Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vhd dosyasının büyümesi

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@serkandari)
Gönderiler: 124
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

2008 r2 canlı sistem üzerinde hyper v üzerinde 2003 srv çalışmaktadır.2003 srv üzerinde de sadece netsis bulunmaktadır.sanal server ayırdığımız diks alanı 556 gb sanal 2003 içerisinde c ve d olamak üzere partişin yapısı vardır.

sorun şu dur ki sanal 2003 üzerinde ki c ve dizinini gözlemlediğimde herhangi bir artış olmaz iken sanal dosya boyutu " vhd "  anormal bir şekilde büyümektedir.dün sıkıştırma işlemi yaptım yer açıldı ama bu gün tekrardan büyüme göstermektedir. sizce vhd üzerindeki büyüme neden kaynalıyor olabilir..

şimdiden teşekküreder iyi çalışmalar dilerim... 

Gönderildi : 18/12/2013 15:09

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Şu andaki disk türünüz nedir.  Örnek 60 GB lik disk açtınız 70 GB gibi bir rakama mı ulaştı.

Gönderildi : 18/12/2013 17:08

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Sekan bey,

VHD dosyası dynamic formatta ise bu dediğiniz olabilir. Log, temp vs. diske yazılan sonra silinen dosyalar büyütür. Diski fixed diske çevirebilirseniz birdaha büyümedigini göreceksiniz.

Saygılarımla.  

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2013 17:12

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Recep Bey

Cevabınız için Teşekkürederim, sanırsam dynamic formatta, emin olmak için nasıl tespit ederim.  " Diski fixed diske çevirebilirseniz birdaha büyümedigini göreceksiniz." tam olarak nedir nasıl gerçekleştirirm bu işi....

Gönderildi : 18/12/2013 17:36

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürederim Özgür Bey cevabınız için recep beyin tespit ettiği bir sorun...

iyi günlerdilerim 

Gönderildi : 18/12/2013 17:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/01/video-hyper-v-zerinde-sanal-disk-vhd-olu-turma.aspx  buradan inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/12/2013 18:10

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürederim. 

Gönderildi : 20/12/2013 16:08

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/12/2013 22:45

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey Merhabalar,

benim gene bir sorunum var 🙂 vhd dosyasını compact  yaptıktan sonra aynı dizine avhd dosyası olarak başka bir dosya oluşturmuş. ve onun gb ta yükselmiş. herhangi bir snapshot alımıda yoktur. avhd doysyası nasıl oluştu ve büyümüştür ve bu sorunu nasıl çözerim , bir de sanal makinanın hdd özelliklerini baktığımda yol olarah avhd yi görmektdeir, yarımların ızı bekliyorum iyi akşamlar dilerim... 

Gönderildi : 23/12/2013 23:06

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Avhd sapshot alınca oluşur. Snapshot almadım demişsiniz. Bu avhd hala büyümeye devam ediyor mu? Daha önceki sorunlu işlemden kalan bir avhd olmasın.

Gönderildi : 23/12/2013 23:39

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

anlayamadın 130 gb göüzküyordu avdh dosyadı sıkıştırma işleminde bulundum 95 gb düşütü. vhd dosyasıda 300 gb gözüküyor ona sıkıştırma denedim ama aynı şekilde kaldı, sanal makina içinde dizin kullnıma bakıyorum (c ve d dizini) totalda 160 gb  gözüküyor snapsahtlara bakıyorum herehagi bir snapsahot gözükmüyor

Gönderildi : 24/12/2013 00:02

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Burada bir sıkıntı olmalı önce şu avhd olayını çözmelisiniz.Snapshot olmadan avhd olmaz. Bir sanal makine oluşturarak öncelikle vhd dosyasını bağlayınız, bakalım sizin son sahip olduğunuz sistem açılacak mı?

Gönderildi : 24/12/2013 00:16

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

direk vhd secerek açmayı denesem , bilgi kaybı yaşarmıyım...çünkü şimdi şöyle bişey denedim, bir snapshot oluşturayım dedim. oluşturmaya başlayınca durdurum sildim. bir baktımki yeni bir avhd dosyası oluşmuş...snopshotu simeme rağmen avhd dosyası kalmış orda. şimdi hatırlıyorumki gecen olaydan önce de böyle bir denemde bulunmuştum acaba snapshot varmı diye bakmak istersen snopsahta tıklamıştım baktım yeni alıyordu durdurmuştum...

Gönderildi : 24/12/2013 00:22

(@serkandari)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam sorunu çözdüm, yukarıda bahsetmiş olduğum gibi avhd dosyası snapshot ile gelen dosya imiş, ben snopsahot silmiştim ama kapatmadığım için meger işlemi olmamış , ekranda snopshotu silindi olarak görünce bende sildi olarak zannettim ama arak tarafta onun üzstüne yamaya devam etmiş, yeni bir snop saht aldım olu sildim kapatttım meger işlemin bitmesini bekledim ve tüm dosyayı vhd ye yazdı işelm bitincede avhd silindi alan genişlemside normale döndü,

verdiğiniz bilgilere yoluma ışık olduğunuz için çok teşekkürederim, benimde canlı sistem üzerinde iyi bir deneyimim oldu, hayırlı akşamlar dilerim.... 

Gönderildi : 24/12/2013 01:23

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Sorununuzu çözmenize sevindim. Snapshot kritik uygulama kurmanız durumunda v.s. alınması gerekir. Snapshot kullanmamaya özen gösterin. 
Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 25/12/2013 23:10

Paylaş: