Forum

Hyper-V Nete Bağlan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Nete Bağlanamama Sorunum

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,260 Görüntüleme
(@mahmutguven)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,öncelikle teşekkür ederim herşey için,böyle bir siteyi geçte olsa tanımak çok güzel.İnternette bırakın makaleyi,videoyu bu konularda soru soran bile yok,bu nedenle çözüm park ailesini kutlarım...

Benim sorunum biraz farklı forumda okuduklarımdan.Almanya lokasyonlu bir sunucumuz var,ilk başta ana sisteme Windows Server 2008 Web Edition kurduk fakat Hyper-V ve Virtuozzoyu çalıştırmadığı için Standart Edition sürümüne geçtik,amacımız sunucuda birkaç tane vps kurabilmek,bunun içinde Serhat Beyin makalelerini okuyarak,virtuozzodan vazgeçtim ve hyper-v ile devam etmeye karar verdim,Serhat Beyin anlattığı gibi kurulumu,sanal sunucu oluşturmayı,windows server 2003 kurmayı başardım,son adımda mausela iletişim için programıda yükleyebildim.Ama nete bir türlü bağlanamadım,hatta ağ ayarlarıyla oynarken,sunucumla bağlantım kesildi tekrar windows kurmak zorunda kaldım.100 mbit hızında bir bağlantımız var,benim istediğim,hyper-v ile kurulan sunucuda nete bağlanmak ve uzak masaüstü bağlantısı gerçekleştirmek.Bunu nasıl yapabilirim acaba yardımlarınızı esirgemezseniz,çok sevinirim,çokta yeniyim bu işlerde yanlış birşey söylediysem maruz görün.

Saygılarımla...

Gönderildi : 21/06/2010 13:56

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Yanlış anlamadıysam Hyper-V üzerine kurmuş olduğunuz Windows Server 2003 sunucunuza uzaktan masaüstü erişimi yapmak istiyorsunuz. Bunun için karşı tarafta ki router, modem vs cihaz ayarlarından dışarıdan 3389 numaralı porta gelen istekleri Windows Server 2003 sanal makinenizin ip adresine yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Ancak Hyper-V sunucunuza remote desktop ile bağlanıyorsanız yukarıda ki işleme gerek kalmaz çünkü Hyper-V Manager konsolundan ilgili sanal makinenize bağlanıp yönetebilirsiniz.

Umarım doğru anlamışımdır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 21/06/2010 14:22

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba,

Yarattığınız external virtual network yüzünden olabilir çünkü yeni bir external virtual network yarattığınızda, o NIC üzerinden akan trafik geçici süre kesilir (bu sizin rdp yaptığınız nic olabilir mesela) ve eğer bu NIC'i host ile paylaş demezseniz sadece VM'lerin kullanımına açık olur. Host ile paylaş derseniz host tarafından kullanılabilir ama bu seferde tcp/ip ayarları restlenmiş olur çünkü host yeni bir vNIC yaratılmıştır.. Yani her şekilde bağlantınız etkilenir.

Kullandığınız Windows Server 2008 işletim sistemi R2 mi? ve sunucu üzerinde kaçtane fiziksel NIC var?

Gönderildi : 21/06/2010 14:37

(@mahmutguven)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için hoşbulduk...

Evet çok doğru anlamışsınız ama ana sorunum Hyper-V üzerinden kurmuş olduğum Windows Server 2003 te internete giremememdir.Dediğiniz gibi ana sistemime (Windows Server 2008) remote desktop ile bağlanabiliyorum ama benim istediğim Windows Server 2003 e remote desktop ile bağlanmak.Çünkü o sanal makineyi oyun server'ı diye tabir edilen amaç için müşterime kurdum.Onun Windows Server 2003 e bağlanıp,işlemler yapması gerekiyor.Ama nete bağlanamadığım için remote desktopta yapamıyoruz.Acaba bahsettiğim gibi birşey olmuyor mu?Dedim ya benim sorunum biraz farklı forumdakilerden diye,ben proxmox kullanıyordum,sanallaştırma için fakat hızından memnun kalmadığım için hyper-v,vmware gibi diğer yazılımları denemeye kalkıştım.Umarım sizlerin sayesinde altından kalkabilirim...

Gönderildi : 21/06/2010 14:50

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar;

Burada Serhat hocamın sorduğu soruya vereceğiniz cevap önem kazanıyor.
Ek olarak sanal makinenizin ayarlarında Network Adapter bölümünde seçili olan ayar nedir? Private Network mü yoksa Local Area Connection - Virtual Network mü?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 21/06/2010 15:01

(@mahmutguven)
Active Member
Konu başlatıcı

Kullandığım işletim sistemi,Windows Server 2008 R2 Standart Edition

Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20) 1 Tane Ethernet Kartı,100 Mbit Hat,Network ise Local Area Connection...

Gönderildi : 21/06/2010 15:13

(@m-hakancan)
Noble Member

Peki sanal makinenizin ip yapılandırması (Gateway ayarı) düzgün mü? Bir de sanal makinenize Integration Services kurulumunu yaptınız mı?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 21/06/2010 16:28

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Ok.

O fiziksel kart üzerinde allow management operating system to share this network adapter kutucuğunu işaretleyerek bir External Virtual Network yarat. Bu aksiyondan sonra Host ile bağlantın kesilir çünkü mevcut ethernet kartı artık sanallaştırmaya ayrılır (yan ip verdiğin ve rdp yaptığın connection) ve host network connections bölümünde yeni bir vNIC eklenmiş olur (bu yeni NIC üzerinde henüz bir ip yoktur). İş te bu noktada gidip yeni yaratılan network connection'a eski tcp/ip ayarlarını yeniden girmelisin. Tabi rdp iletişimin kesildiği için bunu varsa konsol seviyesinde bir arayüz ile (ilo/rsa/imm/raritan vs..) yada çalıştığın data centerdan yardım isteyerek yapabilirsin...

Daha sonra yeni bir VM yarat ve bu VM'i az önce yaratmış olduğun external networke ekle (VM'in vNIC ayarlarından..).

Tabi burda şu önem kazanıyor. Bu VM'e bir ip vermen lazım. Elinde yeterli sayıda ip olması şart (muhtemelen public ip kullanacaksın).

Bir dip not. Host üzerinde her zaman min. 2 fiziksel ethernet kartı olması tavsiye edilir. Biri host management için, diğerleri virtual networking için.

Gönderildi : 21/06/2010 16:36

(@mahmutguven)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet çok denedim,İpleri ayarladım ama olmadı.İntegration Services kurulumu yapmadım,birde ona bakayım...

Serhat Bey çok yeni olduğumu söylemiştim,söylediklerinizin çoğunu bilmesemde,anlatan siz olunca ne söylemek istediğinizi anladım sanırım 🙂

http://www.cozumpark.com/forums/thread/114753.aspx

Başlığı açmadan önce bu linkte gösterdiğiniz gibi yaptım ama zaten o ethernet kartıyla kurulu bir Local Network olduğundan hata veriyordu,dediğiniz gibi yapmayı başardığımdada sunucu ile bağlantım kesiliyor,format atmak zornda kalıyordum,bunun için birkaç defa sunucuya format atmak zorunda kaldım.Datacenter'ım bu konuda yardımcı olamaz ve kontrol içinde bir arayüz olmadığından tek ethernet kartı ile bu işi yapamam sanırım,ayrıca elimde 4 Tane İp  var. Anlamadığım şey bu sunucuları sadece ben kullanmıyorum ki,kullanan herkesin tek ethernet kartı var,neden  bende böyle oluyor 🙂

Neyse Hyper-V yi kaldırdım ve Vmware kurdum onda nete bağlanabildim ama yine uzak masaüstü bağlantısı kuramadım,çok teşekkür ederim sizlere ilginiz için...

Gönderildi : 21/06/2010 23:40

(@m-hakancan)
Noble Member

Integration Services kurulumu yapılmadığında Windows Server 2003 Network Adapter i tanımaz. Kurulum ardından tanıyacaktır. Bağlantı kuramama, nete çıkamama sebebiniz bundandır.

VMware de nete bağlanıp remote desktop yapamıyorsanız, öncelikle router nızdan 3389 portunu ilgili sanal makinenize yönlendirmiş olduğunuzdan emin olun. Ardından Sanal makinenizin Remote Desktop bağlantılarına izin vermesi için Remote Desktop seçeneğini Enabled durumuna getirmeniz gereklidir. Remote desktop un çalışıp çalışmadığını test etmek için VMware in kurulu olduğu sunucudan sanal makinenize remote desktop yapmayı deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 22/06/2010 01:48

(@mahmutguven)
Active Member
Konu başlatıcı

Integration Services aklımda kalmamış,siz sorduğunuzda araştırmadan,kurmadım demiştim ama ilk mesajımdada belirttim kurdum onu,kusura bakmayın,hatta hyper - v ile ilgili resimleri göstereyim ben sizlere...

[url] [/url]

[url] [/url]

VMware ile söylediğiniz,3389 portuna yönlendirmedim ve açıkçası bilmiyorum nasıl yapacağımı ben putty.exe ile giriyordum ip route yapmak için proxmox kullandığım zamanlarda ama windows kurulu olduğundan putty ile girdiğimde çalışmıyor.Vazgeçmeyeyim galiba çözücez bu işi ama öncelikle Hyper-V 'yi kullanmak istiyorum,resimlere bakarak bana ne yapacağımı tekrar söyleyebilir misiniz.Teşekkür ederim...

Gönderildi : 22/06/2010 03:14

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica etsem sanal makinenizin ayarlarında Network Adapter bölümü ile ipconfig /all komutunun ekran görüntülerini gönderebilir misiniz?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 22/06/2010 12:47

(@mahmutguven)
Active Member
Konu başlatıcı

Kaç gündür araştırıyorum,çok kişiyle görüştüm,Hyper-V de bir sorun yok sizlerin dediği gibi yapıyorum ama olmuyor sonuç olarak sunucuyu aldığım datacenterda sorun olduğuna karar verdim,daha öncede bu firmayla,bu sorunu yaşayan çok fazla insan var,sisteme virtuozzoda kuramıyoruz,vmware workstation,hyper-v ilede vps ip atanamıyor,yani firma bize illa linux kullanacaksın,proxmox,xen,vmware esxi gibi yazılımlarla sanallaştırma yapacaksın diyor,aşağıda verdiğim linkte iplerle ilgili detaylı anlatım yapılmış,linux tabanlı sanallaştırma programlarıyla ilgili.Birde ana sisteme windows 2003 te kuramıyoruz,2008 e 25 euro ek ücret vereceksin diyor.

http://wiki.hetzner.de/index.php/Hauptseite

Fakat çözemediğim iki nokta var;

http://www.hetzner.de/de/hosting/produkte_rootserver/eq4/

Özellikleri yukarıdaki linkte olan bu sunucuda windows server 2008 r2 standart edition 64 bit sistem yüklü.Virtuozzo kurulumunda hata veriyor.Acaba işlemcim desteklemiyor olabilir mi veya genel olarak 64 bit sistemde Virtuozzo kuramıyor muyuz?İşlemci sunucularda en yaygın olan intel l7 920,virtuozzo kurulursa sorunumun çözüleceğini söylemişti aynı firmada sunucu kullanan bir arkadaş,virtuozzo kuramamamın nedeni nedir acaba,ya da şöyle sorayım windows server 2008 64 bit sistemde virtuozzo kullanan bir arkadaş var mı? ...

İkinci nokta sitesinde gezerken

http://wiki.hetzner.de/index.php/VMware_Externe_IP-Adressen_zuordnen_über_NAT

Vmware ile ilgili bu ip ayarlarını buldum,Hyper-V ile vpsde hiç nete bağlanamıyorum ama vmware work station'da Nat yapınca internete bağlanabiliyorum,yukarıdaki linkte uzak masaüstü yapabileceğimizi felan söylüyor.Tam olarak anlamadım,Almanca bilen bir arkadaş varsa yardımcı olabilir mi?Zannediyorum sorunumun çözümü bu makele...

Teşekkür Ederim,Saygılarımla...

Gönderildi : 26/06/2010 03:24

(@muratyanar)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhaba aynı konudan bende muzdaribim.

ofiste kullandığım bir adet makinaya (windows 8 intel core i5 8 gb ram bir adet network kart )  test amacıyla  windows 8 eklentilerde bulunan hyper-v  kurulumunu yaptım. ve içerisine de windows 2008 server (test amaçlı) kurulumu ve ardından tabiiki integration services kurulumunuda gerçekleştirdim. ancak kurulum yapılan host makine ile pinglediğimde cevap alabildiğim ayrıca rdp yaparak baglandığım sanal makinem üzerinden internete çıkamıyorum. acaba bu konuyu nasıl aşabilirim. 

integration services  kurmama rağmen hyper-v  virtual machine connection üzerinde hala ekranımı tam ekran yada duruma göre boyutlanan ekran olarak kullanamıyorum.

bilgi verebilir yada ilgili konuya link ile yönlendirebilirseniz çok sevinirim.. 

iyi forumlar.. 

Gönderildi : 11/09/2013 11:47

(@SukruSaglam)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Herkese merhaba,

Konuyu tesadüfen gördüm ve daha önceden böyle bir sorunum olduğu için cevap yazayım dedim

Biliyorum çok geç bir cevaplama olacak ama belki bundan sonra karşılaşanlar için çözümü olur. 

Bunun çözümü basit bir registry ayarı ve ufak bir komutla çözülebiliyor.  (Hetzner`den subnet ip hizmeti alanlarda bu ayar mutlaka yapılması gerekiyor. (Windows))

Öncelikle registry de ayarlama yapalım

TCP/IP Forwarding

• regedit.exe
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters
  • IPEnableRouter (REG_DWORD type) değerini 1 yap

Daha sonra administrator olarak açacağımız komut satırında (cmd)  

netsh interface ipv4 show int     komutu çalıştıralım

Bağdaştırıcılarınız id leri ile listelenecek 

(id 22 gibi) 

sonra bu id yi kullanarak aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz

netsh interface ipv4 set int 22 forwarding=enabled 

Birde performans için bir ayar daha söyleyeyim.

Sanal makinenizin network bağdaştırıcı yapılandırma kısmında IPv4 LARGE SEND OFFLOAD yada türkçe olarak Büyük Gönderme Boşaltması IP4 devre dışı bırakın

exradan tcp ve udp sağlama boşaltması IP4 devre dışı bırakabilrsiniz.  (Bunların tam olarak ne işe yaradığını bende bilmiyorum ama kapatınca makinenin performansı baya arttı)

Gönderildi : 21/08/2014 18:52

Paylaş: