Sahte Rıza Hoca'nın...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Sahte Rıza Hoca'nın milyonluk vurgunu  

Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Ünlü teknik direktör Rıza Çalımbay'ın kimlik ve banka hesap bilgilerini ele geçirdikten sonra, bankanın çağrı merkezini arayıp kendisini Rıza Çalımbay olarak tanıtarak şifreyi de elde ederek hesabı boşaltan Murat Başbuğ polis tarafından gözaltına alındı. Başbuğ'un aralarında vergi rekortmeni iş adamlarının da bulunduğu 8 kişinin hesabından 1 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı.


İstanbul Bilişim Suçları ve Sistemleri Şubesi ekipleri bir çok iş adamından geçen yıl " Bankalardaki hesaplarımızdan bilgimiz dışında para transferi yapılmış" şeklinde ihbar aldı. Halen Eskişehirspor'un teknik direktörlüğünü yapan Rıza Çalımbay da 26 Ocak 2009 tarihinde, banka hesaplarından bilgisi dışında para transferi yapıldığı şeklinde suç duyurusunda bulundu. Ardından yapılan soruşturmada kendisini Rıza Çalımbay olarak tanıtan bir kişinin bankanın çağrı merkezini aradığı tespit edildi. Kendisini Çalımbay olarak tanıtan kişi tüm kimlik ve hesap bilgilerine doğru cevap verdi. Ardından da "Hesap şifremi unuttum. Yeni bir şifre almak istiyorum" diyerek şifreyi de elde etti. Yapılan incelemelerde ses kaydındaki kişinin Rıza Çalımbay olmadığı ortaya çıktı.

KURYE KILIĞINDA POLİS YAKALADI

Yapılan uzun çalışmalardan sonra banka dolandırıcılığı yapan kişi belirlendi. Polisin adım adım izlediği zanlı başkalarına ait bilgiler ile kredi kartı başvurusu yaptı. Kurye kılığındaki polis ekipleri, kredi kartını Murat Başbuğ isimli zanlıya götürmek üzere Kadıköy'de kaldığı eve geldi. Burada Başbuğ suçüstü yakalandı. Polisin yaptığı incelemelerde Başbuğ'un elde ettiği hesap bilgileri ile banları arayarak adres değişikliği nedeniyle yeni kredi kartı istediği, banka tarafından üretilen limiti yüksek kredi karını verdiği adreste sahte kimlikle teslim aldığı ortaya çıktı.

VERGİ REKORTMENLERİNİ DE DOLANDIRMIŞ

Polis tarafından yakalanan Murat Başbuğ'un aynı yöntemlerle iş adamlarını da hedef seçtiği öğrenildi. Denizli Vergi Rekortmenleri olan iş adamları Vedat ve Sedat Erikoğlu kardeşleri de dolandırdığı ortaya çıktı. Zanlının toplam 8 hesaptan 1 milyon liraya yakın bir vurgun yaptığı öğrenildi. Polis, Başbuğ'un hesap ve kimlik bilgilerini nerden elde ettiğini araştırıyor. Polis bu bilgilerin ya dolandırılan kişilerin muhasebeciden ya da bankada görevli bir kişiden elde ettiğini düşünüyor.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 05/08/2009 15:23
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

en ufak açıkları bile değerlendirebiliyorlar...


çok daha detaylı bilgi sorgulaması yapılmalı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/08/2009 19:58
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bir haber vardı geçen sene, dolandırıcılar evi arayıp çocuklardan anne kızlık soyadını almışlar. Bankaya başvurmuşlar ama banka verilen soyisimlerin yanlış olduğunu söylemiş. Daha sonra bankadan anne babayı aramışlar. Anne baba bankadan kart çıkarmadan önce anne kızlık soyisimlerini kendi belirledikleri bir kelimeyi bankaya bildirmişler. Bu düşünceleri sayesinde de dolandırılmaktan kurtulmuşlar. Bence banka veya diğer kuruluşlarlara bu tip ulaşılabilecek bilgilerin doğrusunu vermek yerine kendi belirlediğimiz ve başkalarının ulaşamayacağı bilgileri vermek daha doğru. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 05/08/2009 20:18
Paylaş: