Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Office 365 Outlook Import PST

9 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
2,519 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; office 365 kurulan firmamız mevcut ve kullanıcı sayısı 10 geçmiyor. Fakat posta kutuları çok büyük olan kullanıcılar mevcut. Az kullanıcı olduğu ve vaktim olduğu için eski sistemden export ettiğim pst dosyalarını kullanıcıların yeni outlook ayarlarını yaptığımda pst import ederek aktarabilir miyim? Bunun bir limiti var mı? Sorun olur mu? azure tools ile de yükleyebiliyorum ama pst dosyalarının hacmi büyük olduğu için ve bir yerden upload başlattığımda tüm internetin uploadını sömürüyor böyle olunca diğer işlerimi yapamıyorum. Her kullanıcının pst dosyasını kendi bilgisayarında outlookta import edersem en azından herkesin kendi fiberi var. daha hızlı olur diye düşündüm. Doğru mu hareket ediyorum sizce?

Gönderildi : 24/04/2020 01:09

(@ceysenturk)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Merhaba Aytaç Bey,

PST dosyalarını e-posta hesaplarına manuel (kopyala-yapıştır) ya da Azure Tool ile aktarabilirsiniz. Her iki türlü de bu zaman alacak ve bant genişliğinizi kullacanaktır. PST aktarım limiti Azure Tool üzerinde karşınıza çıkacaktır, limite takılmanız durumunda farklı bir yol izlenmektedir. Bunun için O365 destek ekipleriyle iletişime geçebilirsiniz.

PST (Microsoft tarafından artık desteklenmeyen bir dosya türü) dosyalarıyla uğraşmaktansa kullanmış olduğunuz lisans paketininin online-arşiv özelliği olup olmadığını kontrol edip gerekirse lisans yükselterek online arşiv yapabilirsiniz. Bu durumda online arşivdeki tüm e-postalar Microsoft sunucularında barındırılır ve PST gibi yedek alma,upload, barındırma vb. durumları ortadan kaldırmış olursunuz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/04/2020 09:44

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

"ST dosyalarını e-posta hesaplarına manuel (kopyala-yapıştır)" dediğiniz yöntem nasıl çalışıyor. nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 24/04/2020 13:11

(@hasanemreeroglu)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Merhaba , 

Öncelikle benim size tavsiyem .PST boyutlarının 50GB üstünde olup olmadığını kontrol edin eğer 50GB üzerinde ise ve Ofis versiyonlarınızı değiştiyse Regedit üzerinden MaxFileSize ayarını yapın değilse sorun yok.

.PST dosyalarını yeni outlook profiline import edin ve kullanıcılara bir kılavuz ayarlayın herkes maillerini tek tek kopyalasın (burada sana ek çıkabilecek sorun mainfolder-subfolder oluyor bazen klasörlerde yetki sorunu çıkıyor) herkes kendi evindeki İnternet ile bu işi çözebilir.Bu koşullarda en iyi ihtimal kullanıcı hangi mailini kopyaladığını unutur ve tekrar kopyalar oda mükerrer kopyalar oluşur. İşini de garantiye almak istiyorsan ve kullanıcıların maillerim kayboldu gibi şikayet duymak istemiyorsan .PST bir kopyasını bulundurman da fayda olabileceğinin kanaatindeyim.

Azure toolda kullanabilirsin ama ön gereksinimlerine dikkat etmen gerekiyor mesela 150MB=> bir mailin varsa aktaramazsın hiyerarşi de alt alta 300 adet klasör olursa aktaramazsın.

Microsoft'un önerdiği diğer yöntemlere de buradan ulaşabilirsin hatta bu sitenin en altında kullanıcıların kendilerinin nasıl yapabileceğine dair görsellerde mevcut bir göz atmanı tavsiye ederim.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/Exchange/mailbox-migration/mailbox-migration

Gönderildi : 24/04/2020 14:34

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

@hasanemreeroglu burada anladığım yeni hesabı outlooka kurunca pst import işlemini yapmak. buda otomatikmen e postaları gelen kutusuna yada klasörlere atacağı. sonrasında outlook exchange ile senkronize olacağı. en büyük posta kutusu 1 adet oda 20gb geri kalanların hiç biri 10gb bile değil. import ettiğim pst yi direk gelen kutusuna import etmem doğru olmaz mı? yoksa önce arşiv gibi yerelde açıp kullanıcıların e postalarını seçerek taşımasınımı sağlamalıyım o kısımda takıldım.

Gönderildi : 24/04/2020 16:46

(@ceysenturk)
Eminent Member

@aytacarslan Exchange (O365) hesabını Outlook'a kurduktan sonra PST dosyasını import edebilirsiniz. Import işleminin ardından örn: Gelen Kutusunu CTRL+A yapıp seçtikten sonra kopyala deyip Exchange e-postanın Gelen Kutusu'na yapıştır diyebilirsiniz. Çıkan ekranda fiziksel olarak klasöre kopyalama işlemini göreceksiniz ardından arka planda e-postalar O365 tarafına upload olacaktır.

Import işlemi klasör bazlı da mümkün ancak buradaki sorun Örn: PST içerisindeki Gönderilmiş Öğeler klasörünü aldığınızda Exchange hesabın altına bir adet daha Gönderilmiş Öğeler klasörü oluşturur dolayısıyla karışıklık yaratabilir.

Gönderildi : 24/04/2020 17:06

(@aytacarslan)
Noble Member
Konu başlatıcı

@ceysenturk Tamam şimdi anladım. Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/04/2020 17:58

(@ceysenturk)
Eminent Member

@aytacarslan Rica ederim , iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/04/2020 18:09

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Aytaç Bey selamlar,

PST import işlemini Office 365 PST import servisini kullanarak yapmanızı tavsiye ederim. Kullanıcının Outlook programında PST import yaparsanız mailler yüklenene kadar kullanıcı Outlook programını kullanamayacaktır. Import işlemini yapmak için ilk olarak tüm kullanıcılarda çevrim içi arşiv özelliğini aktfi etmeniz. sonrasında azcopy tool'u ile pst'leri azure storage'e yüklemeniz gerekiyor. Sonrasında bach oluşturup, ilgili pst'nin ilgili kullanıcının çevrim içi arşivine import edebilirsiniz.

Bilginize.

Gönderildi : 24/04/2020 18:50

Paylaş: