Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v windows 7 'de kullanma

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,786 Görüntüleme
(@kubilaykaplan)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

mrb arkadaslar acaba aranızda hyper-v 'yi windows 7'de kullanan varmı  biliyorum windows 2008 r2 üzerinde geliyor ama ben bunu windows  7'de de kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim....[:(]

Gönderildi : 24/02/2011 02:39

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Hyper-V sadece Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 ile birlikte kullanılabilmektedir. Windows 7 üzerinde Virtual PC kullanabilirsiniz. Ayrıca Hyper-V sunucunuzu Windows 7 kullanarak uzaktan yönetebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/02/2011 10:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

mrb arkadaslar acaba aranızda hyper-v 'yi windows 7'de kullanan varmı  biliyorum windows 2008 r2 üzerinde geliyor ama ben bunu windows  7'de de kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim....[:(]

Bilgisayar dünyası için imkansız olan tek şey imkansız diye birşey olması sanırım [:)]

Tabii ki Windows 7 üzerinde Hyper-V'yi bir servis olarak aktif edip kullanamıyoruz. Zaten Windows 7 üzerine Virtual PC kurarak sanallaştırmayı ücretsiz olarak oluşturabiliyoruz.

Ancak siz illa ki "ben windows 7'de server 2008 R2'nin Hyper-V'sini kullanmak istiyorum" diyorsanız bu da mümkün -stabil ve performanslı olmayan bir yolla tabii ki.

Birazcık kendin pişir kendin ye olacak 🙂

• Öncelikle Windows 7 üzerine VMware server (ücretsizdir) kurun ve
    http://vmetc.com/2009/01/29/installing-hyper-v-server-2008-r2-beta-on-vmware-server-20/
    adresindeki adımları izleyerek yine ücretsiz olan Windows Hyper-V Server 2008 R2 sistemini yükleyin ve üzerinde Hyper-V servisini aktif edip gerekli konfigürasyonları yapın.

• VMware'ı bu sistemi başlangıçta otomatik olarak çalıştıracak şekilde ayarlayın.

• Windows 7'ye Hyper-V Management Console yükleyin ve Windows Hyper-V Server 2008 R2 bilgisayarını listeye ekleyin.

Böylece Windows 7 üzerinde yine kendi üzerinde çalışan Hyper-V servisini kullanmış olursunuz.

Yalnız test amaçlı sistemler haricinde (hatta sabırlı bir insan değilseniz test ortamları için bile) bu ortamın tavsiye eidlmeyeceğini belirtmek isterim. Çünkü inanılmaz performans ve stabilite sorunları yaşayacaksınız.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/02/2011 20:06

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bilgisayar dünyası için imkansız olan tek şey imkansız diye birşey olması sanırım [:)]

Tabii ki Windows 7 üzerinde Hyper-V'yi bir servis olarak aktif edip kullanamıyoruz. Zaten Windows 7 üzerine Virtual PC kurarak sanallaştırmayı ücretsiz olarak oluşturabiliyoruz.

Ancak siz illa ki "ben windows 7'de server 2008 R2'nin Hyper-V'sini kullanmak istiyorum" diyorsanız bu da mümkün -stabil ve performanslı olmayan bir yolla tabii ki.

Birazcık kendin pişir kendin ye olacak 🙂

• Öncelikle Windows 7 üzerine VMware server (ücretsizdir) kurun ve
    http://vmetc.com/2009/01/29/installing-hyper-v-server-2008-r2-beta-on-vmware-server-20/
    adresindeki adımları izleyerek yine ücretsiz olan Windows Hyper-V Server 2008 R2 sistemini yükleyin ve üzerinde Hyper-V servisini aktif edip gerekli konfigürasyonları yapın.

• VMware'ı bu sistemi başlangıçta otomatik olarak çalıştıracak şekilde ayarlayın.

• Windows 7'ye Hyper-V Management Console yükleyin ve Windows Hyper-V Server 2008 R2 bilgisayarını listeye ekleyin.

Böylece Windows 7 üzerinde yine kendi üzerinde çalışan Hyper-V servisini kullanmış olursunuz.

Yalnız test amaçlı sistemler haricinde (hatta sabırlı bir insan değilseniz test ortamları için bile) bu ortamın tavsiye eidlmeyeceğini belirtmek isterim. Çünkü inanılmaz performans ve stabilite sorunları yaşayacaksınız.

İyi çalışmalar.

Kurulum ok ama muhtemelen Hyper-V üzerinde VM start edemeyecektir çünkü VMWare Workstation VT'yi simule edemiyor diye biliyorum.

Gönderildi : 24/02/2011 20:30

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Serhat hocama katılıyorum. Hatta Hyper-V rolünün eklenmesini Virtualization desteği olmadığı için kabul bile etmeyebilir. Zamanında Microsoft Hyper-V 2008 R2 sürümünü denemiştim. Kurulum gerçekleşmişti ancak üzerinde herhangi bir sanal makineyi başlatamamıştım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/02/2011 20:53

(@cozumpark)

Kurulum ok ama muhtemelen Hyper-V üzerinde VM start edemeyecektir çünkü VMWare Workstation VT'yi simule edemiyor diye biliyorum.

Serhat bey bilmiyorum farkı olur mu ancak dikkat ederseniz VMware Workstation değil WMware Server üzerinde kurulum yapmışlar.

Dediğiniz gibi sanal sistem kurulmayabilir ya da çalışmayabilir ama denemeden görülmez herhalde. Siz tahminimce dayanamayıp çoktan testlere başlamışsınızdır [:)] Zaten bu sistem üzerinde sanal bir sistem çalıştırılacaksa bunu da sizden başkasının yapabileceğini sanmıyorum.

Sözde bizim server'larımız da sanallaştırma uyumlu değildi ve hyper-v çalıştırılamazdı ancak sizin eliniz değdikten sonra yüksek performansla sanallaştırma vazifelerini yerine getiriyorlar [:)]

Gönderildi : 24/02/2011 21:06

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Teveccühünüz.. Biliyorsunuz ben uzun süredir dokunmuyorum. Geminin kaptanı sizsiniz 🙂

VmWare Server olması sonucu değiştirmeyecek çünkü her ikisi de type2 (yada hybird) hypervisor'dür. Vmware Workstation, Server, MS Virtual PC, Virtual Server, VirtualBox gibi tüm type2 hypervisor'ler için aynı durum geçerli: Hyper-V 'ye host'luk edemezler :). Çünkü Hyper-V type1 hypervisor'dür ve sunucu kaynaklarına direkt dokunmak ister (başta cpu ve hardware virtualization teknolojisi). Type1 hypervisorlerin doğası gereği direkt donanım üzerinde çalışmaları gerekir (bare-metal).

Bu mantıktan yola çıkarsak; type2 hypervisor'ler yazılımsal olarak başta hardware virtualization (Intel VT, AMD-V) olmak üzere fiziksel donanımları birebir simule edemedikleri sürece, type1 hypervisor'lere host'luk etmeleri pek mümkün görünmüyor.

Vmware firması, Vmware Workstation/Server üzerinde yine bir type1 hypervisor olan ESX'i çalıştırabiliyor ama bu farklı bir konu, her iki yazılımda o firmaya ait. Mesela aynı yapı üzerinde Hyper-V ya da Xen gibi diğer type1 hypervisor'ler çalışmıyor çünkü aslında Vmware Workstation/Server ürünü hardware virtualization'ı tam olarak simule etmiyor. Tamamen insanların ESX'i test edebilmesi için düşünülmüş, production'da asla çalıştırılmaması gereken bir senaryodur.

Gönderildi : 25/02/2011 01:18

(@cozumpark)

Bilgilendirme için teşekkürler. O zaman ümidimiz VMware Server'da Intel VT ve AMD-V simülasyon desteğinin gelmesinde ve içerideki sistemi tamamiyle kandırarak sanki fiziksel bir ortamda çalıştığını sanmasında.

Ama takip ettiğim kadarıyla birkaç aydır VMware Server üzerinde herhangi bir güncelleme yapılmadı. VMware firması sanallaştırma dışında yollar arayışına girişti herhalde [:)]

Gönderildi : 25/02/2011 02:36

Paylaş: