Forum

Sophos XGS3100'de b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sophos XGS3100'de bazı kısıtlamalar hk. (video ve oyun gibi)

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
527 Görüntüleme
(@balanar)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, sophos tarafında mümkün mü bilemiyorum ama

1. haber sitelerinin içersinde veya farklı sitelerde canlı yayın izleme alanları oluyor. Bunların açılmamasını nasıl sağlayabiliriz?

2. Counter Strike vb. oyunlar var. Bir şekilde zamanında bilgisayara kurulmuş bunların hem localde hem ağda bağlantı kurup oynayamamaları için nasıl bir önlem alabiliriz?

Konu hakkında çözümü olan arkadaşlar vakitleri varda resimli anlatım vs yapabilirse çok sevinirim..

Gönderildi : 04/06/2023 14:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Ürününüzün dokümantasyonundan bunların cevaplarını daha hızlı bulursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2023 21:45

(@alikarafazli)
Gönderiler: 83
Estimable Member

Merhaba 

Sıphos içerisinde Protect-> WEB   burada  hem kendize göre policies  oluşturabilir 

Protect -> Applications    bura da da  uygulamalar bazında da erişim kısıtı yapabilrsiniz. 

livemedia   game  v.s. 

Gönderildi : 05/06/2023 08:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, eğer network tarafındaki topolojinizde vlan yapısı var ve vlan'lar firewall da sonlanıyor ise bu durumda iki vlan arasında CS vb tüm trafiği firewall üzerinden bloklayabilirsiniz. Sadece CS için gerekli olan portları öğremeniz ve bu iki vlan arasında bunun için deny kuralı yazmanız yeterli.

Ancak aynı vlan içerisinde ise bu trafik firewall' a uğramadığı için bunu firewall' dan kesemezsiniz. Bunun için Applocker gibi uygulamalar kullanmanız gerekli. Applocker için portal üzerinde makalemiz bulunmaktadır.

Active Directory Ortamında AppLocker Kullanımı - ÇözümPark (cozumpark.com)

Video ve oyun vb sitelere erişimde ise herkes firewall' dan geçmek zorunda olduğu için işiniz daha kolay olacaktır.

Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Haber sitelerinde canlı yayınları engelleme

a. Sophos XGS3100 yönetim arayüzüne erişin.

b. Web filtreleme ayarlarına gidin ve ilgili politikaları düzenleyin.

c. "URL Kategorileri" veya "İçerik Türleri" gibi bir seçenek bulunabilir. Canlı yayınları içeren kategorileri veya içerik türlerini engellemek için bu seçenekleri kullanabilirsiniz.

d. İstediğiniz politikaları oluşturun ve canlı yayınları içeren web sitelerini engelleyin veya sınırlayın.

e. Ayarları kaydedin ve güncellemeleri uygulayın.

Oyun için ise sophos aktif kullandığım bir ürün değil ama sanki uygulama kontrol özelliği var, yani istemcide de sophos anti virüs var ise deneyebilirsin veya bir sophos uzmanına sorabilirsin

Counter Strike gibi oyunlara erişimi kontrol etme: 

a. Sophos XGS3100 yönetim arayüzüne erişin.

b. Uygulama kontrolü ayarlarına gidin ve yeni bir politika oluşturun. c. Erişimi engellemek istediğiniz oyunların adını veya uygulama kimliğini (exe dosyası adı vb.) belirtin.

d. Oyuna erişimi engellemek için oluşturduğunuz

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2023 17:54

(@balanar)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgiler için teşekkür ederim, birkaç test yapıp başarılı olursam detaylı bir şekilde konu altından paylaşım yapacağım..

Gönderildi : 05/06/2023 21:49

Paylaş: