Forum

Watchguard xtm 23se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Watchguard xtm 23series internet hızı ile alakalı?

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
528 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba, watchguard xtm 2 cihazı yeni kullanmaya başladım, şuan sistemde ttnetin yeni verdiği huwai modem bridge modda takılı durumda, merak ettiğim konu 50mbps fiber interneti watchguard takılı iken en fazla 26-27mbps  alabiliyorum, Watchguard aradan çıkartıyorum modemi sıfrılayıp yanlış modem ile test ettiğimde 48-49mpbs download görebiliyorum. (Not: Kural koyduğum kullanıcılar 16mbps download görebiliyor ancak)

Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim saygılar

Gönderildi : 25/09/2012 01:46

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

xtm cihazınızın içerisindeki yazılım versiyonu nedir?

yanlış modemle deniyorumdan kastınız nedir?

Gönderildi : 25/09/2012 13:42

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Merhaba, watchguard xtm 2 cihazı yeni kullanmaya başladım, şuan sistemde ttnetin yeni verdiği huwai modem bridge modda takılı durumda, merak ettiğim konu 50mbps fiber interneti watchguard takılı iken en fazla 26-27mbps  alabiliyorum, Watchguard aradan çıkartıyorum modemi sıfrılayıp yanlış modem ile test ettiğimde 48-49mpbs download görebiliyorum. (Not: Kural koyduğum kullanıcılar 16mbps download görebiliyor ancak)

Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim saygılar

Merhaba,

Herşey bir kenara, bir modem ile bir firewall un aynı hıza sahip olmasını beklemek bence anlamsız. Modemlerde hiçbir kontrol mekanizması yokken firewalllarda content inspection, antivirus, IPS vs gibi kontroller var. Bunun anlamı tabii ki arada bu kadar fark olacağı değildir fakat neden böyle olduğunu iyi irdelemek ve anlamak gerekir diye düşünüyorum. 

Bu yorumdan sonra sorunun çözümü için neler yapabileceğimize bakalım.

Efe Bey'in sorduğu gibi, hangi yazılım versiyonunu kullanıyorsunuz, üzerinde hangi servisler var? Uyguladığınız kuralda IPS, Antivirus, Application Control, URL filtering, Header filtering uyguluyor musunuz?

Selamlar 

Gönderildi : 25/09/2012 13:57

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Pardon yanlız  demek istemiştim,  sürüm; v11.4.2

Gönderildi : 25/09/2012 19:31

(@erdalorsavas)
Estimable Member

Merhaba,

11.6.1 versiyonunu deneyebilirsiniz. Stabil hale geldi. 

Hoşçakalın. 

Gönderildi : 25/09/2012 19:36

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Fireware v11.4.2  

Servisler sırasıyla

1.FTP

2.KAMERA

3.RDP

4.TCP.UDP PROXY-YONETİM  (BU KURALIN İÇİNDE, WEB BLOK, APP BLOK VE İPS BULUNMAKTA)

5.TCP.UDP PROXY-PAZARLAMA  (BU KURALIN İÇİNDE, WEB BLOK, APP BLOK VE İPS BULUNMAKTA)

6.TCP.UDP PROXY-MUHASEBE    (BU KURALIN İÇİNDE, WEB BLOK, APP BLOK VE İPS BULUNMAKTA)

7.TCP.UDP PROXY-MİSAFİR     (BU KURALIN İÇİNDE, WEB BLOK, APP BLOK VE İPS BULUNMAKTA)

KALAN KURALLAR STANDART FABRİKA KURALLARIDIR

NOT: Hiç bir kurala dahil olmayan kayıtlı bir ip var sistemde 26-27 mpbs hızı gören bu pc dir. Diğer kurallara takılan pclerin hepsi 16-17 mpbs görüyor. 

Yani modem ile firewall ile birebir aynı download görülemeyeceğini bende düşünüyorum fakat bukadar fark olurmu, bridge mod ile mi alakalı onun merakı içindeyim. 

Gönderildi : 25/09/2012 19:44

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Unutmadan bu testlerim ttnet sayfasındandır ve tüm pcler kapalı konumda, direk watchguard portundan yaptım, 

Gönderildi : 25/09/2012 19:52

(@erdalorsavas)
Estimable Member

Merhaba,

Sürümü yükseltme şansınız oldu mu? Sonucu bizimle de paylaşırsanız memnun olurum.

Selamlar. 

Gönderildi : 27/09/2012 11:51

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Sürüm yükseltme konusunda çekinceliyim, şuanda sistem düzene oturken güncelleme yapmak için musait bir zaman kolluyacağım, sonuç alırsam bilgilendireceğim.  Birde güncelleme sürüm yükseltme işleminden sonra kuralların tekrar oluşturulması mı gerekiyor yoksa policy kuralları sabit kalacakmıdır?

Gönderildi : 27/09/2012 13:29

(@erdalorsavas)
Estimable Member

Merhaba,

Sürüm yükseltmeniz rule tablosu yada objelerde bir değişiklik yapmayacaktır. Zaten yükseltme sırasında yedek almanızı isteyecek, hem imaj olarak hem de xml olarak yedeğini almanız yararınıza olacaktır.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 27/09/2012 14:22

Paylaş: