Forum

PFSENSE üzerine kur...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] PFSENSE üzerine kurulan OpenVPN ile bazı internet sitelerine girilmiyor

Emir Furkan
(@emir_furkan)
Üye

Merhabalar,

Ofisteki bilgisayarlarımıza bağlanmak için pfsense üzerine OpenVPN kurduk. OpenVPN'e bağlandıktan sonra ofisteki bilgisayarlara erişebiliyoruz fakat internete çıkış yaparken openVPN ile çıkış yapıyor. Bu durumda bazı sitelere giriş yaparken sorun yaşıyoruz. Mesela n11'e girmiyor. OpenVPN'i sadece  ofisteki bilgisayarlara bağlanırken kullanmak istiyoruz. İnternet sitelerine bağlanırken openVPN üzerinden çıkış yapmak istemiyoruz. Bunun için PFSense üzerinde hangi ayarı yapmam gerekiyor.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2021 13:07
Konu Etiketleri

Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

 

bu videoda anlatım mevcut

 

 

iyi çalışmalar

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2021 13:32

Emir Furkan
(@emir_furkan)
Üye

@vasviuysal

Vasvi bey yanıtınız için çok teşekkür ederim. Bu işlemi mesai saatinde sorun olmasın diye şuan yapamıyorum. Akşam deneyip cevap yazacağım.

İyi çalışmalar dilerim

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2021 16:53

Emir Furkan
(@emir_furkan)
Üye

@vasviuysal

Vasvi bey video'daki işlemleri sırasıyla denedim.

Route komutuyla(örneğin: push "route 194.168.100.100 255.255.255.255";) VPN üzerinden sadece istediğim ip'ler geçebiliyor. Bu şekilde uzak masaüstü bağlantısı yapabiliyorum. Video'da aynı zamanda ekteki resimde gösterdiğim işaretli seçeneğin kaldırılmasını söylüyor. Bunu kaldırınca bu kez hiç bir siteye giriş yapılamıyor. Başka bir ayar daha mı var?

Screenshot 1

 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/04/2021 12:57

Halil ibrahim destanci
(@halilbo)
Üye

Merhaba işaretlediğiniz seçenek VPN bağlantısında bağlandığınız iş yerinin internet hızı ve wan ip sini kullanarak internet erişimi sağlarsınız. Fakat internetiniz yavaş olur. Bu seçenegi işaretlemeyip  IPv4 local network kısmına gerekli local ip blogunuzu yazarsanız ve dns kısmına herhangi bir dns ip si girerseniz internete ulaşabilirsiniz . Ayrıca testlerimde şunu gördüm eğer vpn yapacağınız ip blogu ve sizin bağlandığınız ip bloğu aynı ise bazı sitelere erişemiyorsunuz. Bunuda şu yöntemle deneyebilirsiniz kendi telefonunuzun internetinden paylaşım yaparak vpn kurarsanız bunu test etmiş olursunuz.

İyi çalışmalar...

Bu ileti 1 sene önce 3 defa Halil ibrahim destanci tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2021 12:10
Hakan Uzuner beğendi

Paylaş: