Dhcp de kablolu ve ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dhcp de kablolu ve kablosuz ethernetin ip alması  

RSS
serkan topaloglu
(@serkantopaloglu)
Üye

Selamlar

Sualim şudur. ClearPass olarakta açtım fakat belki Nac cihazımızdan olmayabilir diye bu kısmada açmak istedim. Başlık doğru olmayabilir ama tam olarak ne yazacağımı bulamadım.

Bizde Kablolu ip olarak 20.1.1.0/24 kablosuz olanlarda 30.1.1.0/24 ip grubunda dhcp den ip alıyor.  Nac cihazımın ClearPass var. Dhcp kısmına baktığımızda örneğin a bilgisayarında kablolu ethernet 20.1.1.12 almış, Fakat aynı bilgisayarda kablosuz ethernet de 20.1.1.13 almış. Aslında kablosuz ethernet ip almaması lazım. Alsa bile 30.1.1.0/24 grubundan alması lazım. Bunu çözemedim. 

Clearpassden olabilirmi veya başka bir şeyden. Biraz karışıkmı oldu bilmiyorum

Alıntı
Gönderildi : 19/10/2020 22:21
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

"Aslında kablosuz ethernet ip almaması lazım." Niçin?

"Alsa bile 30.1.1.0/24 grubundan alması lazım. Bunu çözemedim" Senaryo normal. Bağlanan her nic yol üzerinde dhcp varsa ve ek bir engelleme yordamı yoksa ip alır.
Route etmediyseniz windows sadece tek bir gateway'den dışarı çıkar. İki ip'e de ping atın eriştiğinizi görürsünüz.

Bence temel network bilgilerinizi geliştirin derim, içeride oluşan sorunları daha net bulursunuz.
Birden fazla nic'in ip almasıyla ilgili forumda konular mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2020 02:56
Paylaş: