Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mağaza Sayım

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
826 Görüntüleme
(@ismail35)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Sayım hakkında bilgisi olan net bir açıklama ile anlatabilirmi?

7 tane optik mağazamız sayım yapacağız az çok biliyoruz ama emin olmak istiyoruz.Örneğin sayımdan sonra sıfırlama nasıl yapacağız elbetteki yeni olduğumuz için eksik çıkacak geniş bir bilgi yazarsanız sevinirm..

Gönderildi : 20/05/2010 12:13

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sayımın neini soruyorsun analamadım ama bu genelde muhasebelik bir iştir.

Ama yapılacak işlem magzada bulunan tüm malzemyi saymak ve stok bilgisi ile karşılaştırıp, eksik ürün çıkar ise bunun görevli tarafından faurasının ya da neye istinaden eksik olduğuna dair gerekli fatura, irsaliye, granti yada arızalı ürün iadesi formalarının istenip magza deposu ile merkez deposunun eşitlemektir.

Eğer eşitlenmiyor ise tutanağını tutar ilgili departman müdürüne verirsin, dikkat etmen gereken aynı ürünü iki kez saydırmamaları, birisi el altından malzeme satıp sana aynı ürünü iki kez saydırabilir.

Gönderildi : 20/05/2010 12:29

(@ismail35)
Active Member
Konu başlatıcı

Bizim sektör optik olduğu için aynı ürün olmaması imkansız ama sayımı kendimiz yapıyoruz asıl amacım diyelim saydım mağazayı.fiili ve teorik raporda eksikler fazlalar çıkıyor ya onları sıfırlamak istiyorum yani saydığım ürün ne ise o günden itibaren o mağazanın stoğunda sadece onlar olsun istiyorum

Gönderildi : 20/05/2010 14:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

O zaman sayımı yapıp depo yada muhasebe birimine bu bilgileri verip bu magzada şu tarih itibari ile olan ürün budur deyip vereceksin onlarda kayıtlarını düzeltecek, ama muhasebesel olarak bu dediğin yapılamaz.

Gönderildi : 20/05/2010 15:27

(@ismail35)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler dostum sağolasın...

Gönderildi : 20/05/2010 17:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Mağazacılıkta sayım sistemi şu şekilde olmalı. Tabi el terminali veya barkod okuyucu sistemi kullanıyor musunuz bilemiyorum. Sayımı kullanılan erp'nin import formatına uyumlu şekilde text haline getirirsiniz. Sayım sonucunu genel bir formata sistemle veya manuel hazırlayabiliyor olmanız lazım. Daha sonra merkez veya mağaza depolarıyla karşılaştırmak için import ediyor olmak lazım. Zaten import sonucunda depolarda stok kartları bazında farkları size yazılım gösterecektir. 0 lama dediğimiz artık stok durumu bu şekilde olsun ifadesini stok kartları bazında elle tek tek belirlemek lazım. Bunuda nebim gibi erp lerde satış veya satın alma personeli yapar. Sizin yapınızı bilmiyorum ama muhasebeleştirilmesi daha sonraki aşama olmalı. Tabi bunları genel olarak anlatıyorum. Nebimi iyi bilmiyorum sadece sayım modülünün gelişmiş olduğunu demolarında görmüştüm. Ben mikro kullanıyordum.
İşin mantığı bazında başka sual olursa ancak yine yardımcı olabilirim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2010 19:39

(@UfukDeniz)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Ayda yaklaşık 7-8 sayım yapan biri olarak 🙂

Sayımlarınızı yaptıktan sonra nebime işleyin. Fiili ve teorik envanter farkı listesini çekip sorgulayacağınız ürünlerin mağazadan sorgulamasını yapın. daha sonra eğer liste çok kalabalık ve sayımınıza güveniyor iseniz Sayımeksiği/fazlası işle modülünü kullanrak stoğu saydığınız şekli ile oluşturabilirsiniz. Eğer farkları mağazadan kesecek iseniz problemli ürünleri satış olarak düşürüp parasını kasaya koydurabilir veya muhasebeden hesaplatıp maaşlarından kestirebilirsinzi. kesilen ürünlerin kodlarını manuel olarak dg veya dç yapabilirsiniz. Sayım aslında standart gibi görünse de firma içi uygulamaya göre değişiklik gösterebilir. bu yüzden bence ilk önce bir sayım prosedürü oluşturun ve bunu personeliniz ile paylaşın. ardından da stoklarını imza karşılığı teslim edin. 

Gönderildi : 20/05/2010 19:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Güzel bir anlatım yapmışsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2010 22:06

(@UfukDeniz)
Estimable Member

Faydam olmuşsa ne mutlu bana 🙂

Gönderildi : 20/05/2010 22:15

(@ismail35)
Active Member
Konu başlatıcı

Açıklamayı çok güzel yapmışsın sağolasın.
Ben şu şekilde yaptım.Öncelikle sayım bittikten sonra fiili ve teorik farkı aldım mağazamıza hırsız girdiği için doğal olarak 496 adet açık çıktı.amacım mağazada ne kadar mal saydıysam o kadar ürün görünmesiydi sayımı bitirdikten sonra sayım eksik ve fazlasını işledim o günden itibaren o mağaza stoğu o günkü sayım oldu amacımda buydu zaten verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Gönderildi : 24/05/2010 18:25

(@UfukDeniz)
Estimable Member

Rica ederim. iyi çalışmalar,sorunsuz sayımlar dilerim.

Gönderildi : 24/05/2010 19:08

Paylaş: