Anasayfa » Forum

Bildirimler

Çözümpark Makale?  

RSS
iozler
(@iozler)
Üye

Merhabalar,

Siteyi uzun zamandır takip eden bir okuyucuyum. Site ile ilgili küçük bir eleştirimi dile getirmek istiyorum. Şöyle ki;

Site üzerinde "makale" adıyla yayınlanan yazıların, aslında yabancı sitelerdeki adıyla "How-to Guide" yani "Nasıl yapılır" türünde olduklarını düşünüyorum. Çünkü bu yazıların çoğu ekran görüntüleri ile desteklenmiş ve bir işi adım adım nasıl yapmanız gerektiğini anlatan türde. Bu arada bu yazılara yapılan yorumlar da dolayısıyla "teşekkürler, elinize sağlık" gibi ifadelerden öteye gitmiyor. Çünkü yazılar makale türünde olmadığı için yorum olarak yazacak herhangi bir fikir ya da eleştiri de söz konusu değil.

"Makale" dediğimiz yazı türü özgün olmalı, bir fikri veya düşünceyi ispatlarıyla ortaya koymalı. Makale türünün de tanımı bu sanırım. Bu tanımdan dolayı da makale yazarına eleştiri yöneltme, katkıda bulunma, aksi yönde fikir beyan etme ve bu şekilde de konu üzerinde gerçek ve yapıcı bir tartışma ortamı oluşturma olanağı doğmuş olur. Aksi durumda zaten nasıl yapılacağı adım adım belli olan bir işlemin kim, nesine yorum yapacak.

Elbette site üzerindeki "nasıl yapılır" yazılarından hepimiz çok faydalanıyoruz. Bu yazıları hazırlayan arkadaşlara emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Fakat site üzerinde bu iki türe ait bir ayrıma ihtiyaç var bence: "Makale" ve "Nasıl yapılır?"

Yabancı dilim ölçüsünde ingilizce yayınlanan blog ve siteleri de takip etmeye çalışıyorum, mutlaka burada da takip eden arkadaşlarımız vardır. Yoğun olarak takip edilen site ve bloglardaki "makale"lerin içeriklerine ve yapılan yorumlara baktığınızda, makeleler üzerinde ne kadar çok insanın yorum yaptığını hatta bu yorumlardan hareketle yazarın yeni yazılar çıkardığını görüyoruz. Konu üzerinde karşılıklı fikir alışverişleri doğuyor. Yazılan makale kadar yorumları okuduğunuzda bile bir çok şey öğreniyorsunuz.

Son olarak siteden bir beklentim daha var. Siteye katkıda bulunan çok değerli insanlar var ve hepsi de sektörde çok tecrübeli. Bu üstatlardan daha çok gerçek yaşam tecrübeleri aktaran ve tasiyelerde bulunan yazılar görmek isterim. Çünkü how-to yazılarını heryerde bulabiliriz ama gerçek hayat tecrübelerini okumak çok daha fazla şey katıyor diye düşünüyorum. Örneğin hayata geçirdikleri projeler, bu projelerin planlama aşamaları, yaşanılan aksaklıklar ve bunların çözümlerinin anlatıldığı makale ve makale serileri çok daha faydalı oluyor. Elbette yazar arkadaşların bir kısmının kendi bloglarını tutuyorlar, onları da zevkle takip ediyoruz.

Umarım kimseyi kırmamışımdır ve yanlış anlaşılmamışımdır. Arzum, Çözümpark'ın çok daha kaliteli ve özgün içeriğe sahip bir ortam olması yönünde kendi fikirlerimi söylemekti.

Herkese başarılar.

Alıntı
Gönderildi : 03/06/2011 18:08
Huseyin KARTAL
(@huseyinkartal)
Üye

Merhaba ,

Şahsen ben çözümpark'ın taleplere cevap verebilen tek portal olduğunu  düşünüyorum öyle  olmasaydı 43000 üye ve  bir çok MVP ve sponsor burada  olmazdı bana da çok şey katan çözümpark sektörün gerektirdiklerini ve ihtiyaçlarını  karşılamakta . Eleştirinize saygı duyuyorum  fakat bu portal da  yayınlanan makaleleri ne şekilde olmasını arzu ederdiniz  tek makalede bir ürünün %50 sini  anlatıp 2 makalede  ürünün tamamlanması sizce  doğrumu ? yada  örneğin Ecxhange 5 makalede  bitermi ? Zaten değerli hocalarımız projeler de kullanıla bilecek ve istenen türde makale yazmaktalar  Arz talep  meselesi olduğunu  düşünüyorum yayınlanan makalelere siz ister ipucu diyin isteseniz not diyin  ister nasıl yapılır diyin  ne derseniz diyin bana ve  sektörde  çalışan bir çok sistemciye  ışık tutmaktadır ..

"Nasıl yapılır "yazılarımızı zevkle  okumanız  dieğimle.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2011 00:03
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar;

Öncelikle değerli ve ÇözümPark' ı geliştirmeye
yönelik olumlu eleştiriniz için teşekkür ederiz. İzninizle bende kendi
yorumumu eklemek isterim.

Yabancı siteleri mesleğim gereği bende takip ediyorum. Ancak makale bölümünde yayınlananlar ülkemizde İngilizce bilmeyenler
için apayrı bir kaynak değerinde olmakla birlikte kurulum ve uygulama
sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktaları da belirtilmeye
çalışılıyor.

Makale konusunda ise yurtdışı bizden çokda farklı değil diye düşünüyorum. Örneğin http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/microsoft-hyper-v-articles/p2v-v2v/ gibi. Ekran görüntüsü kullanmayınca makale oluyor gibi bir izlenim oluşuyor [:)].

How to ya da Step by step şeklinde bir makale yazmak ekran görüntülerini
de kullanarak sayfa sayısının da arttırılabilmesi anlamına geliyor.
Eğer bir konu ya da tecrübe üzerine makale yazılacak ise bu durumda iş
yazım ve aktarım becerisine daha çok ağırlık verilmesini gerektirecek ki
bu da sayfa sayısının düşmesi anlamına gelecektir. Açıkcası düşünüyorum
da bu tarz makale yazmak (özellikle gazete yazarlarının yaptığı günlük
köşe yazma işi) oldukça sıkı konsantrasyon gerektirecektir.

Ama fark yaratmak için bu tarz bir olayın yapılıp yapılamayacağını
ya da yapılabilir ise ne şekilde faydalı olacağını konuşmalıyız.

Saygılarımla...

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/06/2011 02:43
Paylaş: