Serverlarınıza ne t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Serverlarınıza ne tür isimler veriyorsunuz?  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Serverlarına garip isimler verenler varmı? Varsa paylaşırmısınız?

Alıntı
Gönderildi : 30/11/2009 13:19
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

espitu.local domain ismi nasıl :)) (espitu = SP2 türkçe okunuşu)

maridc,mariexc,marits,marimod vs...

fatih karaalioğlu bu konuda çok iyi :)) herkül merkül iraklis miraklis bir sürü eski isimleri var adamın sunucu ismi olarak :))

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/11/2009 13:31
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Ben bugün gördüm , adam yıldız savaşlarının kahramanlarıonın adını vermiş durmuş:)) Jedaylar falan server odasında lazer ciritleri atıyordu:))) Sonra internete baktım millet almış başını gitmiş:)))

Adamın biri önce Sam koymuş adını. Sonra upgrade yapınca SAamantha olmuş ve sonrakinde ise SamThing oluvermiş:)))

Başka biri her upgrade'de bir sonraki gezegenin adını vermiş. Plutonda kalmış. Plutonn gezegenlikten çıkarılınca kafayı yemiş:)))

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/11/2009 14:13
ugur pek
(@ugurpek)
Üye

takım ismi yazanlarda vardır:)

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/11/2009 14:17
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Var tabi olmazmı.. Rus top modellerin isimlerini verenler bile var 🙂 Ya da rock gruplarının.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/11/2009 21:35
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Bende başladım. Yeni exchange serverin adını PIRIREIS yaptım. Sonradan gerektikçe dğer Türk büyükleri ile devam ederim..

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/12/2009 23:32
Unal aydin
(@Unalaydin)
Üye

vallaha bizimkiler yazar ismi  :)) ama rus top model olayını sevdim...

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2009 15:29
Sercan Çokyeğit
(@sercancokyegit)
Üye

Danışmanlık firmasında çalıştığım için farklı server isimleri görme fırsatım oluyor 🙂 firmanın adını vermeden bir IT müdürü Same Time Server ın adını Samet ime Server olarak okuyunca bu Samet kim abi diyerek o akşam bizi gülme krizine sokmuştu teşekkürler...

Tavsiye edebileceğim server isimleri ; 

Tanımı Yunan mitolojisi Roma
Güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit Venüs
Av ve vahşi doğa tanrıçası Artemis Diana
Zeka, sanat ve strateji tanrıçası Athena Minerva
Tarım ve bereket tanrıçası Demeter Ceres
Umut tanrıçası Elpis Spes
Gençlik ve canlılık tanrıçası Hebe Juventas
Evlilik tanrıçası Hera Juno
Ocak ateşi tanrıçası Hestia Vesta
Zafer tanrıçası Nike Victoria
İnanç, vefa ve sadakatin tanrıçası Pistis Fides
Ay tanrıçası Selene Luna
Talih, tesadüf tanrıçası Tyche Fortuna
Anlaşma ve uyum tanrıçası  ? Concordia
Hakikat tanrıçası  ? Veritas
CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2009 15:54
Cenker Çetin
(@cenkercetin)
Değerli Üye Yönetici

bir ara mısır mitolojisinde kullanacak isim kalmayınca ne yapacağım diye düşünürken diğer mitolojilere atladım ve 46 sunucu arasında savaş başladı age of mythology gibi :))

Cenker Çetin
Bilgi Teknolojileri Danışmanı

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2009 18:55
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

datacenter da çalıştım, orda makina bol olunca isimsiz olmuyordu tabi,

örnek siyah rack kasa diosun ama 10 tane var siyah rack zorunlu olarak isim şart oluyor.

bizde seraft, jedi, tom, jerry die giden makina isimleri mevcuttu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/12/2009 14:23
 Anonim

bizde standart fileserver backupserver gibi lakin bana kalsa tsubasasrv,transformers,optimus,vendetta,braveheart artık aklıma gelen ne varsa yapardım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/12/2009 17:43
mehmettopcuoglu
(@mehmettopcuoglu)
Üye

[quote user="Cenker Çetin"]bir ara mısır mitolojisinde kullanacak isim kalmayınca ne yapacağım diye düşünürken diğer mitolojilere atladım ve 46 sunucu arasında savaş başladı age of mythology gibi :))[/quote]

Age of mythology manyak olmuş 🙂 🙂 🙂  

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2009 01:25
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

yahu benim serverlarında adı starwars tan esintidir:))))hatta ozellikle kendi makinama anakin adını verdim:)))  

[quote user="Teoman Efendi"]

Ben bugün gördüm , adam yıldız savaşlarının kahramanlarıonın adını vermiş durmuş:)) Jedaylar falan server odasında lazer ciritleri atıyordu:))) Sonra internete baktım millet almış başını gitmiş:)))

Adamın biri önce Sam koymuş adını. Sonra upgrade yapınca SAamantha olmuş ve sonrakinde ise SamThing oluvermiş:)))

Başka biri her upgrade'de bir sonraki gezegenin adını vermiş. Plutonda kalmış. Plutonn gezegenlikten çıkarılınca kafayı yemiş:)))

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2009 01:37
Kadir Aydoğdu
(@kadirakbaba)
Üye

Ben bir şirkette görmüştüm.Serverların adını şirketi kuranın 1.derece akrabalarının isimlerini vermis.

Domain server remzi Exchange server fatma diye gidiyordu.Gulmemek icin zor tutmustum kendimi:)))))))))))))))))))))))) 

Hatta bir gün exchangete sorun vardı adam bana fatma bozuk dedi afalladım kaldım tobe tobe dedim bende kim bozmus diye sordum adama:)))))))))))))) 

Adamın cevabını yazmak istemiyorum:))) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2009 01:43
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;

İsmim geçti galiba :))

Server sayısının fazla olmuş olduğu networklerde bu tip isimler verilmesi her zaman için tercihim. Nedeni ise SQL server, DC server vb.. server rollerini belirtip, bir saldırgan için direk olarak serveri hedef göstermek anlamsız olacağını düşünüyorum. Serverlara değişik isimler verelim ve bu ismin hangi Rol'e sahip server olduğunu biz görelim. Yani Rolleri saklamak için iyi bir çözüm olabileceğini düşünüyorum...

Diğer taraftan ise kendi fazntazi dünyanızı oluşturarak, tutkusu olmuş olduğunuz karakterleri, nesneleri yaşatmak böylelikle mümkün oluyor.

Mümin hocam' ın söylediği enteresan isimlere gelince. benim kullanmış olduğum karakterlerin hepsi Savaş Karakterleridir. Yanlışlıkla bir ara mitolojiye giriş yapmış ve tek bir hata ile Herakles olarak bir serverima isim vermiştim. Bu serverim haricinde ki diğer geri kalan bütün karakterlerim tarihte yer almış Büyük Savaşcılardır. Heraklesden en kısa zamanda kurtulacağım. 🙂

Server isimlerine örnek olarak;

Domain isminizi ;

satranc olarak verdiğinizi düşünürsek Sah, Vezir, Kale, Fil, Piyon vb.. isimler ile devam edebilirsiniz.

Alkol olarak bir domain ismi verirseniz YeniRakı,Votka,Bira, , vb.. isimler ile devam edebilirsiniz.

Street Fighter olarak bir domain isim verirseniz Ken, RYU, Vega vb.. isimler verebilirsiniz.

52 kağıt harakterleri. Uzay bilimleri, Osmanlı padisahları gibi isimler çok.

ve bu şekilde kendi çocukluk karakterlerinizi , sizi niteleyen karakterleri - nesneleri yaşatabilir ve serverlarınızı daha çok sevebilirsiniz.

Size başka bir örnek daha vermek istiyorum. Technet üzerinde yayınlanan bir makalede kullanılan isim :))

If an administrator does realize that some erroneous public folder replication was triggered, he or she should just remove the replicas that they want to remove. They should not under any circumstances delete public folder replication messages from queues, because that causes problems later. The administrator has to "weather the storm" on this problem; alternatively, he or she can create separate connectors for system messages only and then schedule them to give their "normal" mailflow more room.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/12/2009 13:09
Kadir GÜNER
(@KadirGUNER)
Üye

Güvercin isimleri:

Miski (bu kesinlikle DC ismi şaşmaz), Sabuni, Kelebek, Bango, Karakan, Ankut...

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/12/2009 16:36
Eren SARISALTIK
(@ErenSARISALTIK)
Üye

Dandanakan
Gelibolu
Kırım
Malazgirt
Sırpsındı
Kosova
Varna
Niğbolu
Otlukbeli

🙂 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/12/2009 01:53
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Kadir GÜNER"]

Güvercin isimleri:

[/quote]

Hah hah.. Ben "Bal Göğüs Sabuni" hastasıyım 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2009 01:06
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

[quote user="Mesut SARIYAR"][quote user="Kadir GÜNER"]

Güvercin isimleri:

[/quote]

Hah hah.. Ben "Bal Göğüs Sabuni" hastasıyım 🙂

[/quote]

Vakt-i zamanında 24 tane bizim tabirimizle "Bursalı" çeşitli kaynaklarda "Siyah-Beyaz" güvercinlerimiz vardı. Haliyle bende onlara hastaydıum. 🙂 İlkokul çağlarında öğlen okuldan gelir. Abartısız akşam güneş batana kadar terasa uzanır onları seyrederdim. Ne güzel uçarlardı. Pehh sizin mesajlarınızı görünce eskileri yad ettim. 🙂 Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2009 01:25
Sayfa 1 / 2
Paylaş: