Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,300 Görüntüleme
(@serkan-aydin)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, windows2008 ent. r2 üzerinde hyper-v özelliğini etkinleştirmek istediğimde işlemcimin sanallaştırma teknolojisini desteklemediği uyarısını aldım. işlemcim intel-i3-550 bu işlemci için web sayfasında özelliklerinde Intel® Virtualization Technology (VT-x) desteklendiğini görebiliyorum. intel trusted execution technology ise NO diyor. ben buradan işlemcimin sanallaştırma için yeterli olduğu düşüncesine varıyorum.. hardware detection tool u indirerek işlemcimi test ettim. sonuç ise şu;

"The computer is configured with hardware-assisted virtualization. This computer meets the processor requirements to run Windows Virtual PC. If this computer runs a supported edition of Windows®7, you can install Windows Virtual Pc."

Donanım testinde bu sonuç çıkıyor ama vmware üzerinde işlemci desteği olmadığını belirtiyor. bu durumu çözmek için ne yapabilirim? Teşekkürler...

Gönderildi : 03/06/2011 20:26

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

http://www.grc.com/securable.htm adresinden Securable isimli uygulamayı indirip çalıştırabilir misiniz? Bu uygulama donanımsal olarak sanallaştırmaya sisteminizin uygun olup olmadığını test edecektir. Sonucu buradan paylaşabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

Ayrıca sisteminizin bios özelliklerinden Intel-VT ve Execute Disable Bit özelliklerinin Enabled durumunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=48505 adresinden baktığımda yukarıda ki her iki özelliğinde desteklendiğini görüyorum. Bios a bakmakta fayda var.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 03/06/2011 20:38

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey, verdiğiniz yazılımı kullanarak işlemciyi test ettim. sonuç;

64 Maximum bit length - Hardware D.E.P. YES - Hardware Virtualization YES. görünüyor. Yani sonuç olumlu.

Biosta XD (executable Disable) seçeneği enabled olarak seçildi.

Virtualization Technology enabled olarak seçildi. buna rağmen sonuç yine aynı.

Hardware Virtualization

This processor does offer advanced hardware support for virtualization. However, while running under a 64-bit version of Windows this program cannot execute its 32-bit kernel code to determine whether Intel's VMX virtual machine extensions are being locked on, locked off, or neither. Since there's a chance that your system's BIOS may be deliberately disabling support for hardware virtualization (some do) you should re-run this program, if possible, with administrative privileges under a 32-bit version of NT, XP, or Vista. That will allow SecurAble to run a bit of kernel-mode code in order to determine exactly what's going on. (Note that you can also poke around in your system's BIOS to see whether you're able to find any references to "hardware virtualization" or "VMX", etc.

Gönderildi : 04/06/2011 00:34

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

İlginç, her iki seçeneği etkinleştirmenizin ardından Hyper-V kurulumunu yapabiliyor olmanız gerekirdi.

Rolü eklemek istediğinizde aldığınız hatanın ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 05/06/2011 00:22

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba, aldığım hata iletisini aşağıdaki linke ekledim. vmware update veya yama gerekiyor mu bilmiyorum ama ben aradığımda böyle birşey bulamadım. Ayrıca kullandığım fiziksel makina HP marka. Hp desteği arayarak bu durumu bildirdim ve işlemcinin normalde bu desteği verdiğini bios üzerinde gerekli özelliklerin açık olmasına rağmen bu uygulamayı yapamadığım için bir destek veremediklerini belirttiler. bu rolü vmware üzerindeki işletim sistemine kurmak sorunun sebebi midir acaba? Teşekkürler...

.html

Gönderildi : 05/06/2011 14:46

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Vmware sanallaştırma ürünleri veya benzer platformlar üzerinde bir sanal makine olarak Hyper-V çalıştıramazsın.

Gönderildi : 05/06/2011 18:31

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ilginçtir, az önce dizüstü bilgisayarımda vmware üzerinde hyper-v 2008r2 kurmayı denedim ve başarılı oldu. yalnız dizüstü cihazdaki işlemci i3-330M. kullandığım masaüstü cihaz ise ondan yeni olan bir işlemci.

Gönderildi : 05/06/2011 22:20

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Hyper-V Server 2008 kurulum adımları tamamlanabilir ama VM start edemez yani hypervisor çalışmaz.

Gönderildi : 06/06/2011 02:53

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

intel trusted execution technology olmazsa yapamıyorsunuz senin cpu 2. nesil i3 sanırım 1. nesilde bu sıkıntı yok bende aynı dertten müzdarip oldum 

vmware de ise sadece 32 bit sistem kurabilirsin sanalde 64 bit kurdurmaz intel ne yapıyor tam anlamayamadım ama saçmaladı iyice sistem yöneticilerinin ar-ge imkanlarını ellerinden almaya çalışıyor... 

Gönderildi : 22/06/2011 14:55

Paylaş: