Forum

Spam Blocker Ö...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Spam Blocker Özelliği

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
518 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar;

pop3 110 ile mail çekiyorum, WG üzerinde SpamBlocker aktif durumda, antivirüs özelliği de POP3 için active durumda, sadece bir adresten gelen .zip uzantılı dosyaları blockl'uyor, mail kullanıcıya ulaşıyor fakat ek olarak zip dosyası gelmiyor,

Bu sadece tek bir adres için geçerli, aynı mail ekini başka bir mail adresinden gönderdiğimde mail ekiyle birlikte kullanıcıya ulaşıyor. WG block'luyor diye düşünüyorum, karantinaya alınan mailleri nasıl görebilirim, veya bu işin WG den kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl tespit edebilirim.

yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

teşekkürler

Gönderildi : 20/09/2011 12:45

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

sanıyorum mail konu : kısmının boş olmasında kaynaklı bloklanıyor, mailin konu kısmı boş ise de kabul et şeklinde bir düzenleme nasıl yaparım.

Gönderildi : 20/09/2011 13:38

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Deniz selam,

Standart olarak söylüyorum; konusu boş olan bir maili yasaklamıyor WatchGuard. Eğer POP ile ilgili herhangi bir şekilde yasaklanan birşey var ise Traffic Monitor'de kısmızı renkli "Deny" yada yeşil renkli "Strip" olarak görebilirsin. Bu iki tanımdan bir tanesini bulabilirsen sorunu daha kolay çözebilirsin.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 20/09/2011 14:14

(@HarunAydemir)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Merhabalar,

WatchGuard'ın spamBlocker servisi için kullanabileceğiniz "Quarantine Server" uygulaması, WG üzerinde standart olarak gelmez. Bu uygulama, istediğiniz lokasyonlardaki bilgisayarlara ücretsiz olarak kurulabilen bir uygulamadır. spamBlocker servisiyle ise hangi tipteki iletilerin buraya taşınacağını belirleyebilir, karantinaya düşün postaları tekrar adreslerine yönlendirebilirsiniz. Hatta posta sunucunuzdaki bakım vb. durumlarda tüm iletileri karantinaya taşımanız da mümkün.

".zip" dosyasıyla eposta gönderildiğinde, karşı tarafa ulaşan epostanın ekindeki dosya silindiyse, bu dosyanın yerine bir doküman eklenecek ve silinme nedeni bu doküman içinde bildirilecektir. Eğer ".zip" dosyalarının hiçbir şekilde engellenmesini istemiyorsanız, bu dosya uzantısına izin vererek sorunu çözebilirsiniz.

Tespitleriniz için "Traffic Monitor" ekranından eposta adresini filtreleyerek, WG tarafında bir yasaklama varsa bunu net bir şekilde görebilirsiniz.

İyi çalışmalar... 

Gönderildi : 20/09/2011 14:48

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Harun hocam Erdal hocam cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Harun hocam, ben tranffic monitor ekranında hiç bir zaman mail adreslerini göremiyorum, mailleri pop3 ile ISP den exchange sunucum çekiyor, bu bahsettiğiniz konu direk maillerin sunucuya ulaşması ile ilgili olabilir mi?

veya pop3 için bunların traffic monitor de gözükmesinde farklı bir ayar mı var.

Gönderildi : 20/09/2011 16:42

(@HarunAydemir)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Posta sunucunuzun WG arkasında olduğunu düşünmüştüm. Bu durumda, WG'nin karantina sunucusunu da kullanamazsınız.

spamBlocker servisine gelince, POP3 kuralında spamBlocker aktifleştirildiğinde sadece iletinin başlık kısmına metin ekletebilirsiniz (Örn. "Dikkat: spam" vb.). Bunun dışında spam olan iletilerin POP3 servisinden "karantinaya gönder", "engelle" vb. yöntemler yoktur. Daha önceden de belirttiğim gibi, silinen dosya (eğer WG sildiyse) yerine eklenen metin dosyasının içerisinde, dosyanın silinme nedeni belirtilir. Eğer bu şekilde bir metin dosyası göremiyorsanız, posta sunucunuzun kaynağında sorunu aramalısınız. WG ile ilgili şüpheleriniz varsa, POP3 kuralındaki "Filenames" kısmından ".zip" uzantılı dosyalara izin vererek de kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Traffic Monitor ekranında eposta adresini içinde barındıran bir POP3 kaydı aşağıda yer almaktadır: 

2011-09-20 14:19:58 Allow 178.239.86.193 95.x.x.x pop3/tcp 37234 110 0-Metro 3-Network POP3 Request (POP3-MailServer-00) POP3-MailServer proc_id="pop3-proxy" rc="543" proxy_act="POP3-MailServer" rcvd_bytes="509" sent_bytes="0" user="[email protected]" msg_id="8388618" Traffic

Kolay gelsin...

Gönderildi : 20/09/2011 18:10

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Harun hocam selamlar;

exchange ve uygulamalarını aradan çıkarmak için şöyle bir test yaptım ;

outlook üzerine pop3 yapılandırdım ve direk outlook üzerinden Gönder/Al yaparak exchange sunucuya ulaşmadan kendi pc me çektim. maalesef ek yine ulaşmadı.

buradan yorumum;

1- Watchguard ek'i içeri almıyor, bahsetmiş olduğunuz, pop3 proxy üzerinde .zip uzantısının eklenmesi vb.. işlemleri yapmama rağmen...

2- bilgisisayara kurulu nod32 bunu kesiyor, fakat e-posta taramasını devre dışı bırakmama rağmen yine ek posta kutumuza ulaşmadı.

bakalım nasıl çözeceğiz 🙂 eklememde fayda var mı bilemiyorum zip uzantılı dosya içinde iki alt klasör içinde text dökumanı var.

teşekkürler

Gönderildi : 21/09/2011 19:48

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

WatchGuard'ın spamBlocker servisi için kullanabileceğiniz "Quarantine Server" uygulaması, WG üzerinde standart olarak gelmez. Bu uygulama, istediğiniz lokasyonlardaki bilgisayarlara ücretsiz olarak kurulabilen bir uygulamadır. spamBlocker servisiyle ise hangi tipteki iletilerin buraya taşınacağını belirleyebilir, karantinaya düşün postaları tekrar adreslerine yönlendirebilirsiniz. Hatta posta sunucunuzdaki bakım vb. durumlarda tüm iletileri karantinaya taşımanız da mümkün.

".zip" dosyasıyla eposta gönderildiğinde, karşı tarafa ulaşan epostanın ekindeki dosya silindiyse, bu dosyanın yerine bir doküman eklenecek ve silinme nedeni bu doküman içinde bildirilecektir. Eğer ".zip" dosyalarının hiçbir şekilde engellenmesini istemiyorsanız, bu dosya uzantısına izin vererek sorunu çözebilirsiniz.

Tespitleriniz için "Traffic Monitor" ekranından eposta adresini filtreleyerek, WG tarafında bir yasaklama varsa bunu net bir şekilde görebilirsiniz.

İyi çalışmalar... 

Harun hocam, Quarantina server kurulu durumda, diyelim ki, quarantina server kurulumunda hata var ve blokladıklarını mail olarak göndermiyor, ben bloklanan dosyalara windows XP ortamında nasıl ulaşabilirim.

C:\Documents and Settings\WatchGuard\wqserver adresini kontrol ettim ama bişey göremedim.

teşekkürler

Gönderildi : 22/09/2011 12:23

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Manuel olarak karantinadaki postaları görmek istiyorsunuz galiba! Bunun için http://www.watchguard.com/help/docs/wsm/11-XTM/en-US/Content/en-US/quarantineserver/messages_manage_about_wsm.html linkindeki bilgi işinizi görecektir.                                                                                            

Gönderildi : 24/09/2011 13:41

Paylaş: