Forum

Pfsense mi yoksa Dr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense mi yoksa Draytek mi?

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,985 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese günaydın. Bir konu hakkında siz değerli üstadlarımdan bilgi almak istiyorum.
Superonline fiber bir hattımız var. Buna ek olarak TTNET VDSL hattı ekleyeceğiz. 40-50 PC li bir yerde bunları balance lı şekilde kullanmak istiyoruz. İstediğim kriterlerde, sizlerden gelen en mantıklı tercihi uygulayacağım.

1) Upload-Download limiti belirlemiştik. Öncesinde tek hat olduğu için bilgisayarlara Netlimiter kurarak limitleri ayarladık. Pfsense ve Draytek te 3. parti yazılım olmadan bu sınırlamaları yapabilir miyiz? (İnternette biraz araştırdım. Kesin olmamakla birlikte ikisinde de var diye biliyorum.)
Ancak tüm bilgisayarlarda sınırlama olmayacak. Belirlediğimiz IP veya MAC adreslerini bu filtrelemeden ayrı tutacağız.

2) Arayüz kullanımı. Pfsense i VMware üzerine kurdum ve çok detaylı olmamakla birlikte hızlı bir şekilde göz attım. Arayüzü firewall mantığı ile yapılmış. Zaten firewall diye geçiyor 🙂 Drytek ise hiç kullanmadım. Arayüz ve ayar çeşitliliği anlamında hangisi daha mantıklıdır?

3) Pfsense firewall olarak geçtiği için şöyle bir sorum olacak. Mevcut kullandığımız yerde Aile interneti aktif (Yasak siteleri vs engellemek için). Pfsense için Fortigate cihazında olduğu gibi application control vs ayarları ve kelime bazlı filtreleme vs var mıdır? Eğer var ise TIB'in güncel yasak siteleri nasıl cihaza ekleyebiliriz? Aile paketini tamamen devre dışı bırakıp bu şekilde bir filtrelemeye geçmek istiyorum açıkçası.

Kısacası en çok merak ettiğim şeyleri dile getirdim. Pfsense için standart bir bilgisayara ekstra 2 tane Tplink Realtek chipsetli (onboard LAN' ı tanımasını ümit ederek 🙂 ) ethernet kartı takarak kurulum yapmayı düşünüyordum. Ama siz derseniz ki draytek daha mantıklı tabiki sizden gelen yorum ve tavsiyeler doğrultusunda hareket edeceğim.

Gönderildi : 15/01/2019 12:12

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba, Pfsence oneririm ayrica istediklerine ucretsiz sekilde destek saglayabilecek Clear OS adinda ucretsiz bir cozumde var. Surada videosuda var bir incele derim.

https://www.youtube.com/watch?v=uXUR0rci6K8  

Draytek hangi modeli bilmiyorum ama VDSL modemleri kaliteli firewall olarak yonetim arayuzu degismisitr ama cokta kullanimli olan bir arayuze ve yonetime sahip degildi. Ben Pfsense yada Clear OS kullan derim.

Kolay gelsin. 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2019 13:42

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

PFSense'te elin daha esnek olur. Istedigin modulu ekler çıkarırsın, kutuda sana verilen neyse ona mahkumsun, kolay bir şekilde destek alabilirsin üreticiden ama açık kaynak en güzeli. Draytek'te Ertan hocadan başka kaynak üreten yoktu, oda ayrıldı kaynak bulmakta sıkıntı yaşarsın. Açık kaynak'ta kaynak sıkıntısı çekmezsin.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2019 16:55

(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benimde içimden geçen Pfsense idi. Sizlerden de bu şekilde feedback alınca emin oldum. Kıymetli görüşleriniz için çok teşekkür ederim. 

Gönderildi : 15/01/2019 17:58

Paylaş: