Forum

Fiber interneti wat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fiber interneti watchguard ile dağıtma

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
844 Görüntüleme
 MNN
(@nnergiz)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

TTNET firmasından almış olduğum 20 Mbit fiber internet hizmeti var.Bunun için TTNET in verdiği Tılgın modemi kullanıyorum.Ancak bu interneti kullanıcılara firewall üzerinden verebilmek istiyorum.Fakat Tılgın modem Bridge moda geçmediğinden dolayı ( TTNET ile görüştüm bridge mod desteği modemlerde yok dedi) firewall a bu hattı direkt olarak takınca interneti kullanıcılara veremiyorum. 

Tılgın modemin bridge moda alamadığımdan dolayı aradan modemi mi söksem sorunumu çözer yoksa farklı bir önerisi olan var mı ?

bu arada ADSL modem var ve o bridge modda gayet düzgün hattı taşıyor Watchguard üzerinden.

Yada son olarak acaba modeme WAN dan giren kablo yine modem de kalsa ben LAN portlarının birinden çıkardığım CAT6 kabloyu watchguard a girsem ve modemin IP adresini versem hattı dağıtabilir miyim ?

Gönderildi : 06/11/2012 00:28

(@Anonim)
Gönderiler: 0

WAN dan giren kablo yine modem de kalsa ben LAN portlarının birinden çıkardığım CAT6 kabloyu watchguard a girsem ve modemin IP adresini versem hattı dağıtabilir miyim ?

bunu yaparsan istediğin olur. 

Gönderildi : 06/11/2012 02:48

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

WAN dan giren kablo yine modem de kalsa ben LAN portlarının birinden çıkardığım CAT6 kabloyu watchguard a girsem ve modemin IP adresini versem hattı dağıtabilir miyim ?

bunu yaparsan istediğin olur.

Merhabalar,

Alternatif olması açısından söylüyorum; eğer MetroEthernet'teki IP adreslerinin hepsi kullanılmayacaksa (çünkü yapılacak yöntemde secondary IP adresi verilemiyor- yeni versiyonu denemedim belki değişmiş olabilir) WAN bacağı WatchGuard üzerinde External VLAN olarak tanımlanıp, internet bu interface üzerinden dağıtılabilir. Bu işlem yapılacaksa servis sağlayıcıdan VLAN ID'inizi öğrenmelisiniz.

Selamlar. 

Gönderildi : 06/11/2012 03:27

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım teşekkürler fakat hat fiberinternet yani metroethernet değil bu yüzden tek bir sabit ip si var

Zaten  metroethernet olsa omurga switch üzerinden direkt olarak cat6 geleceği için onu alarak ip üzerinden çıkartmak kullanıcıları kolay fakat fiberinternette işler biraz daha garip gibi geldi bana

Gönderildi : 06/11/2012 13:55

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

olmadı hocam hem modemin dış ipsini verdim hem de lokal ip verdim yine de hat gelmiyor o interface e

acaba başka bir fikri olan var mı ?

Gönderildi : 07/11/2012 23:59

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

olmadı hocam hem modemin dış ipsini verdim hem de lokal ip verdim yine de hat gelmiyor o interface e

acaba başka bir fikri olan var mı ?

Mehmet Bey merhaba,

Zaten TTNET size modemin bridge mode olamadığını söylemiş, dolayısıyla hattın real IP'sini WatchGuard'a aldırmak seçeneği ortadan kalkıyor. Bu durumda yapmanız gereken şey modemin normal şekilde bağlantısını yapması, local IP'sini WatchGuard'a WAN olarak tanımlı bir interface'de gateway olarak verirseniz firewall unuz bu interface den dışarı çıkabilir. Burada sorun, özellikle statik NAT durumunda hem modemden hem de firewall dan bu işlemi yapmak zorunda kalacak olmanızdır.

Örnek: Modem external IP : 212.x.x.x - internal IP : 192.168.3.1

WatchGuard external IP : 192.168.3.2 - gateway IP : 192.168.3.1 

Selamlar 

Gönderildi : 08/11/2012 12:25

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkürler,

sorunu şöyle çözdük; fiber modem ( tılgın ) üzerinde dhcp yi aktif hale getirdim ve watchguard interface kısmından dhcp client yaptım ve lokal ip den modemin ip adresini verdim.

Gönderildi : 08/11/2012 12:38

(@MehmetErmis)
Gönderiler: 2
New Member

Konu eski ama açıkta kalmasın diye cevap vereyim...

Baskı yapınca TTNET modemi TILGIN ları birdge modda çalıştırıyormuş öğrendiğim kadarıyla.

Bir arkadaş tüketici mahkemesine kadar olayı götürüp en sonunda istersneiz bridge ayarlarız modeminizi cevabını almış.

Gönderildi : 12/04/2013 14:45

(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Hocam geri bildirim için çok teşekkür ederim. Geri bildiriminiz sayesinde bende aynı problemi çözmüş bulunmaktayım. 

Gönderildi : 20/09/2013 16:27

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gerçi sorunu çözmüşsünüz ama watchguardı transparet modda çalıştırmakta bir alternatif 

http://goo.gl/VL4XJ0

Gönderildi : 20/09/2013 16:34

(@MustafaHEPSARILAR)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Merhaba,

Bizde aynı yapıya benzer şekilde tılgın hg1551 ve WatchGuard firewall kullanıyoruz.

Bizim yapımızda bir sorun yok aslıda ama.

TTelekom bir yazılım güncellemesinde yada başka bir bölgesel arızada modem konfigrasyonlarını güncelliyor.

Bu durumda firewall kullanan şirketlerin işine gelmiyor. Modemin port ya da dmz yönlendirmelerii lan ip yapısı bozuluyor.

Modemin konf. yapısı bozulunca modemde internet olsa bile ağ da internet olmuyor. IT destek gerektiriyor.

Bu durumlara maruz kalmamak için ne yapılabilir.

Yani Ttelekom modemi resetlerse nasıl bir yapıda çözüm bulmak gerekiyor.

Yedek bir modemle bu iş çözülür mü ya da araya başaka bir cihaz mı koymak gerekiyor?

Öneriniz nedir? 

Gönderildi : 20/04/2015 00:40

Paylaş: