Forum

Pfsense ile fiber H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense ile fiber Huawei modemHG253s NAT modu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,700 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkdaşlar Pfsense 2.3.4 kurulumunu yaptım Ortamda Superonline Fiber Modem var Huawei HG253s  Pfsense i NAT modunda çalıştırıyorum çünkü Modemde Bridge modu yok.  basitçe tafir emet istiyorym;

Huawei HG253s modem ip 192.168.1.1

Pfsense WAN 192.168.1.99

Pfsense LAN 172.16.10.1 ( DHCP 172.16.10.30-172.16.10.80)

port yönlendirmeler filan herşey normal çalışıyor.

Sorunum şu, içerideki herhangi bir client makina  Pfsense in lan bacağından DHCP'den otomatik ip  alıyor. client pc browser'a Huawei modemin ip adresini yani 192.168.1.1 yazdığında Huawei modeme bağlanabiliyor. bunun nasıl olduğınu anlamadım ya. ancak esas sorun  içeriye birtane Access point kurdum herşey normal çalışıyor ertesi gün bakıyorum Access pointle bağlı laptoplar 192.168.1.0/24 networkünden ip alıyor Huawei modemin DHCP 'sini kapatıyorum bi süre sonra tekrar enable oluryor. access point switche bağlı pfsense lan bacağı swith'e bağlı nasıl oluyorda AP gidip pfsense'in WAN bacağına bağlı olan modemden ip alıyor. kafam basmadı bi türlü 

not: modem'den çıkan cat6 kablo direk pfsense WAN portuna bağlı modemden başka bir kablo başka biryere bağlı değil.

Gönderildi : 13/10/2017 13:06

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Pfsense wan bacağında bu iki kural aktif mi ?

Gönderildi : 13/10/2017 14:25

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

evet bu iki kutucuk işaretli

Gönderildi : 13/10/2017 14:55

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Sorunum şu, içerideki herhangi bir client makina  Pfsense in lan bacağından DHCP'den otomatik ip  alıyor. client pc browser'a Huawei modemin ip adresini yani 192.168.1.1 yazdığında Huawei modeme bağlanabiliyor. bunun nasıl olduğınu anlamadım ya.

Merhaba,

yaşadığınız durum normal, modem router mod'da olduğu sürece web arayüzüne bağlanabilir.

firewall kuralı ile 192.168.1.1 adresi için 80 portuna erişimi engellemeyi deneyebilirsiniz.

ancak esas sorun  içeriye birtane Access point kurdum herşey normal çalışıyor ertesi gün bakıyorum Access pointle bağlı laptoplar 192.168.1.0/24 networkünden ip alıyor Huawei modemin DHCP 'sini kapatıyorum bi süre sonra tekrar enable oluryor. access point switche bağlı pfsense lan bacağı swith'e bağlı nasıl oluyorda AP gidip pfsense'in WAN bacağına bağlı olan modemden ip alıyor. kafam basmadı bi türlü 
not: modem'den çıkan cat6 kablo direk pfsense WAN portuna bağlı modemden başka bir kablo başka biryere bağlı değil.

ap'nin dhcp servisi açık olabilir veya ortamda yayın yapan farklı bir host olabilir . bkz. ap, modem vb.

swtichleriniz yönetilebilir ise, dhcp snooping kullanmanızı öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/10/2017 01:53

Paylaş: