Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V soruları

85 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,896 Görüntüleme
(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member
Konu başlatıcı

Selam Aleykum Arkadaşlar!

Arkadaşlar bu mevzu altında Hyper-V`e ait sorularımı soracam.

Değerli hocalarımızın mutlaka yardımlarını bekliyorum.

1)İlk olarak ben Hyper-V kurdum, kurdukdan sonra mavi konsolda istedim ki, İP`lerini verim ama yapamıyorum.

Bana diyor ki, "select network adapter index" ama bilmiyorum ki, neden bahs ediyor. 

2)Win2008 Ent`da 1 fiziki ve 4 sanal server kurmak olar.ENT alarken bu 4 sanal serverin(OS`nin) lisansıdamı, ENT`nin içine dahil ya yok?

3)Hyper-V`nin içerisinde DC kaldıra bilirmiyim?

4)Eğer ortamda domain yoksa, bu zaman kurduğumuz Hyper-V`ni nasıl bağlanıb idare ede biliriz?

Önceden her kese çok teşekkür ederim! 

Gönderildi : 01/11/2011 18:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Bunu hangi versiyonda yapıyorsunuz sadece Hyper-v core versiyonunumu kurdunuz?
2-1 Enterprise alınırsa 4 sanal enterprise kuraiblirsiniz lisanslı olarak.
3-Hyper-v üzerinde dc şu ana kadar önerilmez. Yapılabilir yapılması mümkün fakat önerilmiyor. Sonra sorun yaşamamak adına sanala dc kurmamakta yarar var. Server 8 ile birlikte bu problem kalkacak ve sanalda dc sorunsuz çalıştırılabilecek
4-Domain olmadan bağlanmak için,
http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2008/07/19/microsoft-hyper-v-windows-vista-zerinden-hyper-v-y-netimi-b-l-m-1-workgroup.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2008/07/19/microsoft-hyper-v-windows-vista-zerinden-hyper-v-y-netimi-b-l-m-2-workgroup.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/11/2011 19:03

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Selam Aleykum Hocam!

İlk önce ilginize ve cevabınıza göre çok teşekkür ederim!

Hocam, işte her kesin kurduğu Hyper-V`i kurmuşum.2008 kurdum sonra üzerine Hyper-V kurdum.Açılışta Administrator şifremi tayin etmemi istedi onu yaptım.Sonra iki tane konsol çıktı, biri bildiğimiz CMD diğeri ise mavi renkde ve üzerinde 13 tane komut olan.Hyper-V`nin interfacele olanıda varmı?

Diğer sorum ise Hyper-V üzerinde hangi serverleri kurmayı önerirdiniz?

ENT üzerinde 4 tane sanal ENT kura bildiğimiz söylediniz, bu 4 tane için lisansa para ödemem lazımmı?Yoksa ENT Hyper-V ile alırsam hepsi bunun içinemi dahil?

Önceden çok çok teşekkür ederim!

ALLAH Razı Olsun Sizden ve diğer hocalarımızdan İnşAllah! 

Gönderildi : 02/11/2011 08:45

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bir şey daha sorayım.

Şimdi ben Hyper-V`i idare etmek için hangi işletim sistemini kullana bilirim?

2008R2 ile yapamazmıyım?

Hyper-V Console`unu nereden indire bilirim?

Gönderildi : 02/11/2011 11:34

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Ustadım Selam,

Anladığım kadarı ile Server Core edition kurmusun. Hyper-V konsol normal goruntusu :

Server core ile devam etmek istersen : http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc794852%28WS.10%29.aspx

Gerekli bilgileri bu iki linkten edinebilrisin.

Gönderildi : 02/11/2011 11:44

(@www-rizasahan-com)
_

Ferhat hocam zaten server 2008 üzerine kurduysan hyper-v rolünü buradan hyper-v yönetim konsolundan yönetebilirsiniz. Başka bilgisayardan yönetmek için gerekli linkleri paylaştım. Siz kod satırından felan bahsediyorsunuz core versiyonumu kurdunuz orada kafam karıştı.

Birden fazla sanal makina ihtiyacınız varsa eğer Enterprise alırsanız lisans maliyetinde birazda olsa 4 tane ayrı lisans almak yerine parasal olarak kar sağlamış olursunuz.Standartta 1 enterprise versyonda 4 sanal sistem kurma hakkınız var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/11/2011 11:52

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Mustafa bey, çok teşekkür ederim!

Evet ben core versiyonunu kurmuşum.Şimdi anladım.

Hocam o linkleri okudum.Çok teşekkür ederim size!

Rıza hocam, şimdilik sanal ortamda test ediyorum, yeni öğrendiyim için çok soru soruyorum.

Ben normal Hyper-V kurub, yine dönecem bura.

Tabii ki, sorularımla.:) 

Gönderildi : 02/11/2011 12:00

(@MustafaDemiroz)
Gönderiler: 217
Reputable Member

Bekleriz Hocam.... 🙂

Gönderildi : 02/11/2011 12:08

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

VMVVare`de Hyper-V kaldıra bilmiyorum.

İnterface olanından bahs ediyorum.

Processorlar desteklemiyor diyor, VMVVarede 4 tane Processor veriyorum bu amaliyyat için ama yinede olmuyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 02/11/2011 12:16

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Farhad Hocam Sanal'ın İçine Sanallaştırma Kuramazsın Şu Anda . Belki Bu İleri Yıllarda Olur Ama Şu An Bildiğim kadarıyla Sanalda Çalışan Bir Sisteme Sanallaştırma İçin Hyper-v Yada Vmware Kuramazsınız. Lütfen Fiziksel Bir Bilgisayar üzerinden Bu İşlemlerinizi Deneyiniz Onda Sorunsuz Yapabileceksinizdir.

Gönderildi : 02/11/2011 22:17

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

İlk önce cevabınıza göre çok teşekkür ederim!

ALLAH Razı Olsun!

O zaman benim bilgisayarı format atıb, 2008 yazmammı lazım?

Yoksa VVin7 üzerine Hyper-V kurmanın bir yolu var? 

Gönderildi : 02/11/2011 23:16

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Ferhad hocam Hyper-v ya server 2008 üzerine yada core olarak kurulabiliyor windows7 üzerine hyper-v kurulamıyor sadece konsolu kurularak uzaktan yönetilebiliyor.Bu dediğiniz yeni çıkacak olan Windows 8 ile mümkün olacak.

Gönderildi : 03/11/2011 00:15

(@serkantas)
Prominent Member

Şu Anda Daha İyi Bir Yol Olmadığı İçin Format Atıp server 2008R2 Kurman Olabilir Yada Windows 8 Developer Preview Sürümü İle Yapabilirsin. Windows 8 Öneririm Test Ettim Hyper-V Tarafında Sorun Yok Sıkıntısız Çalışmaktadır.Şu An Kendimde Kullanmaktayım Linkleri Portalımızda Mevcuttur.

Gönderildi : 03/11/2011 01:44

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Rıza ve Serkan hocam çok teşekkür ederim!

Ben bu gün karar verim, hanigisini kurum bilgisayara.

Kurdukdan sonra yine dönecem sorulara, İnşAllah!

Bir daha çok teşekkür ederim!

ALLAH Razı Olsun Sizden, İnşAllah! 

Gönderildi : 04/11/2011 09:40

(@www-rizasahan-com)
_

Core biraz daha iyi performans ve güvenlik açısından tercih edilen sistem. Siz rahat yönetiyim sorun olmadan işlemlerimi yapayım derseniz Server 2008 üzerine hyper-v rolünü kurarak devam edin.

Gönderildi : 04/11/2011 11:35

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Selam Aleykum değerli arkadaşlar ve hocalar!

Bilgisayarıma 2008R2 kurdum.:)

Şimdi HYPER-V`ni rahat-rahat test ede biliyorum.

Hyper-V`de bir işleyim sistemi kurdum.

Şimdi istiyorum ki, kendi bilgisayarımda olan bir dosyayı HYPER-V`deki işletim sistemine taşıyım ama yapamıyorum.

Bunu nasıl yapa bilirim?

Bir şeyde ilave edim ki, ben bunu İnternal Connection kurarak çözdüm, amma VMVVare`de sürükleyib atıyorduk.Burada da böyle özellik varmı? 

Önceden çok teşekkür ederim!

Bu arada bu konuda biraz sorularım olacak.Şimdiden her kese teşekkür ederim! 

Gönderildi : 12/11/2011 15:27

(@serkantas)
Prominent Member

Şimdi istiyorum ki, kendi bilgisayarımda olan bir dosyayı HYPER-V`deki işletim sistemine taşıyım ama yapamıyorum.

Bunu nasıl yapa bilirim?

Bir şeyde ilave edim ki, ben bunu İnternal Connection kurarak çözdüm, amma VMVVare`de sürükleyib atıyorduk.Burada da böyle özellik varmı? 

Hyper-V'de Sürükle bırak yok Ama Network Üzerinden Fizikselindeki Bir Bilgiyi Sanala Aktarabilirsin. Dosya Paylaşımı Aracılığıyla...

Soracağın Tüm Soruları Bekleriz. 

Gönderildi : 12/11/2011 16:55

(@www-rizasahan-com)
_

Bunu nasıl yapa bilirim?

Güvenlik politikası gereği şu anda böyle bir özellik olmadığını ilerleten sürümlerde farklı bir yöntem uygulanacağını söylemişti bir webcastında "Serhat hoca" saygılarımla.

Gönderildi : 12/11/2011 20:48

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Değerli hocalar ilginize ve cevablarınıza göre çok teşekkür ederim!

ALLAH Razı Olsun Sizlerden İnşAllah!

Sorular mutlaka soracam. 🙂

Gönderildi : 12/11/2011 23:58

Sayfa 1 / 5
Paylaş: