Anasayfa » Forum

Bildirimler

Sunucu hakkında  

RSS
Melih Bayraktar
(@caglaryalcin)
Üye

Merhaba,

2 Adet HP Gen8 sunucum var. Biri canlı, diğeri boşta duruyordu ben yedek olarak kullanmak istiyorum.

İkisininde üzerinde 4 ad. 300gb SCSI disk var. İki sunucuda da RAID 5 var. Üstlerinde de VMWare ESXİ 5.5 kurulu.

Canlı sunucunun üzerinde 1 ad sanal Win 2008 R2 kurulu. Benim istediğim canlı serverda donanım sorunu vs olduğunda diğer server dan direk

çalışmaya devam etsin. Bunun ücretsiz olarak kolay bir yolu var mıdır?

Alıntı
Gönderildi : 02/02/2017 13:42
Recep YÜKSEL
(@recepyuksel)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Benim ücretsiz önerim VMware replication racı ile (minimum 15 dk. olabiliyor) çalışan sunucunun bir kopyasını ikinci sunucya gönderebilirsin bir sorun halinde manuel olarak siz ikinci fiziksel sunucudaki sanal sunularınızı açıp 15 dk. lık data kaybı ile çalışmaya devam edebilirsiniz 15 dk. data kaybı isin için çok büyük sorun degil ise. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2017 14:27
Tayfun DEĞER
(@tayfundeger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Caglar YALCIN"]

Merhaba,

2 Adet HP Gen8 sunucum var. Biri canlı, diğeri boşta duruyordu ben yedek olarak kullanmak istiyorum.

İkisininde üzerinde 4 ad. 300gb SCSI disk var. İki sunucuda da RAID 5 var. Üstlerinde de VMWare ESXİ 5.5 kurulu.

Canlı sunucunun üzerinde 1 ad sanal Win 2008 R2 kurulu. Benim istediğim canlı serverda donanım sorunu vs olduğunda diğer server dan direk

çalışmaya devam etsin. Bunun ücretsiz olarak kolay bir yolu var mıdır?

[/quote]

Merhaba,

Cluster yaparsanız zaten bir host'un down olması durumunda reboot ile diğer host üzerinde virtual machine'iniz açılacaktır. Ancak isterseniz farklı bir host üzerine replikasyonda yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/kat/vmware-vsphere-replication

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2017 14:40
Paylaş: