Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

iscsi bağlantı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
472 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

iscsi bağlantı nasıl oluyor sanallaştırmada direk ethernet kablosu (cat6) ilemi bağlı storage ve fiziksel host ?

Gönderildi : 04/10/2012 18:32

(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Aynen öyle;

Iscsi bir protokoldür. Ethernet ile bağlayabilirsin. 10 GB lik veya bunun yerine dual GB Ethernet bağlantısıyla daha iyi verim alırsınız. 

Bu arada 10 GB lik ethernet fazla olabilir sonuçta bu genişlikte kullanamayacaksınız ama kullandığınız diskler ve storage cihazınızda önemli bir faktör burada. Genelde dual GB ethernet önerilir.

Gönderildi : 04/10/2012 18:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Aşağıdaki resimdeki gibi bağlayabilirsiniz cluster ortamı olacaksa, buna ek olarak tek makinayada bağlayabilirsiniz. Önemli olan ne için kullanacağınıza bağlıdır. Aradki bağlantı cat6 mı olacak cat5 mi olacak v.s. gibi konular sizin bu cihazı yapılandırmanıza bağlıdır.. Bu cihazda nasıl bir yapı kurgulanacak onları yazarsanız daha iyi olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/10/2012 19:19

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

peki sas bağlantı ve fc bağlantı var bunların yapısı nedir. stoage alırken istediğimiz teknolojiyimi kullanıyoruz yani satıcı bu storage ister iscsi ister sas ister fc hangisini kullanıcaksanız one gore içine kartmı takarız diyor yoksa her teknoloji için farklı urunmu yani iscsi bağlantı yaptım 2 ay sonra fc gecmek istediğimde stotage sadece kart mı takacağız yoksa storage çöpmü olur ?

Gönderildi : 04/10/2012 19:43

(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Sas ve FC ayrı yapılardadır bağlantı türleri ve kabloları farklıdır tabi hızlarıda. Dediğiniz olay cihazdan cihaza değişir. Kiminin üstünde hazır FC bulunurken kiminin ISCSI bulunur ama ayrıca bunlara FC için kartlar takabilirsiniz, kimi cihazlar da buna müsait değildir. Alacağınız ürünlerin özelliklerini iyi incelemeli gelecek planlarınızı da göz önünde bulundurup buna göre satın almalısınız.

Gönderildi : 04/10/2012 19:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bunların farkları bağlantı teknolojileri, fiyatları ve hızlarıdır. En hızlısı fiber ,sonrasında sas ve iscsi şeklindedir. Sizin kullancak olduğunuz yapıdaki performans ihtiyacınıza göre seçim yapmalısınız . Tabi fiber ve sas kullanımında biraz bütçenizi yükseltmeniz lazım. Baştan planlayıp üniteyi ona göre alırsanız ilerde kaybınız düşük olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/10/2012 20:38

Paylaş: