Anasayfa » Forum

Hyper-v üzerin...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v üzerindeki sanal servera fiziksel olan hba yı göstermek

 Anonim

Merhabalar Arkdaşlar


Windows 2008 enterprise x64 üzerinde hyper -v koşturuyorum cihazda fiziksel olarak hba var ve sanaldaki serverada bu hba i göstermek istiyorum nasıl yapılandırabilirim bunu bu arada benim hyper v ilk sürüm sanırım enterprise r2 yüklersem onda virtual hba eklemek gibi bir özellik var mı yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 14/01/2011 19:28
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


Host üzerinde bulunan HBA' yı Guest OS'ye tanıtamazsınız. Bu özellik HyperV yetenekleri arasında bulunamamaktadır.


Fakat amacınız HBA! nın bağlantı yapmışolduğu storage üzerindeki bir LUN'sa Pass-through Disks özelliği ile ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


Detaylı bilgi için aşağıdaki makaleyi incelemenizi öneriyorum.


http://blogs.technet.com/b/askcore/archive/2008/10/24/configuring-pass-through-disks-in-hyper-v.aspx  


Pass -through Disk Configuration


Hyper-V allows virtual machines to access storage mapped directly to the Hyper-V server without requiring the volume be configured. The storage can either be a physical disk internal to the Hyper-V server or it can be a Storage Area Network (SAN) Logical Unit (LUN) mapped to the Hyper-V server. To ensure the Guest has exclusive access to the storage, it must be placed in an Offline state from the Hyper-V server perspective. Additionally, this raw piece of storage is not limited in size so, hypothetically, it can be a multi-terabyte LUN.


After storage is mapped to the Hyper-V server, it will appear as a raw volume and will be in an Offline state (depending on the SAN Policy (Figure 1-1)) as seen in Figure 1.


image 


Figure 1: Raw disk is Offline


image


Figure 1-1 SAN Mode determination using diskpart.exe


I stated earlier that a disk must be Offline from the Hyper-V servers' perspective in order for the Guest to have exclusive access. However, a raw volume must first be initialized before it can be used. To accomplish this in the Disk Management interface, the disk must first be brought Online. Once Online, the disk will show as being Not Initialized (Figure 2).


image 


Figure 2: Disk is Online but Not Initialized


Right-click on the disk and select Initialize Disk (Figure 3).


image


Figure 3: Initialize the disk


Select either an MBR or GPT partition type (Figure 4).


image


Figure 4: Selecting a partition type


Once a disk is initialized, it can once again be placed in an Offline state. If the disk is not in an Offline state, it will not be available for selection when configuring the Guest's storage.


In order to configure a Pass-through disk in a Guest, you must select Attach a virtual disk later in the New Virtual Machine Wizard (Figure 5).


image


Figure 5: Choosing to attach a virtual disk later


If the Pass-through disk will be used to boot the operating system, it must be attached to an IDE Controller. Data disks can take advantage of SCSI controllers. In Figure 6, a Pass-through disk is attached to IDE Controller 0.


image


Figure 6: Attaching a pass-through disk to an IDE Controller


Note: If the disk does not appear in the drop down list, ensure the disk is Offline in the Disk Management interface (In Server CORE, use the diskpart.exe CLI).


Once the Pass-through disk is configured, the Guest can be started and data can placed on the drive. If an operating system will be installed, the installation process will properly prepare the disk. If the disk will be used for data storage, it must be prepared in the Guest operating system before data can be placed on it.


If a Pass-through disk, being used to support an operating system installation, is brought Online before the Guest is started, the Guest will fail to start. When using Pass-through disks to support an operating system installation, provisions must be made for storing the Guest configuration file in an alternate location. This is because the entire Pass-through disk is consumed by the operating system installation. An example would be to locate the configuration file on another internal drive in the Hyper-V server itself. Or, if it is a cluster, the configuration file can be hosted on a separate cluster providing highly available file services. Be aware that Pass-through disks cannot be dynamically expanded. Additionally, when using Pass-through disks, you lose the capability to take snapshots, and finally, you cannot use differencing disks with Pass-through disks.


Note: When using Pass-through disks in a Windows Server 2008 Failover Cluster, you must have the update documented in KB951308: Increased functionality and virtual machine control in the Windows Server 2008 Failover Cluster Management console for the Hyper-V role installed on all nodes in the cluster.


This completes our discussion. I hope you will find this information useful and share it with your colleagues.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 21:56
 Anonim

cevap için gerçekten çok teşekkürler 

 

esasında kısaca amacımı şu şekilde söylebilirim iki tane fiziksel serverım var ve bunları hba üzerinden msa2000 storage a baglıyorum bu serverlardan biri dc eger o bilgisayar down olursa ikinci serverın uzerınde exchange kosuyor sanal olarak ise adc kosacak o adc den sistemin calısılabilirliginin surmesi gerekiyor tabi bunun ıcın sanaldaki adc server ın uzerınde calıstıgı fiziksel server uzerınden msadeki ortak paylasılan klasore erısımı ve tanımlamalarının olması gerekiyor .sanırım gönderdiginz dokuman ısımı gorecek gıbı duruyor? 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 14/01/2011 22:06
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

HyperV Hostların üzerinde DC, Exchange vb... farklı uygulamlarmı çalışacak ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 22:45
 Anonim

evet aynen oyle bır fızıksel makına uzerınde calısan exchange in ikincisi diger fizikselde kurulu sanalda calısacak diger fiziksel makinaın uzerındekı sanalda ise adc kosacak bu bu iki fiziksel server hba lar ile msa2000 e baglı olacak.Yani bir server gittiginde ikinci server uzerınden msa cihazdaki alana ulasılabılır olması lazım.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 14/01/2011 23:11
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Dc, Exc ve ADC guest olarakmı kurulu yoksa Host üzerine Uygulama olarakmı kurulu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2011 02:18
 Anonim

dc ve exc iki ayrı fiziksel makinada uygulama olarak kurulu bunların ıcıne sanal serverlar yaratılcak ve adc ile ikinci exchange eklenıcek 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 15/01/2011 02:35
 Anonim

merhabalar


gönderdiginiz dokumandan yardım alarak sanal server uzerıne fızıksel dıskı gosterdım msa uzerındeki.Burada soyle bır sey var fızıksel ısletım sıstemınde diski offline cekıyorsunuz hyper v uzerınde gorsun dıye pekı goruyor iki tane hba adapter var ikisinden biri offline a duserse bır sorun olur mu acaba merak ettim sadece tesekkurler..

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/01/2011 13:48
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Multipath I/O özelliği bunu algılıyor ve problem olmadan devam edebiliyorsunuz. Fakat iki farklı Cluster üyesi içinde bu özellik kullanılmaz. Sebebi Guest makinebir host üzerinden ayrılmış olan kaynağı kullanacaktır. FO da problem olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/01/2011 02:06
 Anonim

anladım peki sanaldaki adc icin ne diyorsunuz soyle bır sey duydum dc kurulu makınanın gocmesı durumunda operation  master rolununde gocecegınden sanalda adc rolu olan bır sanal server olsa bıle sorun cıkarıyormus sıstem .bu konuda herhalde bır bılgınız var mı acaba

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/01/2011 02:19
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Şehir Efsanesi (:


Bu bilgi doğru ama eksik bilgi.


Ortamda bulunan Fiziksel Dc daha doğrusu Fail over ortamı dışında bulunan DC' nin başına bir durumgelirse ve ortamda bulunan tek sağlam DC, Fail Over ortamı içinde bulunan Dc olursa risk vardır.


Bu riskin temel nedeni Ws08 Fail Over Cluster servisinin Active Directory ortamına mecbur olmasından kaynaklanmaktadır.


Böyle bir problemde sistem kısır döngüye düştüğü için problemler oluyor

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/01/2011 02:27
 Anonim

e benim planladıgım yapıda zaten bir dc bir adc olacaktı adc hyper v uzerınde duracaktı ama bu durumda fiziksel serverdaki dc giderse cluster yapım sapıtıcak gibi duruyor vazgeçtim hyper v den diyorum o zaman 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/01/2011 11:31
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


Aynı anda ikisi birden problem yaşarsa sıkıntı olur. Sevilmeyecek bir durum değil.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/01/2011 12:33
 Anonim

benim aldıgım bilgi eger fiziksel dc de problem olursa cluster yapısı hyper v de sorun cıkartır seklınde ıdı acıklama olarak ta operation master rolunun muhakkak fiziksel bir makinada olması gerektıgı soylendı bu durumda cluster yapının dısına bır de fizilsel dc durmak gerekiyor

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/01/2011 12:46
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

cluster yapının dısına bır de fizilsel dc durmak gerekiyor EVET

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/01/2011 20:15
 Anonim

hocam bu son konustugumuz noktayı anlatan bır dokuman yada link var mı elinde microsoft un onerdıgı ekstra bir fiziksel serverın olması gerektıgın gosteren bır şekil teşekkurler

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/01/2011 22:55
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2011 02:18
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

[quote user="doganar"]hocam bu son konustugumuz noktayı anlatan bır dokuman yada link var mı elinde microsoft un onerdıgı ekstra bir fiziksel serverın olması gerektıgın gosteren bır şekil teşekkurler[/quote]


http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd197454(WS.10).aspx#BKMK_Software_Requirements


Software requirements for a failover clusterThe servers for a failover cluster must run the same version of Windows Server 2008, including the same hardware version (32-bit, x64-based, or Itanium architecture-based). They should also have the same software updates (patches) and service packs.


Network infrastructure and domain account requirements for a failover clusterYou will need the following network infrastructure for a failover cluster, and an administrative account with the following domain permissions: • Network settings and IP addresses: When you use identical network adapters for a network, also use identical communication settings on those adapters (for example, Speed, Duplex Mode, Flow Control, and Media Type). Also, compare the settings between the network adapter and the switch it connects to and make sure that no settings are in conflict.

  If you have private networks that are not routed to the rest of your network infrastructure, ensure that each of these private networks uses a unique subnet. This is necessary even if you give each network adapter a unique IP address. For example, if you have a cluster node in a central office that uses one physical network, and another node in a branch office that uses a separate physical network, do not specify 10.0.0.0/24 for both networks, even if you give each adapter a unique IP address.

  For more information about the network adapters, see Hardware requirements for a failover cluster, earlier in this guide.


 • DNS: The servers in the cluster must be using Domain Name System (DNS) for name resolution. The DNS dynamic update protocol can be used.


 • Domain role: All servers in the cluster must be in the same Active Directory domain. As a best practice, all clustered servers should have the same domain role (either member server or domain controller). The recommended role is member server.


 • Account for administering the cluster: When you first create a cluster or add servers to it, you must be logged on to the domain with an account that has administrator rights and permissions on all servers in that cluster. The account does not need to be a Domain Admins account, but can be a Domain Users account that is in the Administrators group on each clustered server. In addition, if the account is not a Domain Admins account, the account (or the group that the account is a member of) must be given the Create Computer Objects and Read All Properties permissions in the domain.
  noteNote
  There is a change in the way the Cluster service runs in Windows Server 2008, as compared to Windows Server 2003. In Windows Server 2008, there is no Cluster service account. Instead, the Cluster service automatically runs in a special context that provides the specific permissions and privileges that are necessary for the service (similar to the local system context, but with reduced privileges).
CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2011 02:21
Paylaş: