Modem Yapılandırmas...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Modem Yapılandırması  

  RSS
AYKUT YILDIZ
(@AYKUTYILDIZ)
Üye

Merhabalar;

Arkadaşlar çalıştığım sistemde internet çıkışlarını Zyxel P-792H marka bir modemle gerçekleştirmekteyim.Felakete karşı şimdiden önlem almak istiyorum.Forest'ım isteanbulda ben Child domainim sistemimde juniper firewall bulunmakta ve ems security cihazım var modemime birşey olduğunda nasıl bir ayar yapmam gerektiği konusunda kendimce şüpheler bulunmakta.isntabul merkezim yönetmekte olduğum sisteme sürekli vpn yapmaktalar ve SAP programı kullanmaktalar SAP serverlar benim yönettiğim lokasyonda.

 Modem şuan nasıl konfigüre edildiğini merak ediyorum fakat eski bilgi işlemci arkadaşlarım modem ip sini hiç bir yere kayıt etmemişler ve benden önce çalışanlarda bu ayarları yapan IT arakdaşa sormamışlar ve zaten kısa süre çalıştıklarından hiçte merak edip ilgilenmemişler.Ne kadar ip denediysem modeme ulaşamıyorum.

 Özetle öğrenmek istediğim bu modeme ulaşmam için neler yapmam gerekli ve anlatmış olduğum sistem için modem konfigürasyonunda nelere dikkat etmem gerekli.Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla.

Alıntı
Gönderildi : 11/03/2011 13:34
Savas Demir
(@savasdemir)
Saygın Üye

modemin ipsini juniperdan görebilirsiniz ama
modem şayet bridge modda ise sadece wan ip adresi görünür bu da demekki modem bridge olmuştur.
şayet wan ipsi yerine 192.168.0.x veya 10.0.0.x bir ip ise o zaman direk bu ip yazarak görebilirsiniz
en basit görebileceğiniz şekli budur

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/03/2011 15:32
AYKUT YILDIZ
(@AYKUTYILDIZ)
Üye

hocam juniperi incelediğimde sadece dış ip gözükmekte sadece adresses bölümünde lokasyonuma ait bir ip var 10.0.1.1 şeklinde ama hiç bir şekilde ulaşamıyorum modeme???

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/03/2011 16:37
 Anonim

    Selamlar ;

Juniper  uzerinde  untrust  interfaceinizi  kontrol edin eger pppoe  olarak  ayarlanmış  ıse  modem  birdge  mode  alınmış demektır  bridge  mode  calısan  modemlerde  herhangı bir ip vb bulunmaz  butun veriyi arkadaki  firewall a  aktarırlar reset lenerek  normal  moda  alınabilir  ancak usr ve birkaç  markada bridge mode  alındıgında da lan  interface'ine  atanan  en son  ip den  erişilebiliyordu zyxel default ipsi  192.168.1.1 dir  erişmeyi  deneyebilirsiniz  ancak  eger  bridge  mode  calısıyor  ıse  modem  uzerinde  hıcbır  config (lan ip , wan ip , dhcp , firewal  vb)  yoktur zaten.

 

Teşekkürler.

 

[quote user="AYKUT YILDIZ"]hocam juniperi incelediğimde sadece dış ip gözükmekte sadece adresses bölümünde lokasyonuma ait bir ip var 10.0.1.1 şeklinde ama hiç bir şekilde ulaşamıyorum modeme???
[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/03/2011 03:52
AYKUT YILDIZ
(@AYKUTYILDIZ)
Üye

Üstadım bilgilendirme için çok teşekkür ederim demiş olduğun bilgilendirme doğrultusunda dönüş yapıcağım

Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2011 20:21
Cenk-Çelik
(@Cenk-Celik)
Üye

792 h 4 portlu ghdsl modem büyük ihtimalle bridge moddadır.Bu modemin ipsi 192.168.1.1 dir.Bridge modda alınırken modeme ulaşılması için farklı bir ip verilmediyse bilgisayarınıza 192.168.1.10 gibi bir ip verip modemin arkasındaki boş olan bir porta direk fiziksel bağlantı yapınız ve browser ınızdan 192.168.1.1 ile modeme giriş yapmayı deneyebilirsiniz....

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/03/2011 00:18
AYKUT YILDIZ
(@AYKUTYILDIZ)
Üye

Cumhur Bey;

Dediğiniz gibi untrust bölümün yapılandırılmasına baktığımda "Obtain IP using PPPoE" şeklinde yapılandırılmış.ozaman bridge modda çalışmakta bu bilgi için teşekkürler.

dumanhan sizinde vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim deneyip geri dönüş yapacağım.

 

Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/03/2011 12:08
Paylaş: