Forum

WatchGuard Xtm5 İnt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WatchGuard Xtm5 İnternet Hattı Problemi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@MuratKeles)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Sektör'de yeni birisi olarak öncelikle tüm abilerimi selamlıyorum.

Sormak istediğim ve bir türlü sorunu anlayamadığım bir konu var .

Mevcut lokasyonda 2 adet internet hattım mevcut hat1 ve hat2 

Bütün kullanıcılarım hat1'den çıkış yapıyor sadece ben ve istediğim kişileri policy'e ekleyerek hat2 den çıkış yapmasını sağlıyorum.

2 gündür yaşamış olduğum sıkıntı hat1 'den cıkan kullanıcılarımın hiçbiri internete çıkamıyor sebebi;

yılbaşından önce yapmış olduğum policy'ler

1-https policy burada facebook Https: olarak engelliyorum vb siteleri

2-Faceserbest buradan istediklerim engelsiz sitelere girebiliyor

3-http üzerinden uygulamış oldugum policy'ler

4.youtube bu policy ekleme sebebim youtube 1 ve 2 policy'den yasaklayınca Faceserbest policy'den ekleyince dahi youtubeye girmemesi .

Sıkıntı yaşamış olduğum şey ise desktop pc üzerinde deneme yaptığım için Desktop bilgisayarımı Faceserbest policy'e ekliyorum ve hat2 policy'den sildiğim zaman Gayet normal bir şekilde HAT1 den İnternete çıkış yapabiliyor.

Fakat bilgisayarı Faceyasak policy'inden siliyorum otomatik olarak hat hat1 den çıkış yapıyor ve İnternete hiç bir şekilde çıkış yapmıyor .

bir türlü anlayamadığım bir şey var bu policy'ler çalışıyordu ama 2 gündür bir sıkıntı var bir türlü anlayamadım .

NOT:web sayfaları üzerinde gezinti yapamıyor Mail alıp gönderebiliyorlar .Policy bir şeyi tetikliyor fakat anlayamadım  

FACESERBEST     eklideğil    --->  

HAT 2                eklideğil    --->   hat1 internet yok   

FACESERBEST     ok  ---->

HAT2                  eklideğil  -----> hat1 internete çıkıyor     ama bu seferde insanlar policy'i delerek facebook vb sitelere girebiliyorlar .

işin garip tarafı kullancılarımı şimdi hat2 yönlendirdim ve policyleri uyguladım herkes internete çıkabiliyor .

Ttnetle görüştüm hat değerleriniz normaldir dediler ki bende test ettiğimde normal bir durumda.

sorun karmaşık olduğunu için kafanızı karıştırdıysam özür dilerim bu kadar anlatabildim 🙁 

yardımlarınızı bekliyorum .. 

İyi çalışmalar

İyi Forumlar 

Gönderildi : 04/02/2014 20:58

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar;

Cihaz üzerinde hangi sürüm yüklü ?

Gönderildi : 05/02/2014 12:14

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Merhaba,

Sorunu tam olarak ne olduğunu anlayamadım açıkçası ama aklıma şöyle birşey geldi. Hat1'den internete çıkan kullanıcılarınız DNS'i Hat2'den sorguluyor ve oradan yanıt almaya çalışıyorlarsa bu tip sorunlar yaşayabilirsiniz. Burada en doğru sorun çözme yöntemi sorunlu bilgisayarlardan birini Traffic Monitor ekranından izlemek ve istekleri takip etmek olacaktır. Bu trafik loglarından sorunun ne olduğunu anlayabileceğinizi düşünüyorum.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 05/02/2014 12:39

(@MuratKeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Cihaz üzerinde hangi sürüm yüklü ?

Merhaba; 

xtm515 fireware v11.7.2 

Gönderildi : 05/02/2014 13:43

(@MuratKeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorunu tam olarak ne olduğunu anlayamadım açıkçası ama aklıma şöyle birşey geldi. Hat1'den internete çıkan kullanıcılarınız DNS'i Hat2'den sorguluyor ve oradan yanıt almaya çalışıyorlarsa bu tip sorunlar yaşayabilirsiniz. Burada en doğru sorun çözme yöntemi sorunlu bilgisayarlardan birini Traffic Monitor ekranından izlemek ve istekleri takip etmek olacaktır. Bu trafik loglarından sorunun ne olduğunu anlayabileceğinizi düşünüyorum.

İyi çalışmalar. 

merhaba;

hocam mesela sorunlu bir bilgisayar hiç bir policy'e dahil değil otomatik olarak hat1'den internete çıkması lazım şu anda bu bilgisayarada hiç bir web sitesine girilmiyor fakat mail alıp gönderebiliyorum 🙁 yani anlam veremediğim bir sıkıntı 

1 adet'te HTTP policy'im var onu bu sabah denemek adın tüm policyleri tek tek disable edip deniyordum HTTP policy'isin disable ettiğim zaman desktop bilgisayarım internete çıkabildi.ama bu sefer policy'de uyguladıgım kurallar geçerli olmuyor 1 policy'de ne engelleyebilirki kullanıcının web sitelerini görüntülememsi anlamadım 🙁 

Gönderildi : 05/02/2014 13:58

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Merhaba,

Tahminimce kural listesinin en altında bulunan Outgoing isimli bir kural ile ilgili sorun yaşıyorsun. Bu kural eğer üstünde bir deny kuralı yoksa trafiğin içeriden dışarı doğru çıkmasını sağlar. 

Eğer bir kullanıcı hiçbir kuralda tanımlı olmamasına rağmen dışarı çıkıyorsa bu kuraldan çıkıyordur. Bu kuralın da hangi hat üzerinden çıkması gerektiğini söylemelisin. belki.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 05/02/2014 17:15

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Temiz kural oluşturup makinayı internete çıkarabiliyorsanız kurallarla ilgili bir sıkıntı olabilir.

Watchguard firebox system manager'dan bir izleme yapmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 05/02/2014 17:36

(@MuratKeles)
Active Member
Konu başlatıcı

Temiz kural oluşturup makinayı internete çıkarabiliyorsanız kurallarla ilgili bir sıkıntı olabilir.

Watchguard firebox system manager'dan bir izleme yapmanızı tavsiye ederim.

system manager'da izleme yaptım herşey yolunda allow olarak gözüküyor ama web sayfası görüntülenemiyor (:

demek istediğim deny falan system managerda yok engelleme yok ama web sayfalarını görüntülemiyorum . sadece. 

Gönderildi : 05/02/2014 18:10

Paylaş: