Open VPN Dual WAN K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Open VPN Dual WAN Kurulumu Hakkında  

RSS
Abdullah GÜNAYDIN
(@abdullahgunaydin)
Üye

Merhaba Arkadaşlar 

Open vpn kurulumu yaptım her şey yolunda fakat ofiste dual wan kullanıyorum, open vpn dual wan ayarlarını nette bulduğum bir video ile gerçekleştirdim 

video nun en sonunda advanced config bölümüne el ile girilen ip leri aklım almadı daha doğrusu oraya kendi iplerimi girince benm config de 2 adet wan ve el ile girdiklerim toplamda 4 adet ip oluştu bu video yapılanlar doğru mu yada daha basit olanı yapan var mı yani neyi neden yaptığımı bilmek istiyorum video dan ezber yapıyorum mesela neden interface kısmını localhost seçiyor en baştan neden gateway groups oluşturup seçmiyor anlayamadım yardımcı olabilirseniz makbule geçer

Bu konu 2 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi
Alıntı
Gönderildi : 04/08/2020 11:56
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Burada gerçekleştirilen adımlar zaten wizard ile gerçekleştirildiğinden, adım adım anlatılmakta.

Dual wan kullandığınızdan dolayı, public interfaceler için ortak bir interface ve ip atamanız gerekli.

Public taraftan gelen 1194 udp trafiği, bu yüzden localhost üzerine yönlendiriliyor. bkz. nat policy

Port, protokol değiştirmek size kalmış, udp 1194 kullanmak zorunda değilsiniz.

Senaryoda tüm süreç internal ip adresleri ile oluşturulduğundan karışıklık yaşıyor olabilirsiniz.

Yapınızda metro eth. mevcut değil ise modem kullanıyorsunuzdur.

Bu durumda remote bölümüne size isp tarafından atanan public ip adreslerini tanımlamalısınız.

Kısaca ilgili bölümü doldurmanızın sebebi, openvpn client config tarafında bağlanabileceği openvpn server public adreslerini belirtmek.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/08/2020 13:08
Abdullah GÜNAYDIN
(@abdullahgunaydin)
Üye

teşekkür ederim yazınızı okuduktan sonra video yu tekrar izledim ve kafamın karıştığı yeri buldum ayarları yaptıktan sonra openvpn tabında interface kısımında localhost seçiliyor ve aşağı inip advanced sekmesinde route ile başlayarak lan ip sini giriyor benim aklım orda karışmıştı diğer tarafta client export ta advanced sekmesinde remote ile public ip leri veriyorum...

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/08/2020 11:37
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Rica ederim, hayırlı olsun.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/08/2020 13:43
Abdullah GÜNAYDIN
(@abdullahgunaydin)
Üye

Turan bey kurulumu yaptım fakat iki sefer aynı olayı yaşadım videodaki tüm ayarları yaptım fakat bağlanamadım ve daha sonrasında wan1 port larım kapandı silip tekrar oluşturdum fakat hiç bir şekilde port açamaz hale geldim 2 sefer pfsense yeniden kurdum ner olabilir acaba

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/08/2020 19:05
Paylaş: