Forum

Paylaşım Sorunu Hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Paylaşım Sorunu Hakkında

11 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,102 Görüntüleme
(@MuratCebeci)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar bir sorum olacaktı,

firmamızdaki bilgisayarların hepsinde bütün dosyalar klasörler paylaşıma açık durumda ancak paylaşım sekmesinde psaif durumda ve kapatamıyorum. bunun sebebinin önce virüs olduğunu düşündüm ancak tüm taramalarım sonuçsuz kaldı, firma bünyesinde 1 server 6 pc var ve tüm bilgisayarladaki paylaşımlar açık kapatamıyorum bunun sebebi hakkında bilgisi olan var mı?

server: 2012 r2 active directory kurulu ancak bilgisayarlar domaine katılmış durumda değil.

Gönderildi : 02/10/2020 11:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Paylaşımı açık olan bir host'un komut satırı / cmd tarafında "net share" çıktısını konrol ettiniz mi ?

"net share" ile ilgili host üzerinde tüm paylaşımlar listelenir, bu ekranı paylaşın bakalım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/10/2020 11:31

(@MuratCebeci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Turan Bey merhaba, Pazartesi günü ekran görüntüsünü paylaşacağım net share komutuna bakmıştım ekranı hatırlayamadım şimdi ama komut ile gizli paylaşımlar dahil kapama komutunu kullandım bulduğu paylaşımları kapatamadı ve erişim engellendi hatası verdi ancak tek kullanıcı var ve admin domain yapısına da katılım yok.

dediğiniz ekranı ileteceğim, cevabınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 03/10/2020 02:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

computer management share folder altından da paylaşımları görebilirsiniz. Her hangi bir yerden listelenemiyorsa bir reg problemi olabilir. default administrative share aratın yolunu veya reg kaydını bulabilirsiniz bu ihtimalen düzeltme yapabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2020 05:12

(@MuratCebeci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

politek hata 2

burada durum bu ancak diğer bilgisayarlarda  da aynı durum geçerli serverda users klasörü paylaşıma açık vb. gibi garip durumlar var kapatıyorum serverı yeniden başlatınca gerçi açılıyor .

Gönderildi : 03/10/2020 11:57

(@MuratCebeci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@turancoskun

politek hata

bir çok paylaşım mevcut c: - d: vb. sürekli olarak açılıyor. anlam veremiyorum.

Gönderildi : 03/10/2020 11:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu normal bir durumdur, buna yönetim amaçlı paylaşımlar diyoruz ve bunun kapatmanıza gerek yok. Yani Admin$, C$ ve benzeri sürücü harfi$ paylaşımları pek çok uzak yönetim için gerekli olabilir. Asıl sorun neden tüm kullanıcılarınız yetkili? Yani adı üstünde yönetici paylaşımı olduğu için bu paylaşımlara normal bir kullanıcı giremez. Sadece o makinede local admin olan kullanıcılar girer. Öncelikle siz tüm kullanıcılarınızı muhtemel domain admins gibi bir gruba almış olabilirsiniz. Bundan çıkarın, yani kullanıcılarınız sınırlı kullanıcı yetkileri ile donatılmalı aksi halde çok ciddi güvenlik zafiyetleri yaşarsınız.

Sınırlı kullanıcı ile muhtemel bazı sorunlar yaşayacaklar ama şöyle düşünün kurumsal firmalar böyle çalışıyor, yani en kurumsal hatta banka gibi ortamlarda dahi böyle bir yetkiye gerek olmadan çalışıldığını düşünürseniz sizinde bunu çözmeniz kolay.

Sınırlı yetkiden sonra ne olur?

1 - Program kuramazlar, zaten kurmamaları gerekiyor, özellikle lisans envanteri açısından olsun veya kötü niyetli yazılımlar buna izni olmamalı.

2 - Bazı programlar "Program Files" dizinine yazma yetkisi ister, sınırlı kullanıcı ile bunu yapamazsınız bunun için de GPO üzerinden ilgili program path ine write yetkisi vermeniz yeterli.

3 - Bazı programlar kayıt defteri güncellemesi ister, bunu sınırlı kullanıcı yapamaz, yine gpo ile ilgili kayıt defteri parth için yetki verirsiniz.

Tabi ki bunlar ile mücadele etmek ve çözmek uzmanlık ister. Ama yok ben bunlar ile uğraşamam diyorsanız varsayılan olarak gelen paylaşımları aşağıdaki gibi kapatabilirsiniz.

Not: ama herkes admin olduğu için onlar tekrar açabilir.

https://winaero.com/disable-administrative-shares-in-windows-10-windows-8-and-windows-7/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2020 12:23

(@MuratCebeci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba Hakan Bey söylediklerinizde haklısınız biliyorum ancak benim dururmum da C$ ile ilgili  değil örnek olarak ben o görselde user klasörünün paylaşımını kapatmıştım ama bilgisayar yeniden başlatılınca geri geliyor. mesala kendi kendine server üzerinde windows klasörü paylaşıma açılıyor bir bilgisayar da c sürücüsü d sürücüsü komple açık ve kapanmıyor yapı domaine dahil değil (geçireceğim) ama sorunum bu şekilde eski bir virus vardı paylaşıma otomatik açan ancak sanırım benim sorunum böyle birşey değil. teşekkür ederim

Gönderildi : 03/10/2020 13:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Anladım o zaman profesyonel bir destek alın Murat bey sizin durum biraz karışık yani birilerinin oturup incelemesi gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 03/10/2020 13:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Users klasörünü Workgroup ortamda kullanıcı da bir paylaşım açılırsa otomatik olarak açar windows. Her restarttan sonra açılması diğer soruna bağlı yani. Ör user da belgelerim i paylaşıma açarsınız windows users klasörünü de açar bunu comp. manag. dan kapattığınızda tekrar açmaz. Açıyorsa diğer başka klasörlerin paylaşıma açılmasıyla bağlantılıdır.
Sizde 2 durumdan biri olabilir ya halen trojan vardır tam olarak sistemi temizleyememişsinizdir yada birileri local policy'e bağlı birşeyler yazmıştır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/10/2020 17:38

(@MuratCebeci)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz yazdaklarınız üzerine tekrar kontrolleri yapacağım teşekkür ederim

Gönderildi : 03/10/2020 19:45

Paylaş: