Tavsiyelerinizi Bek...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tavsiyelerinizi Bekliyorum  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Merhaba Çözüm Park Ailesi...

Hepimiz burada bir aile sayılırız ve bir çok değerli abimin olduğunu düşünüyorum burda.

Abilerim ablalarım hayat tecrübesi olan tüm çözüm park üyeleri şimdi sizlerin tavsiyelerinize ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Konuyu gerçekçi düşünerek cevap verirseniz sevinirim.

Öncelikle yaşımı belirteyim 20 yaşındayım ve hayatın henüz başındayım, önümde iki seçenek var:

1-Devlet Memurluğu (Kpss Hazırlanmak)

2- Özel Sektör (İş bulmam gerek, özel eğitim almam gerek)

Artık okulumun bitmesi ile benim içinde hayat başladı, önümde yukarıda belirtmiş olduğum iki ihtimal söz konusu.

Bu sene çok fazla memur alınacak ve kpss çalışırsam eminim ki atanabileceğim bir puan alabilirim özel sektörü tercih edersem öncelikle kendimi geliştirebileceğim bir iş bulmak zorundayım, sürekli kendimi geliştirmem gerekiyor ve her an işsiz kalma durumu söz konusu.. bunun dışında düzenli maaş alabileme düzenli sigorta vs gibi durumlarda söz konusu...

Ayrıca benim ırsi bir Sağlık problemim var ve sinir strees ve sıkıntıya çok fazla gelemiyorum.

Sizce oturup kpss çalışıp memur olmayama bakmalıyım yoksa özel sektörde kendimi sürekli geliştirerek nirvanaya mı ulaşmalıyım?

tavsiye ve önerileriniz için teşekkürler.. 

Alıntı
Gönderildi : 30/01/2010 03:38
DenizDeniz
(@DenizDeniz)
Üye

Selam Kardeşim öncelikle sana sevdiğin işi yapmanı tavsiye ederim benim tanıdıgım birkaç sistem uzmanı ve  eğitmen bu işlere önce  kasa tasıyarak başlamışlar...ayretten egıtım tabıkı önemlı fakat çalıstıgın ortamda operasyonlara katılarak yada amirlerini takip ederek tecrube edınır hem çalısır hemde egıtımle  desteklersın bu dedıgım aksiyonlar oluştugu zaman gerısı çorap sökügü gibi  gelicektır, yada yok kardesım bnm ıcın fark yapmaz oturur işimi  yaparım dersen kpss ye gır iş garantisi vardır fakat bilişim ile  ugrasıcaksan İSTANBUL da olman sart.

Unutma sevdigin işi yaparsan çalısmış sayılmazsın..

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 04:04
 Anonim

Merhaba

Bu konu tamamen senin yapına bağlı. Şöyle ki; mesela ben her sabah kalkıp devlet dairesine gidip masaya oturup çalışamam. İmkansız. Rahat olamam, boğulurum. Aldığım maaşa göre idareli davranıp ay sonunu getirmeye çalışmak... Hele 1'de evli olduğunu düşün of offff.:D

Diğer yandan bu şartlara uyabilecek yapıdaysan rahatsın. Ohhh sırtını devlete dayarsın, sosyal güvencen sorunsuz, her ay alacağın maaşa göre kendini ayarlarsın, sallarsın başını alırsın maaşını.:)

Özel sektöre gelecek olursak; öncelikle kendini geçindirebilecek ve eğitim almana yetecek kadar maaşlı bir iş bulman gerekir. Tabi ki kendini de geliştirebilirsin ama çok zaman harcarsın. (Kendimden biliyorum. Vakit yok.)  Tam eğitim alacak yaşlardasın. Her şey zamanında oluyor. İleriki yaşlarda istesen bile zaman bulamazsın, kafan başka konularla dolu olur. Uygun ortam olmaz vb. Kendini güzel şekilde geliştirdiğinde iyi maaşlı iş bulursun, İleride  kendi işini de yapabilirsın. O zamana kadar 30 yaşına gelirsin.:) Tabi iş hayatıyla ilgili yetenek varsa daha erken de olabilir.

Devlet memuru olsan bile kendini geliştirmeyi ya da eğitim almayı ihmal etme. Bu yaşlarda hem yaşının gerektirdiği gibi yaşa hem de kendini geliştirerek geleceğe yatırım yap. Özetle programlı yaşa. İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence.

Konunun özüne dönecek olursak, buna kendin karar vermelisin. Birilerinin yönlendirmesiyle gidersen ileride mutsuz olabilirsin. (Olursun demiyorum, olabilirsin.)

Irsi sağlık problemine gelince, tabiki herkesin kendine göre bazı sıkıntıları vardır. Stres sıkıntıyı abartmamalısın, ileride seni öyle yerlere getirir ki depresyonun içinde bulursun kendini. Bir bakarsın boşa geçen koskoca yıllar...  Her zaman rahat olmaya bak, sonuçta 3 günlük dünya. Gözünü bir kapatıp bir açarsın bakmışsın 30 yaşına gelmişsin. Tebessüm etmeye çalış. Gün içinde sık sık yap bunu. Hiç bir şey için hayıflanma. Yaptığın yanlış bir şey ya da söylediğin yanlış bir söz için kendini suçlama. Ben istedim öyle yaptım de ve geç. Böyle yapayım derken de zivanadan çıkma tabi.:)

Geçmişte ben de her şeyi kafama takardım, kendimi suçladığım konular olurdu, stres yapardım. Sonra baktım ki bunlar beni geriye götürüyor, kafamı meşgul ediyor ve yaşam kalitemi düşürüp sorunlu bir hale getiriyor. Bir yöntem geliştirdim anlatayım sana uygun gelirse uygula sende bunları.

Önce kendimi seveceksin. Sabah kalkıp aynaya bak, kendini mutlu edecek yönlerini aklından geçir. Ellerinle suratını, kaşını, gözünü incele ve onların senin için ne kadar faydalı oldugunu bilmene ragmen yine tekrar et. Tüm insanları sev, sevdigini içinden geçir. Kimse için kötü düşünme. Düşmanın olan kişinin en iyi yönlerini düşünüp onu sevmeye çalış. Sana kötülük yapan kişi olsa dahi böyle yaparsan daha mutlu ve pozitif olursun. O kişi senin kafanı meşgul edip rahatsız etmemiş olur ya da olay. Güzel bir kahvaltı ederek kendini ödüllendir ve hadi bakalım dooğru işine.;)

Ha bir de şu gıdaları her gün almaya çalış; bitter çikolata, kabe hurması ve muz. Bunlar beynindeki seratonin salgılanmasını artırır kendini daha mutlu-pozitif hissetmeni sağlar. 

Hangi durumda olursan ol hayata pozitif bakabilirsen mutlu ve başarılısındır. Gerisi yalan. 😀 

(Biraz ağabey yaklaşımıyla kullandığım üslup yakışıksız geldiyse kusuruma bakma.)

İyi günler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 05:24
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Öncelikle çok teşekkürler tavsiye ve önerileriniz için..

Gerçekten beyendiğim ve uygulamayı deneyeceğim şeyler var içersinde..

Aslında memur olmak bana göre değil ancak hayat şartlarını incelediğimizde şöyle bir durum var;

1 aydır faln bir iş yeri ile görüşme durumları söz konusu, ha oldu ha olacak vs vs..

Bu bir aylık süreç beni asırı yıprattı ve geceleri uyuyamıyor 3-4 e kadar kitap okuyorum, sinirli problemli bir tip oluyorum vs..

Aslınca ticaretle ugraşmaı, kendi mekanım kendi işimi yapmayı seviyorum ancak sizlerinde bildiği gibi ticaret ve iş hayatı belirsizlikler sürüncemesi ancak memurluk belli rutin işler..

Açıkcası memurluk düşüncesinin tek sebebi hayatımı düzenli bir şekilde devam ettirmek daha sonra yine yapabiliyorsam kendimi geliştirerek  ticaretle ugraşmak..

Sonuçta memur olsam hayata sıkıca bir tutunabilsem daha sonra bişiler denesem tutarsa da iki satır istifa dilekcesi versem kendi işimi denesem nasıl olur?

Bana kendin karar ver demişsiniz ya etrafımda o kadar baskı var ki sağlıklı düşünebildiğimi sanmıyorum..

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 13:24
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

Kayhan Merhaba

Aynı yol ayrımını yıllar önce bende yaşadım ben özel sektörü seçtim ama çalışma şartları nedeniyle kendine çok az vaktim kalıyordu bu nedenle çok zorlandım. Memurluğun senin için en büyük avantajı özel sektör kadar sıkıntısı ve stresi yok ve kendine daha çok vakit ayırırsın bu arada da istediğin eğitimleri vs alır ve istediğin seviyeye geldiğinde de artık tam olarak mesleğin üzerine çalışmaya başlayabilirsin. Özel sektör tabiki sana daha güzel deneyim kazandıracaktır ama eğitim vs almayı düşünüyorsan memurluk daha iyi olacaktır düşüncesindeyim. Tabi karar senin . İnşallah en doğru kararı verir ve istediğin başarıyı elde edebilirsin.

Saygılar... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 13:32
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Bu konuda çok haklısın yaşar, gerek ücret olarak gerekse vakit olarak memurluk avantaj..

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 15:08
Onur VARGUN
(@OnurVARGUN)
Üye

İzmirdesin ,

Memur 5 dedi mi kapatır ,

5 den sonra da  özele iş yaparsın

C.tesi Pazar tatil 

Ücretleri çok da kötü değil

Kendini geliştirmekde senin elinde

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 15:43
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

[quote user="Onur VARGUN"]

İzmirdesin ,

Memur 5 dedi mi kapatır ,

5 den sonra da  özele iş yaparsın

C.tesi Pazar tatil 

Ücretleri çok da kötü değil

Kendini geliştirmekde senin elinde

[/quote]

Memur olunca izmir de olabilirsem öyle ama gönderirse Kars Ardahan... ne olurum bilmiyorum..

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 16:12
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Kayhan'cım şahsi fikrim böylesi hayatını derinden etkileyecek bir kararı bizlere bırakmaman. Çünkü bu durumda memur olursun ve işler iyi gitmez. Bu sefer dersin ki ben bu kişilere sordum bu kişiler böyle böyle dedi.

Özel sektöre gidersin, sözüm meclisten dışarı tabir-i amiyane eşek gibi çalışırsın 3-5 kuruş maaş alırsın. Kovulma riski var, Patron var, var da var.. Ne olacağın belli değil. Sonra yine dersin ki Devlet sektöründe olsaydım bu kadar kafa patlatmazdım. Rahat rahat çalışır. Bir güzel de tatilimi yapardım.

Ben Bilişim sektörünü seçmeye karar verdiğim zaman. Çok yorulacağımı biliyordum. Sistem ve Network'e girdiğimde ise; Benim uykusuz kalacağımı, 2 kat fazla efor sarfedeceğimi, yeni yazılımlar çıktığında bir önceki yazılımın eğitimin bir kısmını çöpe atıp yenilenen versiyonun eğitimleri için tekrar kafa patlatacağımı bile bile girdim.

Ne yaparsan yap kendi kararını kendin ver, Benim kısmi hayat hikayemi anlatsam atlattığım okul maceralarımı anlatsam. Bana hak verirsin. Ben 18 yaşımda kendi kararlarımı verebildim. Ancak o zaman aileme karşı baskın çıkabildim. Ama lise başlangıcında aileme yaptırtılan hatalar yüzünden kaç sene kaybettim. O yüzden; Seninle kısmen tanıştık. Ben 26 yaşına giriyorum sen 20 yaşında genç bir kardeşimsin. Abi görürsen bir abi yada bir dost tavsiyesi olarak. Kararını kendin ver ve pişmanlık duyma. "Ben bunu değilde, keşke bunu yapsaydım" demek bir noktada sana öyle bir koyuyor ki, yaşamadan bilemezsin.

Saygılar...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2010 20:13
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Arkadaşlar düşündümde sanırım kpss gireceğim..

Memur oldugunuzda kendinizi yeterince geliştirip ben kendi işimi yapıyorum demek 2 satır yazıya bakıyor ama özel sektörde biraz daha fazla risk var..

Risk ne kadar fazla ise kazançta o kadar arta ama ben günümüzün şartları nedeni ile önce bi kendimi garantiye alıp daha sonra bişiler yapmayı planlıyorum..

Umarım hakkımda hayırlı olan budur..

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/01/2010 21:42
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Hakkında hayırlısı neyse o olsun kardeşim. Saygılar...

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2010 00:20
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

[quote user="Erdem CILINGIROGLU"]Hakkında hayırlısı neyse o olsun kardeşim. Saygılar...[/quote]

Öyle erdem, aslında çok isterim kendimi geliştirip sistem danışmanı olmak ama izmir de bu şartlar söz konusu oldukça memurluk daha karlı..

Hem sıkıntı strees hem para az olunca insan doğal olarak memurluk daha iyi geliyor gözüne, şimdi hayallerimin peşinden gidip ilerde başımı taşlara vurmak istemiyorum..

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2010 03:28
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Hayatında başarılar Kayhan.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2010 22:58
Selçuk ÜNAL
(@SelcukUNAL)
Üye

[quote user="Avea Maria"]

Merhaba

Bu konu tamamen senin yapına bağlı. Şöyle ki; mesela ben her sabah kalkıp devlet dairesine gidip masaya oturup çalışamam. İmkansız. Rahat olamam, boğulurum. Aldığım maaşa göre idareli davranıp ay sonunu getirmeye çalışmak... Hele 1'de evli olduğunu düşün of offff.:D

Diğer yandan bu şartlara uyabilecek yapıdaysan rahatsın. Ohhh sırtını devlete dayarsın, sosyal güvencen sorunsuz, her ay alacağın maaşa göre kendini ayarlarsın, sallarsın başını alırsın maaşını.:)

Özel sektöre gelecek olursak; öncelikle kendini geçindirebilecek ve eğitim almana yetecek kadar maaşlı bir iş bulman gerekir. Tabi ki kendini de geliştirebilirsin ama çok zaman harcarsın. (Kendimden biliyorum. Vakit yok.)  Tam eğitim alacak yaşlardasın. Her şey zamanında oluyor. İleriki yaşlarda istesen bile zaman bulamazsın, kafan başka konularla dolu olur. Uygun ortam olmaz vb. Kendini güzel şekilde geliştirdiğinde iyi maaşlı iş bulursun, İleride  kendi işini de yapabilirsın. O zamana kadar 30 yaşına gelirsin.:) Tabi iş hayatıyla ilgili yetenek varsa daha erken de olabilir.

Devlet memuru olsan bile kendini geliştirmeyi ya da eğitim almayı ihmal etme. Bu yaşlarda hem yaşının gerektirdiği gibi yaşa hem de kendini geliştirerek geleceğe yatırım yap. Özetle programlı yaşa. İş zamanı iş, eğlence zamanı eğlence.

Konunun özüne dönecek olursak, buna kendin karar vermelisin. Birilerinin yönlendirmesiyle gidersen ileride mutsuz olabilirsin. (Olursun demiyorum, olabilirsin.)

Irsi sağlık problemine gelince, tabiki herkesin kendine göre bazı sıkıntıları vardır. Stres sıkıntıyı abartmamalısın, ileride seni öyle yerlere getirir ki depresyonun içinde bulursun kendini. Bir bakarsın boşa geçen koskoca yıllar...  Her zaman rahat olmaya bak, sonuçta 3 günlük dünya. Gözünü bir kapatıp bir açarsın bakmışsın 30 yaşına gelmişsin. Tebessüm etmeye çalış. Gün içinde sık sık yap bunu. Hiç bir şey için hayıflanma. Yaptığın yanlış bir şey ya da söylediğin yanlış bir söz için kendini suçlama. Ben istedim öyle yaptım de ve geç. Böyle yapayım derken de zivanadan çıkma tabi.:)

Geçmişte ben de her şeyi kafama takardım, kendimi suçladığım konular olurdu, stres yapardım. Sonra baktım ki bunlar beni geriye götürüyor, kafamı meşgul ediyor ve yaşam kalitemi düşürüp sorunlu bir hale getiriyor. Bir yöntem geliştirdim anlatayım sana uygun gelirse uygula sende bunları.

Önce kendimi seveceksin. Sabah kalkıp aynaya bak, kendini mutlu edecek yönlerini aklından geçir. Ellerinle suratını, kaşını, gözünü incele ve onların senin için ne kadar faydalı oldugunu bilmene ragmen yine tekrar et. Tüm insanları sev, sevdigini içinden geçir. Kimse için kötü düşünme. Düşmanın olan kişinin en iyi yönlerini düşünüp onu sevmeye çalış. Sana kötülük yapan kişi olsa dahi böyle yaparsan daha mutlu ve pozitif olursun. O kişi senin kafanı meşgul edip rahatsız etmemiş olur ya da olay. Güzel bir kahvaltı ederek kendini ödüllendir ve hadi bakalım dooğru işine.;)

Ha bir de şu gıdaları her gün almaya çalış; bitter çikolata, kabe hurması ve muz. Bunlar beynindeki seratonin salgılanmasını artırır kendini daha mutlu-pozitif hissetmeni sağlar. 

Hangi durumda olursan ol hayata pozitif bakabilirsen mutlu ve başarılısındır. Gerisi yalan. 😀 

(Biraz ağabey yaklaşımıyla kullandığım üslup yakışıksız geldiyse kusuruma bakma.)

İyi günler.

[/quote]

Avea Maria ne güzel yazmışsın ya. Eline sağlık. Okudum okudum açıldım ya. Kabe hurması ve muz'a devam edeceğim haberin olsun. 🙂 Aslında ben 1,5 TL olan ucuz paket hurmalardan alıyorum. Oda hurma o da ne olacak dimi? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2010 18:30
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Selam Kayhan, madem bize bıraktın, görevimizi yapalım; özel sektör.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2010 21:48
hasanelisert
(@hasanelisert)
Üye

Nacizane fikrimi söylüyorum ; 3. bir ihtimal her zaman vardır ve bu zaman da ne iş yaparsan yap sinir,stres ve sıkıntı konusunu takılırsan hiç çalışma evde otur derim.Bu konu ile ilgili çok şey söylenebilir tabi ki ancak bunların seni hayatında etkisi çok küçüktür , bütün olay zamanda,sende ve birazda şansta bitiyor açıkçası.başarılar

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2010 22:45
Selçuk ÜNAL
(@SelcukUNAL)
Üye

[quote user="hasanelisert"] Nacizane fikrimi söylüyorum ; 3. bir ihtimal her zaman vardır ve bu zaman da ne iş yaparsan yap sinir,stres ve sıkıntı konusunu takılırsan hiç çalışma evde otur derim.Bu konu ile ilgili çok şey söylenebilir tabi ki ancak bunların seni hayatında etkisi çok küçüktür , bütün olay zamanda,sende ve birazda şansta bitiyor açıkçası.başarılar[/quote]

Hasan kardeşim sana katılıyorum. Bu zamanda şans. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/04/2010 11:42
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

[quote user="johndazake"]

[quote user="hasanelisert"] Nacizane fikrimi söylüyorum ; 3. bir ihtimal her zaman vardır ve bu zaman da ne iş yaparsan yap sinir,stres ve sıkıntı konusunu takılırsan hiç çalışma evde otur derim.Bu konu ile ilgili çok şey söylenebilir tabi ki ancak bunların seni hayatında etkisi çok küçüktür , bütün olay zamanda,sende ve birazda şansta bitiyor açıkçası.başarılar[/quote]

Hasan kardeşim sana katılıyorum. Bu zamanda şans. 

[/quote]

Kesinlikle şans ama bir o kadar da torpil. Yakın çevremde o kadar çok şey gördümki.

Özellikle bir örnek vermek istiyorum, 1-2 yıl önce CTRL ye bas deyince C + T + R + L tuşlarına ayrı ayrı basan birisi , 2-3 ay sonra bir devlet kurumunun bilgi işlemine girdi ve hala orada. Tamam onu kötülemek istemiyorum ama herkes işini yapsın onun işin farklı, bölümü farklı.İşte torpil. Bilmiyor olabilir ama bilmiyorsa bildiğini yapsın...

Geriye diyecek tek şey kalıyor o zaman , Şansınız Bol Olsun [:)]

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/04/2010 12:07
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Mehaba Kayhan sen belli bir harita çıkarmışsın ama Türkiye'de yarının olup olmayacağı belli değil:))Bu nedenle en çok istediğin içinden gelen kararı uygula.Bunu yapmazsan sonra pişmanlık duymayacak kişiliğin varsa kendine kızmayacasan eğer kendini bir rüzgara bırak yaprak misali bakalım nereye götürecek seni.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/04/2010 12:15
Sayfa 1 / 2
Paylaş: