Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

sanal internet ortamı

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
383 Görüntüleme
(@hamzacatalkas)
Gönderiler: 51
Trusted Member
Konu başlatıcı

ARkadaşlar sanal bi internet ortamı oluşturmak istiyorum bazı testleri yapabilmek için.

5 tane bilgisayar, 2 tane switch, 1 tane modem var. Bunların nasıl kullanmalıyım ki bu sanal internet ortamını oluşturabileyim.

Mesela modemi nerde kullanıcam. 2 switch arasında nasıl bi bağlantı kurmam gerekiyor. Arada RAS mı olması gerekiyor gibi..

Şimdiden teşekkurler iyi çalışmalar

Gönderildi : 13/01/2010 15:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba anlattığınız donanım özelliklerinden yola çıkarak intranet yani local internet oluştura bilirsiniz.

Fakat burada işletim sistemleri önemli.

İşletim sistemlerinizin minimum xp Ras tan bahsettiğinize göre elinizde server olduğunu farz ediyorum.

1-Donanımsal olarak tüm pcleri ağ üzerinde toplayın.

2-Tüm makinelere iis kurun.(forumda makalelerde mevcut)

3-Sonra bu iis üzerinde 1er site çalıştırın.

4-swichleri cross olarak bağlayabilirsiniz.

Bu sadece benim  fikrimdi.Tam olarak elinizdeki işletim sistemlerini ve tam olarak ne elde etmek istediğinizi belirtirseniz herkes fikrini sunacaktır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/01/2010 15:50

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkurler rıza.

işletim sistemi olarak 2 tane server 2003 standart edition ve 3 tane windows xp olacak. Tam olarak yapmak istediğim exchange kurup sanal internet ortamında test yapmak.

Switchleri cross olarak değil de RAS kurmayı düşünüyorum. Cross ta problem olur diye düşünüyorum..

Gönderildi : 13/01/2010 17:43

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Başka tavsiyesi olan arkadaş varmı söyle yapılsa daha güzel olur diye..

Gönderildi : 14/01/2010 13:59

(@gorkemdoruk)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Merhabalar kendi  fikrimi  belirteyiim 

1- makıneleri  farklı subnetlere  bölün  sunucuların birini  bir  tarafa  digerini  bir tarafa kurun  her  iki tarafada  dns ve IIS kurun ayırdgınız serverlara ıkıser tane network kartı takın..

2-Ortaya  ıse  bır dns  kurun Roothint olarak  ayarlayn , Kurdgunuz iki serverın  roothint i Forwarder olark ayarlayın . clientlara  bulundukları subnetin dnslerini  verin ve IIS uzerinden  sayfaları yayınlayın .

Gayet eglencelı bır çalısma  olucaktır  sizin için exchange  için ise dnslerde MX  kayıtlarını açarak mail alışverisi  yapabilirsiniz..

Gönderildi : 18/01/2010 02:28

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekur ederim hüseyin cevap için..

Roohhint olarak kuracağım dns'i router olarak düşündüğüm makineye kursam olur o zaman..

Gönderildi : 19/01/2010 14:49

(@gorkemdoruk)
Gönderiler: 129
Estimable Member

Aynen olur zaten .. Kolay gelsin

Gönderildi : 19/01/2010 14:58

(@hamzacatalkas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkur ederim hüseyin eyw.

kolay gelsin.. iyi çalışmalar..