Forum

XTM 22 serisinden X...

Bildirimler
Hepsini Temizle

XTM 22 serisinden XTM 330 geçiş hk..

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Hali hazırda kullanmış olduğum XTM 22 serisi cihaz artık ihtiyaçlara cevap veremediğinden yine Watchguard XTM 330 serisine geçiş yapmak istiyorum.

Sorum şu, bu tür Watchguard sürümleri arasında geçişte konfigurasyon baştan mı yapılır, yoksa şu anki çalışan config XML dosyasını XTM 330'a import etsem yeterli midir? Tüm ayarlar ile geçiş yapar mı?

Ek yapılması gereken dikkat edilmesi gereken bir nokta var mıdır?

Teşekkürler

Gönderildi : 06/02/2014 13:10

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Mevcut yapıyı XTM330 a taşıyabilirsiniz problem olmaz. Burada dikkat edilecek konu Ethernet sayılarıdır, 5 ethernetli modelden 7 ethernetli modele geçtiğinizde bunların ayarını yapmayı unutmayın diye cihaz size uyarı da verecektir.  

Merhabalar,

Hali hazırda kullanmış olduğum XTM 22 serisi cihaz artık ihtiyaçlara cevap veremediğinden yine Watchguard XTM 330 serisine geçiş yapmak istiyorum.

Sorum şu, bu tür Watchguard sürümleri arasında geçişte konfigurasyon baştan mı yapılır, yoksa şu anki çalışan config XML dosyasını XTM 330'a import etsem yeterli midir? Tüm ayarlar ile geçiş yapar mı?

Ek yapılması gereken dikkat edilmesi gereken bir nokta var mıdır?

Teşekkürler

Gönderildi : 06/02/2014 13:49

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim uyarınız için, Hüseyin hocam.

Ethernet portlarından kaynaklı neden uyarı verdiği konusundaki mantık nedir, aşağıdaki gibi portlar aynı şekilde takacağım, diğer portlara zaten ihtiyacım olmayacak.

1- port Switch

2- port - ADSL Modem - Bridge Mode - Statik IP

3 port - GSHDSL modem - Routed Mode

Gönderildi : 06/02/2014 14:29

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Fiziksel olarak kullandığınız bacak yeni cihazınızda yoksa (adet olarak) o bacağı kapatmanız gerekecektir. Mantık bu yani karmaşık bir durum yok.
Zaten sizde 3 ethernet kullanımda bunlar için sıkıntı yaşamazsınız. 

Teşekkür ederim uyarınız için, Hüseyin hocam.

Ethernet portlarından kaynaklı neden uyarı verdiği konusundaki mantık nedir, aşağıdaki gibi portlar aynı şekilde takacağım, diğer portlara zaten ihtiyacım olmayacak.

1- port Switch

2- port - ADSL Modem - Bridge Mode - Statik IP

3 port - GSHDSL modem - Routed Mode

Gönderildi : 07/02/2014 17:41

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hüseyin hocam,

XTM 330 cihazına 11.8.1 versiyonuna güncelledim, config dosyasını import ettim ve tüm ayarlar geldi. 

sonrasında durum şu, XTM 22 den söktüğüm aşağıdaki şekliyle XTM 330 cihazına aşağıdaki sıra ile taktım, ama TRUSTED bacağa ping atamıyorum. ETH 0 illa Trusted yani iç network olacak diye bir kural var mı? görmüyor olabilir.

işin tersi LED ekranda bu yapılandırmayı aşağıdaki aynı sıra ile görebiliyorum. DHCP işini de WG yapmaktadır,  nerede sorun olabilir. tek notebook ile bağlanıyordum sorun yoktu ama network ve WAN hatlarını takınca sorun oldu.

ETH 0 = ADSL - EXTERNAL

ETH 1 = TRUSTED

ETH 2 = G-Shdsl - EXTERNAL 

Gönderildi : 08/02/2014 02:57

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sorun LAN kablosu ile ilgiliymiş, kablo değişimi yapıldı düzeldi.

Teşekkürler

Gönderildi : 08/02/2014 16:38

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Hayırlı olsun.

Gönderildi : 12/02/2014 14:31

Paylaş: