Forum

.Net Core Session, ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] .Net Core Session, Authendication ve Application Zaman Yapılandırması Hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
971 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ÇözümPark ve Ekibi,
.Net Core Üzerinde Oturum Yönetim Tarafında Bazı Sorunlar Yaşamaktayım,
Mevcut Yapılandırma Aşağıdaki Gibidir,

services.AddSession(options =>
{
     options.IdleTimeout = TimeSpan.FromMinutes(60);
});
services.AddAuthentication(
     CookieAuthenticationDefaults.AuthenticationScheme)
.AddCookie(x =>
{
     x.ExpireTimeSpan = TimeSpan.FromMinutes(60);
});
services.ConfigureApplicationCookie(options =>
{
     options.Cookie.HttpOnly = true;
     options.ExpireTimeSpan = TimeSpan.FromMinutes(60);
     options.AccessDeniedPath = new PathString("/Yonetim/Kullanici/ErisimEngellendi");
     options.LoginPath = "/Yonetim/Kullanici/Giris";
     options.SlidingExpiration = true;
});

Burada Bulunan 3 Alanda ExpireTimeSpan Değerim 60 Dakika Olmasına Rağmen ve IIS Tarafında Idle-Timeout Değeri 0 Olmasına Rağmen Bazen 20 Dakika Bazende 50 Dakika Gibi Sürede Sayfa Redirect Olmamasına Rağmen Bir Modüle Erişmek İstediğimde 60 Dakikalık Süre Dolmamasına Rağmen Sayfayı Return URL Olarak Yönlendirmektedir,

Burada İlgili Hatayı Nasıl Tespit Edebilirim ve Yukarıdaki Yapılandırma Alanım Nasıl Olması Gerekmektedir ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 09/11/2022 10:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu sorunun neden kaynaklandığını kesin olarak belirlemek zor olabilir. Bununla birlikte, bazı ipuçları verebilirim:

1. Tarayıcı ayarları: Tarayıcı ayarları, tarayıcının belirli bir süre sonra oturumu sonlandırmasına neden olabilir. Bu nedenle, tarayıcınızın ayarlarını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

2. IIS ayarları: IIS ayarları, bir web uygulamasının sürekli olarak çalışmasına izin vermezse, uygulamanızın oturumlarını sonlandırabilir. IIS ayarlarınızı kontrol ederek, oturumların bekleme süresini artırabilirsiniz.

3. Sessiz oturum sonlandırma: Varsayılan olarak, ASP.NET Core oturumları, tarayıcının web sunucusuna istek göndermediği süre boyunca sessizce sonlandırılır. Bu, oturumların süresinin sürekli olarak sıfırlanmasına neden olabilir. Sessiz oturum sonlandırmasını devre dışı bırakarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun için, Startup.cs dosyasındaki ConfigureServices metodunda şu satırı ekleyin:

services.Configure<SessionOptions>(options => options.IdleTimeout = TimeSpan.FromSeconds(-1));

Bu satır, sessiz oturum sonlandırmasını devre dışı bırakacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 09:08

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Geri Dönüşünüz İçin Teşekkür Ediyorum, İlgili Sorunu Belirttiğiniz Gibi Session Süresini Uzatarak Çözümledim

Gönderildi : 24/03/2023 09:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 09:49

Paylaş: