Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Failover Cluster Node'larda vEthernet Switch sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
639 Görüntüleme
(@bilaldurmaz)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle böyle bir sorundan daha önce bahsedildiyse bakındım ama bulamadım, link verirseniz sevinirim.

4 Node'lu Server 2012 R2 üzerinde Failover Cluster yapımız var. Hafta sonu ne olduysa 4 Node dan 3 tanesinde server 2012R2 çakılmış. Simsiyah arayüz. Restart ettiysekde automatic repaire düştüler fakat yine automatic repair kısmında da siyah ekran. Burayıda geçemedik.Updateler kapalı niye bu hale geldiğini anlayamadık. Loglarda bir şey yok. 2012 R2 DVD si ile repair etmeye çalıştık fakat bunda da başarılı olmadı (bootrec ile ilgili tüm seçenekleri denedik) en son Last Known Good Configuration denedik. İşletim sistemleri açıldı. Bir tanesini kurtarabildik ve 2 Node ile çalışmaya başladık fakat iki tanesi baya bi sapıttı. ilk kurulumdaki isimlerine döndü, ip adreslerini kaybetti. node 3 üzerinde çalışmaya başladık. Format atmadan nasıl kazanabiliriz diye. ismini değiştirdik restart ettik tekrar eski ismini verdik. Domainden çıkarıp tekrar domaine aldık. Sorun düzeldi gibi fakat bu seferde Hyper-v Manager üzerinden oluşturulan vEthernet (Public) isimli switch'i kaybettik. Yani var ama görünmüyor. Yeni bir switch yaratmak istediğimizde vEthernet (Public) #2 olarak isimlendiriyor. 2'yi silmek istediğimde bu isimde switch var hatası alıyoruz. sonunda "2" oluncada Clusterda sıkıntı çıkarıyor.

Eski var olan ama Network and Sharing Center da görünmeyen bu switch'i nasıl görünür yapabilirim veya temelli silip tekrar oluşturabilirim? Yada başka ne yöntemle ayağa kaldırabiliriz. Komple format atıp tekrar cluster'a dahil etmek daha mı mantıklı?

Saygılarımla.

Gönderildi : 17/11/2015 00:28

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

http://www.hakanuzuner.com/index.php/eski-ethernet-kartini-kaldirma.html

VMware'e geçin hocam, kafanız rahat olsun. Hyper-V işte bu ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2015 14:43

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Vmware konusunda Recep'e katılmakla birlikte

Set devmgr_show_nonpresent_devices=1

komutu ile denedinizmi acaba ?

Gönderildi : 17/11/2015 14:56

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

http://www.hakanuzuner.com/index.php/eski-ethernet-kartini-kaldirma.html

VMware'e geçin hocam, kafanız rahat olsun. Hyper-V işte bu ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz.

Saygılarımla.

Hocam o konuda tamamen size katılıyorum. Normalde ben Vmware tarafında sahada çalıştım ve o konuda iyiyimdir. ama çalıştığım firma cimrilikten (Para içinde yüzmesine rağmen) beleş olanı seçmiş.

Gönderildi : 17/11/2015 23:35

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Vmware konusunda Recep'e katılmakla birlikte

Set devmgr_show_nonpresent_devices=1

komutu ile denedinizmi acaba ?

Hocam çözdüm, şöyleki; 4 serverdan 3'ü bizim tahminimizce hafta sonu elektirik dalgalanmasından kaynaklı sistemler askıda kalmış. restart ettiğimizde automatic repaire geçiyor fakat orda da siyah ekranda açkılıyorlardı. Tek kurtarma yöntemi last know good configuration ile oldu. Fakat bu seferde bilgisayar ismini ve ethernet kartlarındaki ayarları kaybetti. Domainden çıkarttık, isimlerini değiştirdik, tekrar eski isimlerini verdik, tekrar domaine dahil ettik, network kartlarındaki isim ve ayarları eski haline getirdik ve failover Cluster içine otomatik tekrar dahil olup sanallarını devraldılar. Şu an sadece bir tanesinde Cluster servisi çalışmıyor. Verdiği event id(1090 olması gerek) Register içindeki Cluster konfiği bozulmuş görünüyor. Sağlam olanlardan bu konfig veya database'i diğerine aktarma yöntemine bakacam. Oldu oldu, olmadı çıkartabilirsem (Evict seçeneği pasif görünüyordu) clusterdan çıkartıp formatdan sonra tekrar clustera dahil edecem. Cluster servisini tekrar çalıştırabilmek için fikirlerinizi varsa benim için çok değerli. Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Ethernet kartlarının isimlerini silip Hyperv manager üzerindeki swith ayarları ile oynayıp restart ettikden sonra swith olayı düzeldi.

Saygılarımla

Gönderildi : 17/11/2015 23:43

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

4 Node'lu Hyper-V Failover Cluster yapısında 2 Server ayağa kalktı ve Cluster içine kendilerini dahil ettiler ama bir tanesinde Cluster Servisi çalışmıyor ve 1090 Event Id'si düşüyor. Cluster database'i bozulmuş göründüğü kadarı ile. Yöntem olarak nasıl başlamak gerekir. Sağlam olan Node'lardan birininin Cluster database'ini bozuk olana restore etmek işe yararmı? Yada direk bu node'u sıfırdan kurmak mı mantıklı.

Gönderildi : 19/11/2015 17:14

(@alpayakyol)
Gönderiler: 122
Estimable Member

diger node lar ve cluster normal calisiyorsa bu serveri tekrar kurup cluster'a ekleyin derim.

Gönderildi : 18/12/2015 19:16

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam sorunu çözdüm. Şöyleki, sağlam olan aynı serverdan system state backup'ın cümlesini diğer servera restore ettim. Sadece Registry içinde biraz temizlik yapmak gerekiyordu, Ip adreslerinde de düzeltmeler yaptım. Cluster servisi çalışmaya başladı Failover Cluster arayüzünde Drain den Online durumuna geçti.Uzun süredir sorun çıkmadan yapı çalışıyor.

Gönderildi : 19/12/2015 01:02

Paylaş: