Forum

pfSense Fiber modem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] pfSense Fiber modem olarak kullanma (anlatım)

4 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,811 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli ailem.
https://www.cozumpark.com/community/pfsense-34/fiber-modemi-iptal-edip-pfsense-kullanmak/
linkte mevcut olan postta birazcık konuşmuştuk.
Şimdi hızlı bir şekilde anlatımını yapacağım. Öncelikle superonline için gerekli kullanıcı adı şifreyi bilmemiz gerekiyor. Bunu superonline' dan öğrenemezsiniz çünkü kesinlikle paylaşmıyorlar. Öncelikle nasıl alacağınızdan bahsedelim. Sağolsun hayırsever bir vatandaş video olarak hazırlamış:
https://www.youtube.com/watch?v=a-RLfbWqvq8

Videodaki işlemden sonra kullanıcı adı ve şifremiz artık elimizde. Bundan sonrası o kadar kolay ki 🙂
(yeni kurulum yapılmış bir pfsense olduğunu varsayıyorum)
 pfSense arayüzümüze giriyoruz. Interfaces -> WAN kısmına girip ayarları aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

pppoe

Bu ayarları yaptıktan sonra hiç birşey yapmanıza gerek yok. pfsense, superonline için gerekli ip, dns vs ayarların tümünü otomatik olarak çeker.

pppoe2

Şimdi bir püf noktaya değinelim son adım olarak. Eğer ping kısmından 8.8.8.8 e ping gönderdiğiniz de %100 loss alıyorsanız şu adımı izlemeniz gerekir. Bu çok önemli!!
System -> Routing -> Gateways kısmına geliyoruz. Orada "Default gateway" kısmında 
"Default gateway IPv4" menüsünden ayarını yaptığımız pppoe yi seçip "save" ediyoruz. Ardından "Apply Changes" diyoruz ve tekrar ping atmaya çalıştığımızda kesinlikle internet erişiminiz sağlanacaktır.

Yapamayanlar benimle iletişime geçebilirler. Her zaman yardıma hazırım. Yazı biraz kalabalık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. 

Gönderildi : 29/07/2019 11:41

(@fatih-acar)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Konunuzu okumuştum, bu değerli emek için teşekkür ederim. Yapmak isteyenler için güzel bir rehber.

Gönderildi : 29/07/2019 20:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler. Bu arada diğer posta neden bu kadar uğraştın diye yazdım, videoyu sen çekmedin gerçi ama yani wireless çekmiyor ise AP alın kardeşim diyesim geldi, sonra videoyu senin çekmediğin aklıma geldi.

Tekrar teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2019 21:10

(@cembozkurt)
Gönderiler: 10
Eminent Member

@muhammed hocam selamlar. Konu ile ilgili bir iki sorum olacak. Rica etsem özelden görüşebilir miyiz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/03/2021 14:21

Paylaş: