Forum

Test Ortamında 2 Hy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Test Ortamında 2 Hyper-V Hostunun Haberleşmesi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
553 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

2 adet server var ve ben bu serverları şirket içinde hyper-v üzerinde test serverları olarak kullanmak istiyorum.Dolayısıyla sadece bu 2 adet hostun ve bu host içerisindeki sanal makinelerin haberleşmesini istiyorum.Bunu tek host üzerinde yaparken network kartını internal(fiziksel ile birlikte) ya da private(sadece sanallar) yaparak hallediyordum fakat kaynak yetersizligindehn dolayı diger hostuda test ortamına entegre etmek istiyorum.Diyelim ki diger hostuda aynı sekilde tasarladım ve orda da bir test ortamı oluşturdum.Bu iki ayrı test ortamını diğer networkten(product ortamı) bagımsız nasıl haberleştirebilirim acaba? Bunun için VMM kurmalı mıyım?

Gönderildi : 28/06/2011 13:06

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba 2 ayrı hostun için external bir interface tanımlarsan Vm ların hem internete hem mevcut fiziksel makinelerinle konuşabilir. İntarnel bir interface tanımlarsan fiziksel makinelerinle kouşturabilirsin fakat internete çıkmazsın. Privete bir interface tanımlarsan sanal makinelrin birbiriyle konuşur fakat hosttunla konuşamaz. Yani fiziksel ortamdan ayrı bir network yapılandırmış olabilirsin.

Gönderildi : 28/06/2011 18:12

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Benim istediğim yalıtılmış bir network.Bu iki host makinenin fiziksel kısmı dış dünyaya (internet vs) açık olabilir.Fakat bu hostlardaki sanal makineler sadece birbirleriyle görüşmeli internete ya da diğer networklerle irtibata geçmemeli.Çünkü bu sanal makineler üzerinde kurulumlar yapacagım.

Gönderildi : 28/06/2011 20:06

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Eğer sunucularınız üzerinde fazladan birer ağ kartı bulunuyor ise bunları kullanan birer external network oluşturup sanal makinelerinizi de bu external network ü kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ardından external network ün kullandığı fiziksel ağ kartlarını farklı bir switch kullanarak birleştirebilirsiniz. Böylece sanal makineleriniz bu ağ kartları üzerinden sadece birbirleri arasında haberleşmiş olurlar.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/06/2011 23:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Evet sanırım 2 network kartı gerekecek.Teşekkür ederim

Gönderildi : 29/06/2011 20:09

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Rica ederim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 29/06/2011 20:51

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Sanal makinaların network setup bölümünden vlan ayarlarını yaparak yalıtılmış network oluşturabilirsiniz.

Gönderildi : 08/07/2011 00:06

Paylaş: