Forum

Office 365 Exchange...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 365 Exchange Online Hk.

Doğan Yetişkin
(@DoganYetiskin)
Üye

Merhaba Arkadaşlar;

çalıştıım şirkete exchange online almak için aratırma yapıyorum ama office 365 exchange online hakkında bilgim yok acaba lisanslaması nasıl oluyor.

bir kaç sorum olacak acaba bilen kişiler cavplarsa çok sevinirim.

1) lisanslama nasıl oluyor kullanıcı bazlımı ? (kullanıcı bazlı derken mail hesapları sayısına mı göre)

2) normal exchange göre lisans ücretleri düşük mü?

3) exchnage online'den ileride normal exchange geçersek aktarım yapabiliyoz mu ?

4) Exchnage online alırsak ne gibi artıları vardır ?

5) Office 365 sayfasına baktığımda planlarda "Office 365 Extra" içerisinde office programları ve skype for buisness gözüküyor acaba bunları her kullanıcıya yükleyebiliyoz mu extradan office ve skype lisansı ödememize gerek varmı ?

6)office programlarını masaüstü ve laptoplara yükleyebiliyoz mu?

7) şu anda 250 kullanıcım var her geçen gün artabiliyor acaba nasıl bir plan uygulamalıyım ?

8)Exchnage onlinede serverda bulanan exchnagedeki bütün özeliklerini kullanabiliyoz mu?

9) Azura active diretory ile senkron sağlayabiliyoz mu? yani kullanıcıları oradan çekiyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 01/05/2017 19:24

Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba sorularınızı alt kısımlarda yanıtlıyor olacağım.

[quote user="Doğan Yetişkin"]

Merhaba Arkadaşlar;

çalıştıım şirkete exchange online almak için aratırma yapıyorum ama office 365 exchange online hakkında bilgim yok acaba lisanslaması nasıl oluyor.

bir kaç sorum olacak acaba bilen kişiler cavplarsa çok sevinirim.

1) lisanslama nasıl oluyor kullanıcı bazlımı ? (kullanıcı bazlı derken mail hesapları sayısına mı göre)

Merhaba lisanslama kullanıcı sayısına göre yapılmakta.

2) normal exchange göre lisans ücretleri düşük mü?

Burada söz konusu olay exchange için yapılan donanım, yazılım lisans, enerji giderleri maliyetinin olmaması. Sürekli son versiyonu kullanıyorsunuz. Spama düşmeyen ip hattından, antispam yazılımına ve yedeklemeye kadar hiç bir işle ilgilenmek zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca ödenen fatura tamamen vergiden düşülebilmekte.

3) exchnage online'den ileride normal exchange geçersek aktarım yapabiliyoz mu ?

Gerekli pst dosyalarını dışarı alarak farklı sisteme geçmeniz mümkün.

4) Exchnage online alırsak ne gibi artıları vardır ?

2 numaradaki açıklamaların tamamından ve ayrıca exchange yönetecek kişinin iş zamanından karınız olacaktır.

5) Office 365 sayfasına baktığımda planlarda "Office 365 Extra" içerisinde office programları ve skype for buisness gözüküyor acaba bunları her kullanıcıya yükleyebiliyoz mu extradan office ve skype lisansı ödememize gerek varmı ?

Farklı sayıda paketler var. Sadece mail paketi alabilmek, mail+skype+ofis programı+ share point gibi farklı kombinasyonlar mümkün.

6)office programlarını masaüstü ve laptoplara yükleyebiliyoz mu?

Tabiki.

7) şu anda 250 kullanıcım var her geçen gün artabiliyor acaba nasıl bir plan uygulamalıyım ?

Burada sayı önemli değil kullanılacak olan ürünlere göre pakat seçmelisiniz.

8)Exchnage onlinede serverda bulanan exchnagedeki bütün özeliklerini kullanabiliyoz mu?

Birebir.

9) Azura active diretory ile senkron sağlayabiliyoz mu? yani kullanıcıları oradan çekiyor mu?

Mümkün.

Şimdiden teşekkür ederim.

[/quote]

http://tv.cozumpark.com/arama-sonuclari.aspx  sayfasında 365 olarak aratın ve güzel videoalardan yararlanın ürünü geniş olarak anlatmak.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/05/2017 22:55

Doğan Yetişkin
(@DoganYetiskin)
Üye

Merhaba Rıza Bey;

verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim, çok yararlı oldu. fakat bir kaç şeyde kafama takılan sorular var. yanlış anlamadıysam.

1) lisanslar kullanıcı bazlı derken office 365 sayfasında görülen fiyatlar 1 personel için doğrumudur ?

2) benim 200 personelim varsa 200 lisans almalımıyım ?

3) Office 365 sayfasına baktığımda Office 365 extra paketini aldığımda orada olan bütün uygulamaları kullanabiliyormuyuz.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 01/05/2017 23:56

Anonim

Selamlar ;

Hangi  fiyatlara  baktığınızı  bilmemekle  beraber her  kullanıcı  için  farklı paketler  ile  ihtiyacı  en  doğru şekilde  belirlemeniz  önem  arz  etmektedir . Örneğin  belli  kullanıcılarda  sadece  mail  hizmeti  gerekli  ise  o kullanıcılarda  sadece  exchange  online paketlerinden  birini  almak (  ihtiyaçlara  göre exchange online plan 1 ve/veya plan 2 ) plan1  ve  plan  2  arasında da  farklılıklar  yer  almakta . Hem  Office  hem de  mail  hizmeti  ihtiyacı  olan  kullanıcılara  da  farklı paketlerden belirlemek  gibi.

Merhaba Rıza Bey;

verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim, çok yararlı oldu. fakat bir kaç şeyde kafama takılan sorular var. yanlış anlamadıysam.

1) lisanslar kullanıcı bazlı derken office 365 sayfasında görülen fiyatlar 1 personel için doğrumudur ?

3) Office 365 sayfasına baktığımda Office 365 extra paketini aldığımda orada olan bütün uygulamaları kullanabiliyormuyuz.

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2017 05:01

Okan Özbey
(@okanozbey)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Office365 için fiyatlandırma konusunu duşurmek hybrid çalıştırmaklada mümkün , atıyorum 20 kullanıcı exchange kullanırken çok fazla mail kullanmayan sadece mail hesabı olsun diye mail hesabı açılan kullanıcılar olabilir bunlar içinde dışarıda bir yerde X bir mail uygulaması kullanılabilir ve domaininiz her iki yapı için hybrid çalışacak şekilde ayarlanabilir. Bu şekilde maliyet yüksek geliyorsa eğer firma için maliyeti düşürmek mümkün. 

www.okanozbey.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2017 14:11

Erdem Kara
(@ErdemKara)
Üye

Hocam gmail kurumsal tarafına incelediniz mi? fiyatları çok daha uygun gözüküyor

https://gsuite.google.com.tr/intl/tr/pricing.html

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2017 18:25

Anonim

Selamlar ;

Aylık 5 dolar yıllık 60 dolar yapar ki Exchange online Plan 1 çok daha ekonomik,

[quote user="Erdem Kara"]

Hocam gmail kurumsal tarafına incelediniz mi? fiyatları çok daha uygun gözüküyor

https://gsuite.google.com.tr/intl/tr/pricing.html

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2017 18:46

Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Valla ben olaya şöyle bakarım. Orası 200 mb'a sahip firma ise para dönüyordur.

Dolayısı ile ofis 365 için parası vardır.

Ayrıca bu ödenen ücretin tamamı vergiden mahsup olabilmektedir.

Bence Sunucu, lisans, yönetim ve enerji giderlerini hesaba katın derim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2017 22:41

Erdem Kara
(@ErdemKara)
Üye

Hocam selam,

Microsoft'un sitesinde aşağıdaki gibi fiyat bilgisi verilmiş yanılmıyorsam.

https://products.office.com/tr-tr/business/compare-more-office-365-for-business-plans

Office 365 Plan E1 29*12 = 348 TL

Gmail 5*12 = 60 Dolar (216 TL civarı)

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2017 14:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Arkadaşlar bunlar liste fiyatları, CSP olarak isterseniz daha uygun fiyatlar paylaşırız ancak bana özelden mail ile ulaşmanız lazım, örnek 5$ gördüğünüz bir ürünü 3,6$ a alabilirsiniz 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2017 15:00

Okan Özbey
(@okanozbey)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Kesinlikle hakan hocama katılıyorum, liste fiyatlarına aldanmayın onlar 1-3-5 alım fiyatları , alımınız ne kadar büyükse fiyat o kadar aşağı iniyor zaten 🙂 Ayrıca CSP olayıda başka birşey. 

www.okanozbey.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/05/2017 18:17

Levent Kemal
(@leventkemal)
Üye

Ziya bey merhaba.

Henüz geçmediğimiz, yaklaşık 150 adet mail hesabının Office365 Exchange online tutarını düşürebilmek için Hybrid çalışılabilmek iyi bir yöntem.
Halen myhosting'den pop olarak çalışıyoruz. Bu Hybrid çalışmanın teknik olarak nasıl yapılandırılacağı konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/03/2018 11:43

Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

MErhaba,

Merhaba Rıza Bey;

Merhaba evet bir kullanıcı için ancak bir kullanıcı lisansını telefonda, tablette v.s. 5 ayrı aygıtta kullanabilir.

Evet gerekli olan paket miktarlarını belirleyip buna göre lisans almalısınız. Vergiden tamamen düşülebilmesi büyük artı.

Evet kullanabilirsiniz ancak kime ne lazım önce bunları çıkartıp sadece gerekli kişilere gerekli pakatten alarak maliyeti düşürmeniz mümkün.

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/03/2018 13:14

CumhurAltan
(@cumhuraltan)
Üye Forum Yöneticisi

Selamlar ;

Office365 mimarisi On-Prem Exchange ile hybrid çalışabilmekte, ISP'lerdeki Pop olarak aldığınız  mail hizmeti Exchange değil ise Hybrid olarak kullanamıyorsunuz maalesef. ( Zimbra ve Office365 hybrid kullanımına ilişkin 9-10 ay önce  bir  makale  gözüme  çarpmıştı galiba  ancak tam  emin olmamakla  birlikte mx ler zimbra  sunucusuna yönlendirilip o365 kullanıcıları için mail forwading ve send as  permissionları ile bir  çözüm  sağlanarak belki  projelendirilebilir )

[quote user="Levent Kemal"]

Ziya bey merhaba.

Henüz geçmediğimiz, yaklaşık 150 adet mail hesabının Office365 Exchange online tutarını düşürebilmek için Hybrid çalışılabilmek iyi bir yöntem.
Halen myhosting'den pop olarak çalışıyoruz. Bu Hybrid çalışmanın teknik olarak nasıl yapılandırılacağı konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

Teşekkürler.

[/quote]

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/03/2018 17:40

Levent Kemal
(@leventkemal)
Üye

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/03/2018 18:11

Paylaş: