Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V'de Fizikselden Sanala geçişte gerekenler

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
333 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Forumun ilk konusnda bir sürü makale ve webcast var ancak konu fena dağılmış gibi. İnternettede bir sürü konuya baktım işin içine VMware bile karışıyor.

Hyper-V tek başına fiziksel bir makineyi sanala alma yeteneğine sahip değil mi?

Bir tane fiziksel makineyi Hyper-V ortamına almak için 2 gündür tonlarca download yapıp duruyorum. Koca bir DVD download ettim kurudm peşinden bana SP1i soruyor, bitmeyecek gibi veya ben yanlış yokdayım. Biri bana Fiziksel makineyi Hyper-V'ye atmak için gerekenlerilazım olan programları yazabilir mi?

Elimde şu an Win 2008 R2 member server var (Hyper-V bunun üstünde), Hyper-V rolü kuruldu.  Kaynak makine Win 2003 ve workgroup.

Gönderildi : 12/12/2009 00:26

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/123851.aspx  incelermsiniz?

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 12/12/2009 00:42

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Şimdi anladım konuyu hocam sağol.

Ayrıca;

1-VMM2008 yi illa satın almak zorundamıyız?

2-VMM2008 ile sanala alınan  bir makinenin sonradan VMM 2008'e ihtiyacı olurmu? Yani işim bittikten sonra yani fiziksel makineyi Hyper-V'ye aktardıktan sonra VMM2008'i kaldırsam olurmu?

3-SQL Express ile sanal makine sayıs arasında bir bağlantı varmı?

Gönderildi : 12/12/2009 08:03

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

Şimdi anladım konuyu hocam sağol.

Ayrıca;

1-VMM2008 yi illa satın almak zorundamıyız?

2-VMM2008 ile sanala alınan  bir makinenin sonradan VMM 2008'e ihtiyacı olurmu? Yani işim bittikten sonra yani fiziksel makineyi Hyper-V'ye aktardıktan sonra VMM2008'i kaldırsam olurmu?

3-SQL Express ile sanal makine sayıs arasında bir bağlantı varmı?

Para verip alacagınız  ve sizin işlemlerinizi kolaylaştırıcka olan VMM2008 i kaldırma amacınız nedir

Gönderildi : 12/12/2009 15:06

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Para verip almayacağım. Trialli ile fiziksel makineyi sanala attaıktan sonra kaldıracağım. Doğrudur işleri kolaylaştırıyor ancak gerekli değilse Microsofta ha bire para yatırmanında manası yok. Fazladan 2 tık yapmak zoruma gitmez. Eğer Hyper-V özelliği binlerce dolar verip lisansını aldığım işletim sistemi ile birlikte geliyorsa ve bunun reklamını binlerce kez görüyorsam ve Hyper-V'nin gerçekte varolma amacını tam anlamıyla yerine getirmediğini görüyorsam herhal bundan hoşnut olmamam gerekir. Şu lisans olaylarından sonra Microsoftun tekel haline geldiğini ve bunu kötüye nasıl kullandığını görmek haliyle yukarıdaki 3 tane soruyu sormayı gerekli kılıyor.

Teknik olarak yukarıdaki sorulara verecek cevabınız varmıydı?

Gönderildi : 13/12/2009 00:07

(@ugurpek)
Reputable Member

Para verip almayacağım. Trialli ile fiziksel makineyi sanala attaıktan sonra kaldıracağım. Doğrudur işleri kolaylaştırıyor ancak gerekli değilse Microsofta ha bire para yatırmanında manası yok. Fazladan 2 tık yapmak zoruma gitmez. Eğer Hyper-V özelliği binlerce dolar verip lisansını aldığım işletim sistemi ile birlikte geliyorsa ve bunun reklamını binlerce kez görüyorsam ve Hyper-V'nin gerçekte varolma amacını tam anlamıyla yerine getirmediğini görüyorsam herhal bundan hoşnut olmamam gerekir. Şu lisans olaylarından sonra Microsoftun tekel haline geldiğini ve bunu kötüye nasıl kullandığını görmek haliyle yukarıdaki 3 tane soruyu sormayı gerekli kılıyor.

[Y]

Gönderildi : 13/12/2009 04:07

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

inline yapıyorum.

Para verip almayacağım. Trialli ile fiziksel makineyi sanala attaıktan sonra kaldıracağım.

Trial version ile 180 gün boyunca free olarak p2v yapabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra VMM'i kaldırabilirsiniz. VM'lerin çalışıyor olması için VMM şart değil. VMM sadece yönetimi kolaylaştıran bir seçenektir. 

Doğrudur işleri kolaylaştırıyor ancak gerekli değilse Microsofta ha bire para yatırmanında manası yok. Fazladan 2 tık yapmak zoruma gitmez. Eğer Hyper-V özelliği binlerce dolar verip lisansını aldığım işletim sistemi ile birlikte geliyorsa ve bunun reklamını binlerce kez görüyorsam ve Hyper-V'nin gerçekte varolma amacını tam anlamıyla yerine getirmediğini görüyorsam herhal bundan hoşnut olmamam gerekir.

Tam anlamıyla yerine getiremiyor derken? p2v işleminden bahsediyorsanız Hyper-V zaten böyle bir özellik vaad etmiyor. Ayrıca diğer sanallaştırma platformları için de durum farklı değil. Genelinde p2v işlemi ayrı araçlar ile yapılır. p2v için VMM dışında tamamen free olan disk2vhd aracını  kullanabilirsiniz.

Şu lisans olaylarından sonra Microsoftun tekel haline geldiğini ve bunu kötüye nasıl kullandığını görmek haliyle yukarıdaki 3 tane soruyu sormayı gerekli kılıyor.

Geçenlerde yakınen tanıdığım bir firma için ticari yazılım teklifi aldım. Orta ayarda (kimilerine göre çok iyi) bir ticari yazılım, genel modülleri ve 5 kullanıcı için gelen teklif 20.000TL civarındaydı. Peki alınan hizmet ne? muhasebesel yapının elektronik ortamdaki yönetimini 5 kullanıcı ile yapabiliyor olmak. Peki satın alınan bir windows os (client yada server) ile hangi hizmetleri, uygulamaları kullanabildiğinizi ve bunlar için ne kadar para ödediğinizi düşündüzü mü? Bu arada bu bölüm size hitaben değil geneledir 🙂

1- 180gün trial olarak kullanabilirsiniz.

2- Hayır ihtiyaç duymaz.

3- 150host üzerini manage ediyorsanız SQL Express yerine Full  sürümleri kullanın (std, ent ..)

Gönderildi : 13/12/2009 04:14

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Serhat hocam ellerinize sağlık. Bir soru ancak bu kadar net ve doyurucu cevaplanabilirdi[Y]

Gönderildi : 13/12/2009 08:33

(@ugurpek)
Reputable Member

[Y]

Gönderildi : 13/12/2009 21:41

Paylaş: