Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper v dc join etmek

19 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
418 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba  hyperv sunucumuz var ve  uzerınde 5 adet sanal sunucu çalışıyor    calısan sunucular  dc exchange sql

sımdı hyperv workgroupta ben  sanal sunucular calısırken  hyperv  sanaldaki dc join etsem  bı sorun teskıl edermı zaten hyperv acıldıgında sanal suncularda acılıyor

Gönderildi : 07/06/2010 20:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bir sonul olmaz sanal olması çalışmayacağı anlamına gelmez.Sanalda olsa açıldıktan sonra artık birer reel makina onlar bizler için.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/06/2010 20:40

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

ben sanırım anlatamadım 

1 adet sunucu var

bu sunucu wındows server 2008 r2 kurulu ve hyperv rolu ekli

bu sunucunun üzerinde  sanal olarak 1 adet dc var

hyperv sunucu workgroupta çalıştıgında acaba dıyorum dc join etsem  bir sıkıntı yaşarmıyım

Gönderildi : 07/06/2010 21:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Test ortamında dediğinizi yapmıştım sorun olmamıştı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/06/2010 01:23

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

İşlemi gerçekleştirebilirsiniz ama prod. ortamında parent partition'ın virtual dc'ye member olması tavsiye edilmemektedir.

Gönderildi : 08/06/2010 13:46

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Süleyman Bey'in dediği gibi önerilmeyen bir işlemi yapmak üzeresiniz.

yapmayın Hyper-v workgroupta çalışmaya devam etsin. gerekli güvenliğini alın yeter.

kolay gelsin

Gönderildi : 12/06/2010 11:53

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

ana makinayı sanaldaki dc'ye join ederseniz, sanal makinalarınızı bir daha açamayabilirsiniz 🙂 denemeyin derim ben. çünkü anladığım kadarıyla ortamda başka bir dc de yok sizin.

Gönderildi : 12/06/2010 12:41

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki  sole bır senaryo olabılirmi

1 adet workte çalışan hyperv var bunun ıcersınde dc sanal var

1 adete fızıksel makınamız var bunuda add dc yaparsam

workte calısan kendı uzerınde bulunan dc joın etmemının bır mahsuru olurmu

Gönderildi : 12/06/2010 14:22

(@suleymangunel)
Estimable Member

Değişen bir şey yok. Netice itibariyle sizin bahsettiğiniz şey Klein Şişesi malesef. Ancak deneme amaçlı yapılabilir handikapları görebilmek açısından. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 13/06/2010 05:42

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

yannız burda fiziksel bir makine add domain olcak

http://www.cozumpark.com/forums/thread/124137.aspx     serhat bey ve yusuf beyın  bır arastırması olmuştu ve sorun olarak gozukmuyor denıldı

Gönderildi : 13/06/2010 21:28

(@suleymangunel)
Estimable Member

Tavsiye edilmiyor, ama kesinlikle yapamazsınız denmiyor. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/06/2010 11:50

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

peki  sole bır senaryo olabılirmi

1 adet workte çalışan hyperv var bunun ıcersınde dc sanal var

1 adete fızıksel makınamız var bunuda add dc yaparsam

workte calısan kendı uzerınde bulunan dc joın etmemının bır mahsuru olurmu

Selam,

Eğer ortamda bir VM, birde fiziksel DC/ADC varsa, hyper-v host'u nereye join ettiğin çokta önemli değil çünkü sen VM'de çalışan DC'e join etsende o artık bir domain memberdır ve gerektiği anda fiziksel ADC üzerinden de logon olabilir.. zaten bu recommended bir designdır. Yani bir fiziksel bir virtual DC varsa Hyper-V host'u rahatlıkla domaine member yapabilirsin.

Eğer ortamda tek bir DC var ve virtual olarak çalışıyorsa, VM'i host eden sanallaştırma sunucusunu o virtual dc üzerinden domain member yapmak tavsiye edilmez.

Productive use'da bu tip tasarımlar best practice'lere göre yapılır çünkü işin içinde official support ve sorumluluk vardır. Ama bu not recommended deployment'ların/configuration'ların teknik olarak çalışmayacağı anlamına gelmez.. Sonuç olarak istediğin şey mümkün ama konuya fazla hakim değilsen problemleri ön görmen zor ve başının ağrıma ihtimali yüksek.

Gönderildi : 14/06/2010 23:27

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

sunu anladım yazınızdan

hyperv host uzerınde 1 adet adet sanalınız varsa  o an hostu dc joın edıp 1 adette fızıksel bır adc kurarsanız   bır sorun teskıl etmez dıyorsunuz sanırım serhat bey dogrumu anladım acaba

Gönderildi : 15/06/2010 02:25

(@serhatakinci)
Famed Member

Aynen öyle.

Hyper-V host start olurken üzerindeki virtual DC kapalı dahi olsa, ortamda bir ADC olacağı için logon ve auth. sıkıntısı yaşanmaz.

Gönderildi : 15/06/2010 11:42

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

diyelimki 2 adet host var bunlar  1 tanesinin üzerinde dc kurulu ve host join durumda

diger host worgroupta çalışıyor ve üzerinde adc kurulu sıkıntı olurmu sadece 1 adet sanal olcak 2 hosta oda adc

Gönderildi : 15/06/2010 12:12

(@serhatakinci)
Famed Member

Teorik olarak hayır, sıkıntı olmaz çünkü ADC'nin fiziksel yada VM olmasından önce, virtual DC'nin çalıştığı host dışında hizmet veriyor olması önemlidir.

Gönderildi : 15/06/2010 20:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

diyelimki 2 adet host var bunlar  1 tanesinin üzerinde dc kurulu ve host join durumda

diger host worgroupta çalışıyor ve üzerinde adc kurulu sıkıntı olurmu sadece 1 adet sanal olcak 2 hosta oda adc

Bizim sistemimizde 4 adet fiziksel server, 3 adet sanal DC/ADC, 0 adet fiziksel DC/ADC bulunuyor.

Nazar değmesin; şimdilik sorunsuzca kullanıyoruz.

Gönderildi : 17/06/2010 03:41

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Hocam merhaba benim bir adet fiziksel dc var,birtane yeni sunucu aldım üzerinde hyper-v ve 4 adet sunucu var ven bu sunucları domaina eklemek istiyorum

1 - Önce hyper-v nin kurulu olduğu fiziksel sunucuyu domaine dahil edip sırasıyla diğerlerinimi dahil edeceğim

2- hyper-v sunucusu üzerinde tek bir ethernet var mesela dc makinem 10.0.0.1 ip adresine sahip , hyper-v nin çalıştığı fiziksel sunucunun adresini 10.0.0.2 ve sanal sunuclara sırayla 10.0.0.3 vs.. diyemi gitmeliyim

saygılar.

Gönderildi : 09/12/2011 02:06

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Hocam merhaba benim bir adet fiziksel dc var,birtane yeni sunucu aldım üzerinde hyper-v ve 4 adet sunucu var ven bu sunucları domaina eklemek istiyorum

1 - Önce hyper-v nin kurulu olduğu fiziksel sunucuyu domaine dahil edip sırasıyla diğerlerinimi dahil edeceğim

2- hyper-v sunucusu üzerinde tek bir ethernet var mesela dc makinem 10.0.0.1 ip adresine sahip , hyper-v nin çalıştığı fiziksel sunucunun adresini 10.0.0.2 ve sanal sunuclara sırayla 10.0.0.3 vs.. diyemi gitmeliyim

saygılar.

Hyper-V host makinasını dc ye dahil etmenize gerek yok, sanal sistemlerinizi dahil edebilirsiniz.

Hyper-v sunucu üzerinde tek ethernet kartı tavsiye edilmiyor ama bu şekilde de çalışır. IP yapılandrımasında dediğiniz gibi 10.0.0.x bloğunu kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 24/12/2011 04:28

Paylaş: