Bilgi İşlem yapılac...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgi İşlem yapılacak iş değil  

SedatSonbilen
(@SedatSonbilen)
Üye

Merhabalar,

Yıllardır bilgi işlem sektörünün içerisindeyim. Böylesine kendi kendine zarar veren, kendini değersizleştiren bir  başka sektör daha varmıdır?

Verdiğimiz yoğun emek ve bilgi birikiminin karşılığını hiç bir zaman alamayız. Bunun temelde sebebi kendimiziz. Anakart takmayı öğrenen şirket kurmaya kalkarsa, bir fiyat standardı olmazsa, bilişimciler birbirlerini baltalamaya kalkarsa ne olacak? Ürün satmaya çalışan %3 le, IT personeli olmak isteyen de asgari ücretle çalışır.Böyle 3 kuruşla iş yapınca da İşverenler, patronlar, müdürlerin gözünde değersiz ve gereksiz insanlar topluluğu olmaktan öteye gidemeyiz. Bu patron işveren grubunun çoğu kendi Iphone'una müzik atmaktan, kendi DVD'sini çoğaltmaktan aciz oldukları halde iş IT personeline birşeyler vermeye gelince IT personeli değil bilgisayarcı çocuk olursunuz. Siz arka tarafta Server'ın babasını kurarsınız, sanallaştırmayla takla attırırsınız, SQL'de supersonic raporlar oluşturursunuz ama nafile. Patrona sorarasanız çok iyi film müzik indiriyorsunuzdur.

Bir de şu eğitim veren kurumların reklamı yok mu "geleceğin mesleği sizi bekliyor". Meslek geleceğin mesleği ama biz IT çalışanlarını geri götürüyor. Bu mesleği yapmak isteyenlere tavsiyem 10 defa düşünüp öyle karar versinler.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 11/04/2010 05:57
 Anonim

Katılıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2010 06:49
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Selam, ben böyle postlarda pek yazmam, fakat size yazmak istedim çünkü konu başlığı ile girizgah bölümünde yazdıklarınız, gelişme ve sonuç bölüm ile ilgili görünmüyor. Yıllardır bilgi işlem sektöründe olan biri olarak sizin gibi tecrübeli beylerin bunu yazmasına şaşkınlıkla bakıyorum. Bu portalın kuruluş amacının, bilgiyi paylaşmak ve bunun ışığında burada yazılan her satırdan bir bilgi edinmek olduğunun bilincinde olan biri olarak şunu söyleyebilirim; sizin bahsettiğiniz konu mesleğin ne kadar kötü olduğu değil, insanların mesleğimize ne kadar kötü baktığıdır ki bu da mesleğin cilvesi değil yaptığımız işe değer vermeyen insanların suçudur, bu yüzden mesleği yargılamanın yanlış olduğu düşüncesindeyim. Siz bilgi paylaşımını karşınızdan takdir almak için yıllardır yaptıysanız ( büyüklerimden ve forum yöneticilerinden özür diliyorum ) IT sektöründe çalışmayıp memur olmalıymışsınız. Bugün pişmansanız mesleği bırakabilirsiniz, biz çok severek, isteyerek, kişilerden veya kurumlardan karşılık beklemeden arkanızdan sağlamca gelmekteyiz ve çıkar amaçlı değil, sadece Türk bilişim dünyasına hizmet etmekten gurur duyuyoruz, postlardan birinde biri benim ürettiğim çözüm ile işini görüyorsa, o arkadaşın bana teşekkür etmesi, bana verilecek en büyük sıfattan daha değerlidir.

Saygılar

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2010 14:31
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

İşin zorluğu ve her gün yenileme gerekmesine rağmen güzel meslek.Bunu size düşündüren sebep belki 2-3 kişi olması gereken yerde tek tırmalamanız olabilir.Bu gün kursa gittim 3-4 kişi ile tanıştım adamlar baba yerlerde bilgi işlemci baba  maaşları var ama işleri çok kolay:))Şifre resetleme yeni kullanıcı açma v.s.Bu isyan geliyorsa sizden bence doğru yoldasınız.Ben sinirlenmeden aksilik olup onu tırmalamadan sağlam pişileceğine inanmıyorum.Bir insanın kuruduğu yapıyı işletmek saçma önemli olan zorluklarla boğuşup rahata ermek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2010 20:32
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

İlk postunuzda bunları yazmanız bana ilginç geldi.

Benimde bunaldığım zamanlarım oldu. Hala iş arıyorum. Sürekli de tecrübem olmadığından tabir-i amiyane "gol yiyorum." Bir türlü bir firmaya giremedim. Belki çok güzel bir eğitim aldım. Eğitim videoları yayınlıyorum. Gelin görün ki. Benim bütün bunları yapmış olmam hiç bir işe yaramıyor. Sizin değilde daha iş bile bulamayan benim isyan edip, sektöre küsüp başka iş koluna yönelmem lazım. Sektörde 10 yılını aşmış ama bir noktaya gelememiş insanlar var. "Ben Amiga ile başladım", "Çatır DOS biliyorum" diyor. Eyvallah ama Dinazor tarih için ne anlam ifade ediyorsa, Amiga ve DOS ta artık bilişim için Dinazor. Alper'in dediği gibi sizin dışınızda işverenin suçu, Sözüm meclisten dışarı İK diyor ki "Ooo adam ilk zamanlarda bilgisayar öğrenmiş, kimse bilmiyorken bilgisayar kullanmış alalım işe" Eee Ablacım, abicim Server 2008 çıktı. Biz NT takılıyoz iyiyiz. Client'larımız da 98 ve ME oohhh şükür."

Bu gerçektir, Ben giderim X firmada bir İK'cıyla görüşüyorum. "Burada Applocker videosu çekmişsin ne işe yarıyor" "Hanımefendi şöyle böyle" "FeSe Migreyşın ne demek" Hadi anlatıyorsun. Sonra çat "İşte sizin tecrübeniz yok biz elimizi taşın altına nasıl sokalım" Eminim o abla benim o an anlattıklarım hakkında zerre kadar bir şey anlamadı. Şimdi isyan etme sırası bende, Tamam abla tecrübesizliğimden dolayı sen beni işe alma, o almasın, şu almasın. Yeter be bırakıyorum mesleği.

Hadi bana eyvallah...

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2010 22:40
Gorkem DORUK
(@GorkemDORUK)
Üye

Valla  arkadaşlar  haklısınız  işi  bilmeyen bilişimden  anlamayan  deger vermeyen firmalarda çalısılırsa tabiki patronun size  bakacagı göz  bilgisayarcı  çocuk olur  şimdi  diceksiniz iş vardıda  bizmi  gitmedik , ama  türkiyede  bu işe cidden  yatırım  yapan firmalarda var yok degil siz kendinizi o firmalarda çalısıcak düzeye  getirirseniz ozaman bu işten zevk alıcaksınız  hiyerarşi size  zevk vericektir :)) Kurumsal firmaların IT ihtiyacı mutlaka  oluyor yada  kurumsal çalısan outsource firmaların .. O yüzden sözüm meclisten dışarı anakart vidalama hdd den  veri kurtarma xp vista kurmak size yetmeyecektir bence degersizseniz sektörde  bu sizin probleminizdir  kurumsal  firmalarda  açıklar  vardır pozisyon olarak bu konuma uygun  görülmüyorsanız bu firmanın  degil sizinde probleminiz  sayılır .. Amaaa tutunki iş  görüşmesini  sadece pc  açkapa yapan çakma İK'larla yaparsanız vay  halinize bence bir şirkette hedefleriniz  bittiyse artık orada kendinizi  geliştiremeyecekseniz sizin için gelişiminize  uygun  bir iş bakmalısınız Türkiye şartları çok vahim  ama kurumsal  firmalarada hadi  şu x bilginde  eksik olsun seni  alalım  yapamıyolar ..benim tanıdığım buyuk firmaların sistem adminleri bu  işe  20 yasında kasa tasıyarak başlamışlar neler  yaşamışlar neler anlayacagınız bu işin en büyük istegi tecrübe umarım yanlış anlasılmadım.

Saygılarımla..

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 00:15
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

[quote user="Gorkem DORUK"]

Valla  arkadaşlar  haklısınız  işi  bilmeyen bilişimden  anlamayan  deger vermeyen firmalarda çalısılırsa tabiki patronun size  bakacagı göz  bilgisayarcı  çocuk olur  şimdi  diceksiniz iş vardıda  bizmi  gitmedik , ama  türkiyede  bu işe cidden  yatırım  yapan firmalarda var yok degil siz kendinizi o firmalarda çalısıcak düzeye  getirirseniz ozaman bu işten zevk alıcaksınız  hiyerarşi size  zevk vericektir :)) Kurumsal firmaların IT ihtiyacı mutlaka  oluyor yada  kurumsal çalısan outsource firmaların .. O yüzden sözüm meclisten dışarı anakart vidalama hdd den  veri kurtarma xp vista kurmak size yetmeyecektir bence degersizseniz sektörde  bu sizin probleminizdir  kurumsal  firmalarda  açıklar  vardır pozisyon olarak bu konuma uygun  görülmüyorsanız bu firmanın  degil sizinde probleminiz  sayılır .. Amaaa tutunki iş  görüşmesini  sadece pc  açkapa yapan çakma İK'larla yaparsanız vay  halinize bence bir şirkette hedefleriniz  bittiyse artık orada kendinizi  geliştiremeyecekseniz sizin için gelişiminize  uygun  bir iş bakmalısınız Türkiye şartları çok vahim  ama kurumsal  firmalarada hadi  şu x bilginde  eksik olsun seni  alalım  yapamıyolar ..benim tanıdığım buyuk firmaların sistem adminleri bu  işe  20 yasında kasa tasıyarak başlamışlar neler  yaşamışlar neler anlayacagınız bu işin en büyük istegi tecrübe umarım yanlış anlasılmadım.

Saygılarımla..

[/quote]

Görkem yada Hüseyin Bey,

Bilmiyorum yazdığınız mesajı bana istinaden mi yazdınız ama ben banaymış gibi düşünüyorum.

Bu iş bulma ya da bulamama olayı kesinlikle nasip ve kısmetten öteye gitmiyor. Evet tecrübesizlik çok şey. Susuzluğun çok şey olduğu gibi. Ama gelin görün ki, görüşme yaptığım şirketlerde yada henüz görüşmediğim ama CV'mi gönderdiğim iş yerlerinde Help Desk'e dahi başvuru yaptım. Sizin deyiminizle "20 yaşında kasa taşıyan insanlar" bana göre şanslı insanlar. Gelin görün ki bende Yaşım 11-12 iken Sakarya'da bilgisayar tamircisi yokken İstanbul'dan renksiz ekran Acer notebook PC getirtip içinde Windows 3.0 işletim sistemiyle. Yarı MS-DOS yarı Windows 3.0 kullanıp, çoğu kişinin belki hala duymadığı PW (Professional Write) programı ile dönem ödevleri yazıyordum.

Ama gelin görün ki bazı şanssızlıklar yada yönlendirmeler diyelim. Hep Bilgisayar harici işler yapmama, okumama neden oldu. Tüm bunların bilincinde 2009 yılı MS sertifikasyonları, ÇözümPark ve yaptıklarım.

Şimdi siz söyleyin acaba ben miyim kendimi geliştirmeyen, şirketler ve siz mi beni anlamayan?

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 00:35
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

[quote user="SedatSonbilen"]

Merhabalar,

Yıllardır bilgi işlem sektörünün içerisindeyim. Böylesine kendi kendine zarar veren, kendini değersizleştiren bir  başka sektör daha varmıdır?

Verdiğimiz yoğun emek ve bilgi birikiminin karşılığını hiç bir zaman alamayız. Bunun temelde sebebi kendimiziz. Anakart takmayı öğrenen şirket kurmaya kalkarsa, bir fiyat standardı olmazsa, bilişimciler birbirlerini baltalamaya kalkarsa ne olacak? Ürün satmaya çalışan %3 le, IT personeli olmak isteyen de asgari ücretle çalışır.Böyle 3 kuruşla iş yapınca da İşverenler, patronlar, müdürlerin gözünde değersiz ve gereksiz insanlar topluluğu olmaktan öteye gidemeyiz. Bu patron işveren grubunun çoğu kendi Iphone'una müzik atmaktan, kendi DVD'sini çoğaltmaktan aciz oldukları halde iş IT personeline birşeyler vermeye gelince IT personeli değil bilgisayarcı çocuk olursunuz. Siz arka tarafta Server'ın babasını kurarsınız, sanallaştırmayla takla attırırsınız, SQL'de supersonic raporlar oluşturursunuz ama nafile. Patrona sorarasanız çok iyi film müzik indiriyorsunuzdur.

Bir de şu eğitim veren kurumların reklamı yok mu "geleceğin mesleği sizi bekliyor". Meslek geleceğin mesleği ama biz IT çalışanlarını geri götürüyor. Bu mesleği yapmak isteyenlere tavsiyem 10 defa düşünüp öyle karar versinler.

[/quote]

Merhaba Sedat ,

Düşüncende haklı olduğun yanlar var, şunu unutma ki bizim işimiz çok zordur. Bir doktorun, avukatın, polis ya da askerin hiç bir zaman için kendini

sürekli geliştirme kaygısı ya da  sürekli bilgi birikimi mecburiyeti yok, ama bizim var. Bilişim dışında hiç bir sektör bu kadar hızlı gelişmez.

Bir anakart takmayı ögrenip de  kendi şirketini kuran kişilerden bahsetmişsin. Bu düşüncene katılıyorum, fakat senin bu kişiden farklılığını öne

sürecek ne gibi bir davranış ya da çalışmada bulundun. Unutma bizi anakart takmayı ögrenen ve kendi şirketini kuran kişilerden çok farkımız var.

Sen yine kendini sürekli geliştirmeye, bilgi birikimi yapmaya  devam et ,elbet bir yerde sana hak ettiğin değeri maddi ve manevi açıdan veren kişilerle

karşılaşırsın.  

İyi Akşamlar

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 01:29
Gorkem DORUK
(@GorkemDORUK)
Üye

Erdem kardeşim üstüne  alınma bende  seninle  aynı  durumdayım ben bilişim sektörüne girmeden önce birçok iş  yaptım (mermecilik,kaynakcılık,prescilik,fabrikalarda ::)))))  ) recep  ivedik kadar iş degiştirdim neredeyse :)) dedigin gibi ben şanslılardanım bilişim sektörüne ilk girdigim iş türkiyenin en büyük gruplarından birinde idi  başladım ama burda benim çabamda  önemliydi çok tırmaladım ben seni  anlıyorum ve benim gibi  olan arkadaşların sadece dikkati çekmek  istediğim konu bilgi işleme  deger  veren firmalar  var ve biz bu firmalarda çalısmak için önce adım atıp  yavaş yavaş  koşmalıyız basamakları birden çıkamayız ..  Önümüzde  uzun bir  yol var İnşallah istedigimiz yerlerde  çalısırız ...Sözüm  meclisten dışarı demiştim  zaten dikkatini  çekerim 🙂 ..

Saygılarımla Hüseyin KARTAL

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 01:45
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Haydar ARICI"][quote user="SedatSonbilen"]

Merhabalar,

[/quote]

Merhaba Sedat ,

Düşüncende haklı olduğun yanlar var, şunu unutma ki bizim işimiz çok zordur. Bir doktorun, avukatın, polis ya da askerin hiç bir zaman için kendini

sürekli geliştirme kaygısı ya da  sürekli bilgi birikimi mecburiyeti yok, ama bizim var. Bilişim dışında hiç bir sektör bu kadar hızlı gelişmez.

Bir anakart takmayı ögrenip de  kendi şirketini kuran kişilerden bahsetmişsin. Bu düşüncene katılıyorum, fakat senin bu kişiden farklılığını öne

sürecek ne gibi bir davranış ya da çalışmada bulundun. Unutma bizi anakart takmayı ögrenen ve kendi şirketini kuran kişilerden çok farkımız var.

Sen yine kendini sürekli geliştirmeye, bilgi birikimi yapmaya  devam et ,elbet bir yerde sana hak ettiğin değeri maddi ve manevi açıdan veren kişilerle

karşılaşırsın.  

İyi Akşamlar

[/quote]

Bizim işimiz çok zor diye birşey yok maalesef. Herkesin işi kendisine göre zordur. Kendini geliştirmekte meslekğe göre değil insana göre olan bir özelliktir.

Doktorlar kadar sorumluluk alacağımız bir mesleğimiz yok insan hayatıyla uğraşmıyoruz. Doktorluğa bakarsanız önceden dahiliye, harciye ve cerrahlık varken bugün dahiliye (iç hastalıkları) anabilimdalı altında 10 tane bölüm var. Sadece 4sene tıp bitiren doktorla kendini geliştirip tıp dünyasında isim yapan doktorlar arasında dünya kadar fark var.

Hukuktada durum böyle boşanma ve ceza avukatlığı artık sıradan oldu. Bugün ise deniz hukuku, uluslararası hukuk ve bizle ilgili olan bilişim hukuku gibi pekçok dal var.

Bilişime gelince elektronikçiler donanım tarafına, matematikçilerde yazılım tarafına bakardı. Sonra kasaları montaj, 2 tane disket ile işletim sistemi kurmayla bilgisayarcı olduk. Sonra workgroup ile 2-3 bilgisayarı bağlayarak networkçü olduk. Her ne kadar bunları yapanlara bugün dinozor desenizde bilgisayarcı kavramını bu kişiler oluşturdu. Sonra üniversiteler bilgisayar mühendisliği ve yazılım bölümlerini açarak kalifiye eleman yetiştirmeye başladılar. Bu 2 dalda bugün 10a yakın meslek dalına bölündü. Bilgisayar mühendisi, teknisyeni teknikeri, sistem analisti, enformasyon, iletişim, MCSE, CCNA, CCNP vs. Üniversiteler ve bilgisayar kursları sürekli eleman yetiştirdikçe firmalarda kendilerine uygun eleman seçimine gitmeye başladılar. Bizim yaptığımız kurulum yapmak, işletmek, arıza durumunda biliyorsak yapmak, bilmiyorsak google a sormak, olmadıysa outsource etmek, yinede çözemediysek yeniden kurmak. Donanımda sorun varsada değiştirmek.

Tüm mesleklerde kendini geliştirenler ön plana çıkar. Önemli olan arayan değil aranan eleman olmaktır. Doktora giderken bile google da bir aratıp bakılınan bir dünyada yaşıyoruz artık.

Atom ve uçak mühendislerine sorun senelerce dirsek çürüttükten sonra kaçı iş bulabiliyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 03:03
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

[quote user="Ugur BURMA"][quote user="Haydar ARICI"][quote user="SedatSonbilen"]

Merhabalar,

[/quote]

Merhaba Sedat ,

karşılaşırsın.  

İyi Akşamlar

[/quote]

Bizim işimiz çok zor diye birşey yok maalesef. Herkesin işi kendisine göre zordur. Kendini geliştirmekte meslekğe göre değil insana göre olan bir özelliktir.

Doktorlar kadar sorumluluk alacağımız bir mesleğimiz yok insan hayatıyla uğraşmıyoruz. Doktorluğa bakarsanız önceden dahiliye, harciye ve cerrahlık varken bugün dahiliye (iç hastalıkları) anabilimdalı altında 10 tane bölüm var. Sadece 4sene tıp bitiren doktorla kendini geliştirip tıp dünyasında isim yapan doktorlar arasında dünya kadar fark var.

Hukuktada durum böyle boşanma ve ceza avukatlığı artık sıradan oldu. Bugün ise deniz hukuku, uluslararası hukuk ve bizle ilgili olan bilişim hukuku gibi pekçok dal var.

Bilişime gelince elektronikçiler donanım tarafına, matematikçilerde yazılım tarafına bakardı. Sonra kasaları montaj, 2 tane disket ile işletim sistemi kurmayla bilgisayarcı olduk. Sonra workgroup ile 2-3 bilgisayarı bağlayarak networkçü olduk. Her ne kadar bunları yapanlara bugün dinozor desenizde bilgisayarcı kavramını bu kişiler oluşturdu. Sonra üniversiteler bilgisayar mühendisliği ve yazılım bölümlerini açarak kalifiye eleman yetiştirmeye başladılar. Bu 2 dalda bugün 10a yakın meslek dalına bölündü. Bilgisayar mühendisi, teknisyeni teknikeri, sistem analisti, enformasyon, iletişim, MCSE, CCNA, CCNP vs. Üniversiteler ve bilgisayar kursları sürekli eleman yetiştirdikçe firmalarda kendilerine uygun eleman seçimine gitmeye başladılar. Bizim yaptığımız kurulum yapmak, işletmek, arıza durumunda biliyorsak yapmak, bilmiyorsak google a sormak, olmadıysa outsource etmek, yinede çözemediysek yeniden kurmak. Donanımda sorun varsada değiştirmek.

Tüm mesleklerde kendini geliştirenler ön plana çıkar. Önemli olan arayan değil aranan eleman olmaktır. Doktora giderken bile google da bir aratıp bakılınan bir dünyada yaşıyoruz artık.

Atom ve uçak mühendislerine sorun senelerce dirsek çürüttükten sonra kaçı iş bulabiliyor?

[/quote]

Merhaba,

Bizim işimiz zor derken diğer meslek dallarına göre daha hızlı geliştiğini söylemek istemiştim.

Kolay Gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 13:15
Seçkin TOKMAK
(@SeckinTOKMAK)
Üye

Merhaba

Bence sıkıntının kaynağı lokal yeteneklerimizi bu coğrafyada geliştirememek,işverenler bir çok konuda uzmanlık istedikleri için,herkes kendini bir çok konuda geliştirmeye çalışmakta bu sebeplede bir konuda uzman olamama sıkıntısı doğmakta.sonuç itibariylede piyasada bir çok herşeyi bilen hiçbirşey bilmeyen eleman oluşmaktadır diye düşünüyorum:) Ayrı bir sıkıntı ise,Bilişim sevdalısının ticarette bilişim sektöründe yer alması gerekirken parası olanın bu işi yapması.dertler bitmez lakin önümüzdeki maçlara bakmak lazım:)

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2010 13:41
SedatSonbilen
(@SedatSonbilen)
Üye

Merhabalar,

Alper Bey'e cevap yazmış gibi oluyorum fakat genel olarak bir cevap verebilmek istiyorum. Ben bu işi sevmiyor olsaydım zaten çoktan sektör değiştirmiştim. Ortak noktamız zaten bu işe gönül vermiş olmamızdır. Arkadaşların çoğu bilgi işleme değer veren üst düzey firmalarda çalışmaktan bahsetmiş.Ben bu tarz firmalarda üst düzey yöneticilikler yaptım. Asıl amacım bu işe gönül vermiş birisi olarak yaptığımız işe öncelikle kendimizin değer vermesi ve kendi bulunduğumuz sektöre zarar vermememizdir. İşimiz gereği tabiiki kendimizi sürekli geliştirmeliyiz, soruyorum size bu çaba, bilgi birikimi ve uğraşın karşılığını gerçekten alabilecekmiyiz? Ya da sadece kendimizi geliştirmek yeterlimidir?

İş arayan nekadar çok bilgi işlemci olduğunu biliyormusunuz? Bilgisayar mühendisi olmuş fakat yapılacak iş hakkında fikri olmayan ama hemen bilgi işlem müdürü olmak isteyen nekadar çok kişi olduğunu biliyormusunuz? Gazetelerde bahsedilen bilgi işlemci açığı sayısının gerçekleri yansıtmadığını biliyormusunuz?  Son kullanıcı ve müşteriyi kendi bilgisizliği sebebiyle yanlış yönlendirip zarar veren nekadar çok bilgi işlemci olduğunu biliyormusunuz? Kar amacıyla sağlam parçayı arızalı diye değiştiren nekadar çok insan / firma olduğunu biliyormusunuz? Tamire gönderdiğiniz yazıcının onarım fiyatını kabul etmediğinizde içindeki sağlam parçaların bozuklarıyla değiştirildiğini biliyormusunuz?

Bunları daha da çoğaltabilirim, benim anlatmak istediğim böylesi yanlışlıkları bizim kendimizin engellemesidir. Amacım gönül verdiğimiz bu mesleğin hakettiği saygınlığı kazanması ve saygın insanların bu işi yapmasıdır. Yukarıda bahsettiğim olumsuzluklara her göz yummamız mesleğimize vurduğumuz bir darbedir. Bunlara kayıtsız kalmaya devam ettiğiniz sürece kendinizi istediğiniz kadar geliştirin bi işe yaramaz.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 19/04/2010 21:03
hasancandak
(@hasancandak)
Üye

Abi budur Başka Nasıl Özetlenebilirki Bu Sorun;

Bir Bilişimci Olarak, Bu Kadar nankör Ve Bu Kadar Ucuz Olan Bir Sektör Yok Arkadaşlar,

Arkadaşlar, Etrafta Bit Gibi Çoğalan Başka Sektör var'mı.  Bizim Yaptıklarımız Kendimize Zarar, iş Gücü Yetiştiriyorsun, Hiç Bir Şey Bilmeden Yanına Gelen Elemanı Al Eğit, Emek Ver Sonra Nolsun 1-2 Sene Çalışsın Sonra Çıksın Gitsin kendi Firmasını Kursun, eee Böyle Olduğunda var Olan Portföy'ü Bölüyorlar, Çok Etkilemese Bile Sonuç Olarak iş Hacmi Düşüyor.

Eee bu 2000'den Beri Böyle Böyle Sürdü Gitti Ve Artık, Son Demlerindeyiz Arkadaşlar. Artık her Köşe Başı XX Bilgisayar , YY Bilgisayar Şeklinde Kendilerine IT'ci Veya Bilişim'ci Diyen İnsanlar Çoğaldı. Tek Yaptıkları iş İse, Anakart Değişimi Windows Kurmak Başka Bir iş'ten Anlamıyorlar, Şöyleki Storage Desen, Anlamadan Ben'de Seninn diye cevap alabilirsin 🙂 Dost, tanıdık,  Ahbabı olduğu, Sizin Portföyünüzde Bulunan Hacmi Kese Kese Düşürüyorlar. Ama Bizlerin Yaptığı Uçuk işlerde Olsa, Dışarıdan Bakan Kobi/EndUser Vs Seni Onunla Aynı tepsiye Koyuryor. Çünkü Teknoloji İlerledi Arkadaşlar, Benim Bahsetmiş Olduğum Kobiler'ki, Türkiyedeki Firmaların %90'ini Oluşturuyor, Firmalarında Bırak Sunucuyu, Doğru Düzgün Bir Network Sistemi bile Yok, Ahanda bu 4 Port Adsl Modem Tak Ucuna 30 DOlarlık 16 Port Switch Al Sana 20 Pc'lik Bir Netwrok Bu işi 15-16 Yaşındaki Çocuklarda Yapıyor. Ha Bir Yandan da Bilinçli Firmalar Var, Teknolojinin kendilerine Neyi Sağlayığ Sağlamayacağını Araştırıp Ona Göre Etradındaki Kurumsal Çalışan IT Firmaları İle Muhattap Olup İsteklerine Cevap Alabiliyorlar, Ama Yüzde Çok Düşük.

Bu İş Tamamen Atarici Olayına Dönecek, Yıllar Önce Her Yerde Atari Salonları Var İdi, Şimdi Nerde Kayboldular Neden? Çünkü Artık İnternet Cafeler Var, Peki İnternet Cafelere Neler Yapıyor, Çoğu Kaçak Vs YAzılım Kullanarak 10-15 Liraya Teknik Servis Hizmeti Veriyor, Kobi Dediğiniz Bir Çok Yere Bu Arkadaşlar, Hizmet Vermeye Bile Başladılar.

Evet Teknoloji İlerledi Dedik, Kobi Dediğiniz Bir Çok Firma'ya En Çok ne için Gidiyorsunuz???. Format Atmak Veya Var Olan Sorunu Çözmek İçin Ee tabi Buda Windows'a Dayanıyor, Şimdilerde İse, Windows 7'yi Kurmak için Hiç Bir Şey Yapmıyorsunuz Takın Cd'yi Kendi Kursun, Ama Win 95/Win 98 Kurulabiliyormuydu Bu Kadar Basit Bir Driver'ı Bulmak / Tanıtmak için 1-1,5 Harcadığımız Olmadımı Arkadaşlar.

Kendi Rakip Firmalarımız, Diyorum ki Eski Firmalar bunklar, Diğerleri İse benim için tamamen Bit'ten Öteye Gidemez. Çoğu Ya kapatıp memur Oldu Yada Sektör Değiştirmek Zorunda Kaldı, Bit Dediğim Kesim İse Kesinlikle Yanlış Anlaşılmasın, Hiç Bir Eğitimi Olmayan Hiç Bir know-how'ı Olmayan İnsanlar İse, Artık Şu Muhabbet konuşuluyor "" Babooo Naber Para Varmı 20-30 bin Bilgisayar İşine Girek Tanıdık Bilgisayarcı Çocuk ta var, Manyak Potansiyel Var Bu İşte Tamam Abi Girelim Bu Sektöre""  Bu Kadar Başka Ne Denilebilirki..

Diğer Arkadaşların Söyledikleri;

1) İş Bulamamak Vs, Öncelikle Bir İşe Alımında Adaylar gelir Yapacağı iş Bellidir, Açıkçası Yapılacak İşin Gereksinimlerinin Çok Üstünde Bir Eleman Gelip Başvurusa Açıkçası Çok Bakılmaz. Ayrıca Adamlar Öyle Bir CV Hazırlıyorki Ben işte Şurda Burda Şu Konumda Çalıştım, Tcp/İp'yi Bile Anlamıyorlar......

2) bu Sektörde Bu Kadar Çok iş gücünün Olmasının Nedeni, Sektör Hacminin Büyüklüğü Ve Ortalama Olarak HerKesin Yapabileceği Çok Kolay Bir Meslektir, Ayrıca MPLS Olan Kurumların Binlerce Genci  Bu Sektöre Pomplıyorlar Tabiri Caiz İse, Eleman Çok , iş Az, IT'ci Açığı Varmış Felan Hikaye, Eee Noluyo Herkez Eş Dost Tanıdığı ile Kariyer Yapıyor Malesef,.

3) Kriz Gelir Bizi Doları Vurur, Dolar Bizi Vurur Gerçektende Artık Yapılacak İş Değil Malesef,

Saçmalamış Olabilirm Ama Bunlardır Gerçekler, Piyasa Araştırmlarım Yurtiçin Yurtdışı Vs, 5-10 yıl içinde  Bilgisayarcı Değdiğimiz Toplumlar Kalmayacak, Ya Çok Büyük Kurumlar'da Çalışacaksınız Örneğin, Probil,Meteksan, Sentim vsvs. Yada Sektör Değiştireceksiniz.

Ben Bile Artık Sektör Değiştirmeye Bile Sıcak Bakıyorum.

[quote user="SedatSonbilen"]

Merhabalar,

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/04/2010 22:02
Firat AKCAY
(@FiratAKCAY)
Üye

Sedat Bey Merhaba;

Tespitlerinizde haklısınız ama bu işte artık iyice ayağa düşmeye başladı(Hani Tayyip Erdoğanın ayaklar baş olursa hesabı:))).Neden daha düne kadar abe benim evdeki windows çöktü bi el atıver diyen mahalle bakkalı geçen arabamı parkederken gördüm cama format atılır fiyat 40 TL yazmış.Adama sorsan FAT 32 ile NTFS arasındaki fark nedir bilmez ama hem bakkallık yapıyor hemde kıyısından köşesinden bu işten para kazanıyor.Türkiye'da IT işi bu işte.Canım Türkiyem[:D]

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2010 03:43
Gurcan Boduroglu
(@GurcanBoduroglu)
Üye

Bence işimizi yinede sevip sahip çıkmalıyız. Daha çok okumalı daha çok bilgi sahibi olmalıyız. Denemeliyiz hatta yanılmalıyız. Hiç bir çaba boşa değildir. Tabiki son söz olarak herkeze katıldığımı söylemeliyim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2010 06:03
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Çoğu kişi her ne kadar serzenişte de bulunsa ya da bulunmasada işini, bilişimi sevdiğini gözlemliyorum. Madem beğenmiyorsun had, sektör değiştir. Bakayım ne kadar dayanabileceksin. Bilgisayarlar olmadan, sorunlar olmadan. Çok ilginçtir arkadaşlarımdan biri ben artık bırakıyorum pes dedi ve sektör değiştirdi. Sonra 6 ay geçti geçmedi arkadaşıma bir baktım X Bilgisayar Hizmetleri Teknik Servis. Hayırdır sorusunu yöneltiyorsunuz. Cevap: Kopamadım, yapamadım.

Yani bu sektöre bir kez girip bu havayı teneffüs ettikten sonra kopmak pek mümkün gözükmüyor.

Kısacası arkadaşlar Microsoft'un dediği gibi ama çoğulu "Bizim İşimiz Bilişim"

Herkese iyi sabahlar, mutlu haftasonları diliyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2010 09:14
Paylaş: