Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v guest os (2003 x64) network sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
383 Görüntüleme
(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye
Konu başlatıcı

Merhabalar

MDSN den indirdigim iso iel 2008 sevre 64 bir kurulumunu yaptiktan sonra roles kimindan hyper-v yi tiklayip kurulumunu yaptım

uzerine guest olarak 2003 server X64 R2 kurulumu yaptım fakat 2003 uzerinde network kartı gorunmuyor , device manager icerisinde bilinmeyeyn herhangi bir device de yok

hyperv kurulumu sırasında aktif olan network kartını sectim bir tane virtual network connection yaratti

bunla ilgili olarak ne yapabilirim onerilerinizi bekliyorum

Gönderildi : 02/06/2009 17:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

peki guest işletim sistemini kurarken siz daha önce oluşturulmuş olan ethernet kartını seçtiniz mi?

kolay gelsin

Gönderildi : 02/06/2009 19:05

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

evet hocam ayarlardan hatta yanlis biseymi yapiyorum diye guestin ethernetini sonrasinda hyperv nin ethernetini kaldirip yeniden olusturdum ve gercek baglanti ile ilişkilendirdim ama değişen birsey olmadi

acaba guest isletim sisteminin driver cd sini indirip inf update gibi birsey kurarsam bir degisiklik olurmu diye x4150 nin windows driverlerini indirip kurdum yine birsey degismedi hocam

Gönderildi : 02/06/2009 19:35

(@EyupHAMAMCI)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Merhaba hyperv yi uzerine  quest os kurduktan sonra aynı vmware gib hypervininde support toolu var onu kurmalısınız.Bu şekilde ethernet ve diğer aygıtları tanıtabiliyorsunuz

Gönderildi : 02/06/2009 20:06

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam

Guest OS üzerine Integration Components kurulumu yaplanısınız (Hyper-V Guest Components)

Gönderildi : 02/06/2009 21:16

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

2003 R2 sp1 iceriyormus arkadaslar o yuzden Integration services kurulumunda hata almistim

aksam cok fazla vaktim olmadigindan makine ustune vmware server kurup onun icerisine kurulum yaptim

bugun tekrar deneyecegim fakat dunden birsey dikkatimi cekti

hyper-v icerisinde boot seceneklerinde scsi goremedim sadece ide olarakmi boot ediyor

yaratilan disk zaten virtual oldugu icin scsi yada ide emuşe etmesi performans acisindan farketmez diye bir dusunce ilemi boyle davranilmis olabilir acaba

Gönderildi : 03/06/2009 12:06

(@serhatakinci)
Famed Member

Windows Server 2003 Guest OS SP2 olmalı..

Desteklenen Guest OS'ler, SP durumları ve VP sayıları için: http://www.serhatakinci.com/?p=702

Boot partition virtual IDE contoller üzerinde olmalı, bu şart. Virtual SCSI cont. üzerinden boot edemezsiniz. 

Gönderildi : 03/06/2009 16:05

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

cok tesekkurler arkadaşlar 

diski IDE olarak sectim performans sorunu cikarsa dediginiz
gibi boot partitionu ayirip onu ide gerisini scsi olarak kullanmayi denerim

Gönderildi : 03/06/2009 17:10

(@serhatakinci)
Famed Member

Bunu baştan yapabilirsiniz.

Boot partition Virtual IDE üzerindeki bir VHD (mümkünse fixed size)

Application, DB vs.. ise virtual scsi controller üzerinde VHD (mümkünse fixed size) şeklinde yapın.

Hatta VHD yerine pass-through disk kullanırsanız okuma/yazma performansı ciddi anlamda daha yüksek olur ama snapshot ve sanal diski kolay yedekleme özelliklerinden feragat etmeniz gerekir.

Gönderildi : 06/06/2009 15:26

Paylaş: