı bildiğiniz

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 11:57
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Merhaba,

Netsis,work cube,Microsoft.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 12:32
 Anonim

microsofttun erp si nasıl - modullerde oynama yaplmıyor sanırm

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 12:36
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Bu geniş kapsamlı bir ürün önce iyi fikir sahibi olmak gerekir.Erpler belli konularda esnektir esnek olamasa zaten paket program olur.Siz bu işi kafaya koyduysanız bir kaç firmayı davet edin.Gelsinler anlatsınlar sizin sektörle ilgili olarak referanslarını sunsunlar.Siz sonra referans firmaları arayın.Hangisi memnun ise işini görüyor ise sizde o refereans firmanın kullandığı erpye yönelin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 12:44
GÜRCAN EFE
(@GURCANEFE)
Üye

navısıon axapta cok para varsa olur ama  bence gerek yok cok pahalı 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 13:57
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

IT ci bu işin neresinde yer alabilir; raporlama, ar-ge, teknik kurulum ve bakım, performans, sistem destek

Normal de ise büyük bir firmada erp kanadınsa sadece raporlamaya bakan personel vardır, yani it ci aslında sadece teknik kısmıyla ilgilenir.. ama ufak çaplı yerlerde buna mecbur kalıyorsunuz her halükarda..

Ben uzun yıllar mrp, erp tarafında destek veren bir firmada çalıştım ve inanın yerli yazılımlar yabancı yazılımlara oranla çok daha esnek, anlaşılır ve ucuza mal oluyor, üstelik bizim yerli yazılımlarımızın pek çoğu erp kadadında pek çok dilde dışarıya açılmış ve iyi işler yapıyorlar.

Ben özellikle Mikro ve Likom yazılımlarını incelemenizi öneriyorum, ama bunların demo larını yani sunumları yapılırken mutlaka sizin sektörden referans gösterebilecekleri müşterilerin örnek uygulamaları üzerinden sunum yapmalarını talep edin ki iyi görebilesiniz..

kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2010 17:43
 Anonim

cuneyt bey siz erp olarak ne kullanıyorsunuz. sisteminizde yazılmcı varmı yoksa sizmi destek veriyorsunuz yazılım tarafına . yazılım destek bolumunde calışanlar neler yapıyor

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/05/2010 17:31
ctosyali
(@ctosyali)
Üye

Merhaba

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki şirketinize uygulayacagız ERP çözümlerinde ne yönetim tarafını ne de kullancıları memnun etmeniz çok kolay olmayacaktır. ERP çözümlerinde  yüksek one time cost ve running cost dedigimiz maliyetler çıkacagı için bu yönetim tarafından hoş karşılanmayacak, programdaki belli zorunlulukları yaptırmak ise kullanıcıları memnun etmeyecektir. Bu gibi problemler karşısında yönetiminize çok iyi bir maliyet analizi ve kullanıcılara yaptıkları işler karşısında kendilerine sağlayacağı faydaları dökümante ederek anlatmalısınız. 

Sipariş aşamasından, operasyonu yürütmeye, faturalandırmaya, bu geçişleri raporlamaya ve kar-zarar analizlerinde kadar herşeyi tek program ile yapmanızda fayda olacagını düşünüyorum . Sonuç olarak ERP bir şirketin herşeyi diyebiliriz. Çok sağlam bir temel üzerine kurulmayan erp çözümlerinde zaman ve maliyet kaybı yaşayabilirsiniz.

Mesut beyin sorusu aslında herzaman soru işareti kalmış ve bu sektörde çalışan insanların görüş ayrılıgının oldugu bir konudur.

IT ci bu işin neresinde yer alabilir; raporlama, ar-ge, teknik kurulum ve bakım, performans, sistem destek ???

Bana göre IT ci yukarıda belirtilen bütün aşamalarda yer alması gerekir.

Raporlama: Raporda oluşacak yanlış sonuçlar, teknik problemler raporlama yapan departmanın degil IT sorumlugundadır.
Ar-Ge: Projenin geliştirilmesi ve diger uygulamaları etkisi,sonucları, diger modullerle bağlantısı IT kontrolu altında olmalıdır.
Teknik Kurulum ve Bakım: IT cinin ya kendisinin bu işi gerçekleştirmesi, yada tedarikçiye kurulum aşamasında destek vermesi
Performans: Ne kadar iyi bir ERP yaparsanız yapın performansız çalışan programlar bütün yapılan emegi boşa harcanması anlamına gelir. system tuninglerde, disklerin I/O larının kontrolune kadar bu işi IT ciden başkasının yapması düşünülemez.
Sistem Destek: Bu sistem ve yazılım olarak ikiye ayırmak gereklidir. Yazılım ve sistem tarafında kendi içinizde ekibiniz yoksa bunu tedarikçinizden iyi bir SLA ile kendi kontrolunuzde sağlayabilirsiniz. Sistemde yapacagınız değişiklikleri önce kendi içinizde test ederek bunu kullanıcılardanda test etmesini talep edebilirsiniz. Bu değişiklikler kesinlikle dökümante edilerek intranet,sharepoint vs.. gibi yerlerde yayınlanmalıdır.

Saygılarımla

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/05/2010 02:25
 Anonim

IT derken sistem networkmu yoksa yazılımcımı demek istedin bunun ikisini gercek anlamada yurutmek zor sanırım. raporlama yapan sistem networkcu varmı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2010 14:03
Sayfa 1 / 2
Paylaş: