Forum

Lync 2010 RTCgroup ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lync 2010 RTCgroup ve Client hatası

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhabalar Çözüm Park Ailesi,

Yaklaşık 2haftadır aynı sorunla uğraşıyorum bir çok makale forum okumama rağmen sorunumu çözemedim ,hatta lync sunucusunu kaldırıp 0 dan kurdum sorunum yinede çözülmedi.

Size yapımdan bahsedeyim.

2 adet 2008 R2 üzerinde AD sunucum var bunlar üzerinde DNS'lerim mevcut 1 adet domain var.

1 adet 2008 R2 x64 üzerine Vmware ile Lync2010 kurdum 

Kurulum makalelerinde anlatılan tüm hakları verdim.

Yaşadığım 2 sorun var.

1.Topology publish ederken uyarılarda domain\RTCUniversalGlobalReadOnlyGroup; Allow; ReadProperty; None; None diye bir uyarı alıyorum RTCUniversalGlobalReadOnlyGroup grubunu administrator grubuna member ettim Administrator kullanıcısını RTCUniversalGlobalReadOnlyGroup grubuna member ettim sorunum çözülmedi bu uyarı bir sorun yaratırmı ?

2.Sertifikamı başarılı bir şekilde DC1 üzerinden aldım ve tüm servislerim start olmasına rağmen client tarafında login olamıyorum.Resim 1 deki hata mesajını alıyorum.Daha sonrasında client tarafında server bilgilerini manual yaptığımda sunucu iplerini girdiğimde ise sertifika hatası alıyorum.DC üzerinden sertifikalarımı export edip client tarafında import ettim ancak sorun değişmedi.Sizce bu sorunları nasıl çözebilirim.

lync

Şimdiden çok teşekkürler 

Gönderildi : 28/12/2011 13:13

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Serverda Event ID 14614 hatasi aliyormusun ?

Gönderildi : 28/12/2011 15:47

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Aldığım hatalar aşağıdaki gibidir.

Gönderildi : 28/12/2011 16:30

(@evrenbanger)
Üye

Local Security Policy de asagidaki policy i ''no minimum'' a getirip denermisin. Serverda.

''Network Security: Minimum security: Minimum session security for NTMP SSP based (including secure RPC) servers”

Gönderildi : 28/12/2011 17:01

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Evren Bey,

Dediğinizi uyguladım ayrıca client eventlarında birşey farkettim sipinternal.domain.com sipexternal.domain.com kayıtlarımın dns tarafında bulunamadığı yazmış DNS'e A kaydı olarak bunları ekledim şuan client tarafında otomatikte olsa ellede yapılandırma olsa sadece sertifika hatası veriyor

The certificate received from the remote server does not contain the expected name. It is therefore not possible to determine whether we are connecting to the correct server. The server name we were expecting is sipexternal.figes.com.tr. The SSL connection request has failed. The attached data contains the server certificate.

Event id :36884

ilginiz için çok teşekkür ederim bu arada. 

Gönderildi : 28/12/2011 17:13

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Eklemeyi unutmuşum 2. hatada bu 
Communicator could not connect securely to server sipexternal.figes.com.tr because the certificate presented by the server did not match the expected hostname (sipexternal.domain.com.tr).

Resolution:
 If you are using manual configuration with an IP address or a NetBIOS shortened server name, a fully-qualified server name will be required.  If you are using automatic configuration, the network administrator will need to make sure that the published server name in DNS is supported by the server certificate.

Gönderildi : 28/12/2011 17:17

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Ufuk Hocam,

Sonuç aynı. 

Gönderildi : 28/12/2011 18:06

(@evrenbanger)
Üye

Edge server yok dimi ?

Gönderildi : 28/12/2011 18:39

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Yok hocam.

Yeni denediklerim.

Dc02 üzerine sertifika servisi yapılandırıp AD sertifika sunucusu haline getirdim lync üzerinden yeniden sertifikalandırma yaptım DC02 üzerinden yeni sertifikayı aldı ver servisleri başlattı.Client tarafında denedim yine sonuç aynı.DC02 seritifikasını client tarafında güvenilen sertifikalar bölümüne import edip yeniden denedim yine client sertifika hatası veriyor  

Gönderildi : 28/12/2011 19:25

(@evrenbanger)
Üye

Web App acabiliyormusun ? Ordan ne diyor ?

Gönderildi : 28/12/2011 19:54

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Web App acabiliyormusun ? Ordan ne diyor ?

Evren Bey,

Lync2010
Hata: Toplantı URL'si geçersiz.

Gönderildi : 29/12/2011 14:33

(@evrenbanger)
Üye

Internette baktim biraz sorununa AD Certificate Services uninstall edip tekrardan kurmuslar ve yeni sertifika yaratip sorunu cozmusler.

Gönderildi : 29/12/2011 20:06

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Internette baktim biraz sorununa AD Certificate Services uninstall edip tekrardan kurmuslar ve yeni sertifika yaratip sorunu cozmusler.

Riskli bir adım ,işlemi yapacaksanız Full backup alın.

Gönderildi : 29/12/2011 21:01

(@HalilGulsen)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Selamlar,

Sertifikanızın subject name ve subject alternate name'inde bulunan isimleri öğrenebilir miyim?

Gönderildi : 02/01/2012 01:36

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

CN = lync.domain.com.tr
OU = IT
O = domain
L = Bursa
S = Nilufer
C = TR

DNS Name=sip.domain.com.tr
DNS Name=lync.domain.com.tr
DNS Name=dialin.domain.com.tr
DNS Name=meet.domain.com.tr
Teşekkürler 

Gönderildi : 03/01/2012 02:22

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

CN = lync.domain.com.tr
OU = IT
O = domain
L = Bursa
S = Nilufer
C = TR

DNS Name=sip.domain.com.tr
DNS Name=lync.domain.com.tr
DNS Name=dialin.domain.com.tr
DNS Name=meet.domain.com.tr
Teşekkürler 

Halil Bey bir fikriniz var mıdır? 

Gönderildi : 05/01/2012 14:37

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar sorunumu çözmüş bulunmaktayım sorunu çözerken çok alakasız birşekilde çözdüm ancak şuan sistemimizde sorunsuz bir şekilde kullanabiliyoruz.Enable edilmiş kullanıcı üzerine action menüsüne basarak set PIN seçeneği seçtim açılan sayfada otomatik bir PIN numarası kullanmayı seçtim ve artık Lync üzerinde oturum açmaya başladım.

Lync üzerinde anlık mesajlaşmayı kapatabiliyor muyuz ?

internette biraz araştırma yaptım lync ve communicator ile ilgili bir makale buldum  http://support.microsoft.com/kb/954648  ancak uygulayamadım.Şirket yönetimimiz anlık chat ortamı oluşmasın istiyor bunu gerçekleştirebilir miyim ?  

Herkese iyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 25/01/2012 16:53

Paylaş: