Forum

thin client ile lyn...

Bildirimler
Hepsini Temizle

thin client ile lync kullanımı

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
505 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba lync sunucu kurulu

thin client ile terminal server ile bağlanıdıgımızda sadece yazısa bılıyoruz ses ve goruntu kontorulu yok bunun ıcın en ıyı  cozum nedır acaba

lync client özelliklerıne tıkladıgımda audio ve video baktıgımda device yok dıyor nasıl bır cozum saglarsam thın client ile ses elde  ederım

aslında  youtobe actıgımda ses gelıyor lync olmuyor sebeb nedir

Gönderildi : 21/12/2010 03:05

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Bunun icin en guzel yolu xenapp 6 kullanmaktir. Xenapp 6 kurulumunu yaptiktan sonra HDX ozelligini policy uzerinden aktif edip, thin clientler icin de  citrix receiveri  kurup sorunu cozebilirsin. Xenapp 6 hd goruntuyu bile desteklemektedir.

Link uzerinden daha ayrintili bilgi alabilirsiniz.

Eger Xenapp kullanimi konusunda tecrubeniz yoksa size forum uzerinden  yardimci olmaya calisirim.

Iyi Calismalar

Gönderildi : 23/12/2010 07:18

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

1 terminal servermız mevcut öncelikle burdaki terminal server lisansını kaldırmamı gerekecek

yada sole yazayım 1 termınal server kurcam oncelıkle mıcrostf tarafında ts lisansı alıp sonra cıtrıxmmı almak gerekıyor

Gönderildi : 23/12/2010 10:57

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Xenapp 6 kurulumu sirasinda terminal serveri otomatik bir sekilde kurar. Yani Xenapp terminal servere ihtiyac duyar.

Xenapp icin 4 cesit lisans vardir

Burdan bakabilirsin

Lisans konusunda ise eger 50 tane pcsiniz var ise.

1- 50 X Terminal server lisansi

2-50 X Xenapp6 lisansi

Bunlarin hic birini denemeden once eger elinizde vmware ve hyper-v lab ortami varsa oncelikle burdan deneyin.

Citrix sitesine kaydolun ve 90 gunluk lisans  dosyasini indirin

Xenapp6 w2008r2 icin uretilmis bir sistemdir. Eger sizin production uygulamaniz 2008r2 desteklemiyorsa xenapp5 feature pack3 kurmalisiniz.

Xenapp6 ile xenapp5 in kurulumu tamamen farklidir. 

En buyuk avantaji Xenapp ile uygulamanizi ipad, android ,windows. linux, mobile device uzerinde calistirabilirsiniz.

Kullandiginiz uygulama  cesidine gore ortalama olarak   5 kullanici icin   1 gb ram  ve 1 cpu kullanmaniz gerekli.

Burdan kurulumana bakanilirsiniz

Burdanda xenapp uygulamasini indirebilirsiniz.

Iyi Calismalar

Gönderildi : 23/12/2010 20:52

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

sanırım bu konuda uzmansınız

termınal server suan  kurulu

kaldırıp  xenap ıle otomatıkmı kursun

yoksa var olan lısanısnı uzarıne xnap kursam sorun yasarmıyım

Gönderildi : 23/12/2010 21:00

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Zaten Terminal server kurulu is xenapp 5 i kurabilirsiniz, xenapp6 yida  kurabilirsiniz fakat tavsiye ediilmiyor.  Temiz kurulum en guzeli.  Xenapp 6 ile 5 kurulumu cok farklidir.Daha once dedigim gibi en guzeli  lab ortaminda denemenizi yapmanizdir. Size tavsiyem lab ortaminda biraz oynayin bir kac gun, daha sonra production ortamina gecersin. Programi kullandikca cok seveceksiniz. Su an calistigim saglik kurulusunda butun doktorlarin elinde ipad ver, Hastayla ilgili butun veri islemlerini  ve office uygulamarini pad uzerinden  yapiyorlar. Butun olay serverda geciyor,  ekran uzerinde senin gordugun aslinda uygulamanin yansimasidir.

Gönderildi : 23/12/2010 22:10

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

başa dönsem nasıl olur konuyu toparlamak gerekirse

lab yaparak gıdeyım

fırmamızda 1 dc kurduk dıyelım

yanınada ts kurmak ıstıyoruz

ts domine join ettık

ılk yapmamız gereken nedir

ben ts lisansı alcakmıyım yada xenapp6 alırsam ts lınsansı almaya gerek yokmu yukarda  6 kurmayı tavsıye etmıyorum edılmıyor dedın nız .

bırde xenapp6  tam olarak  ts  den farkı nedir bana ne sağlıcak ne amacla kullanılması gerekıyor

Gönderildi : 24/12/2010 12:47

(@FerhatIndi)
Honorable Member

lab yaparak gıdeyım

ts domine join ettık

ben ts lisansı alcakmıyım yada xenapp6 alırsam ts lınsansı almaya gerek yokmu yukarda  6 kurmayı tavsıye etmıyorum edılmıyor dedın nız .

bırde xenapp6  tam olarak  ts  den farkı nedir bana ne sağlıcak ne amacla kullanılması gerekıyor

Adimlari soyle izleyelim ozaman

1- Lab ortamini hazirla(vmware ws, esx, yada hyper-v) Vmware WS tavsiye ediyorum
2- 1 adet dc (2008 r2) ve 1 adet domaine join edilmis 2008 r2 server
3. Citrix.com kendine kayit et, daha sonra lisans trial lisansi indir, bu arada trial lisansi indirirken senden xenapp kurulacagi makinanin ismini girmeni isteyecektir. yani siz domeine join edilmis serverin ismini gireceksiniz, buyuk kucuk harf duyarlidir. Sonra .lic dosyasini indirin.
4-citrix.com uzerinde xenapp 6 iso cdsini indirin. bu isoyu domaine join etting makina tak. Asagidaki linkteki kurulum yonergelerini takib et.

http://www.ervik.as/index.php/citrix-mainmenu/xenapp/2577-how-to-install-citrix-xenapp-for-windows-server-2008-r2

Test icin terminal server lisansi almana gerek yok. zaten 90 gun boyunca kullanablirsin. Eger Production ortamina gececeksen hem terminal lisansi, hemde xenapp lisansi almak zorundasiniz0yakalsik pc basi $ 200/250 . Xenapp 6 kurulumu sirasinda terminal serveri otomatik olrak kurar. o yuzden sizin hic bir sey kurmaniza gerek yok.

Kurulumu yapiktiktan sonra trial lisansi nasil lisans server uzerine kayit yapariz o konudada yardimci olmaya calisirim.

Xenapp 6 terminal servere ihtiyac duyar cunku citrix urunun calsimasi icin client bir sekilde makinaya baglanamsi gerekir. Buda terminal serverde olur.

Lisanslamadan sonra publish kismina gelecegiz.

Gönderildi : 24/12/2010 22:12

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

gereklı uygulamaları yarın  yapacam

siteyiinceledim

XenDesktop   ısa nedir ne işe yarar faydası nedir

XenApp   nedir tam anlamıyla ne ıse yarar faydası nedır tsk ederım bılgılerın ıcın

XenApp ent  sürümünü indiriyorum 

Gönderildi : 25/12/2010 01:21

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

lab yaparak gıdeyım

ts domine join ettık

Adimlari soyle izleyelim ozaman 1- Lab ortamini hazirla(vmware ws, esx, yada hyper-v) Vmware WS tavsiye ediyorum 2- 1 adet dc (2008 r2) ve 1 adet domaine join edilmis 2008 r2 server 3. Citrix.com kendine kayit et, daha sonra lisans trial lisansi indir, bu arada trial lisansi indirirken senden xenapp kurulacagi makinanin ismini girmeni isteyecektir. yani siz domeine join edilmis serverin ismini gireceksiniz, buyuk kucuk harf duyarlidir. Sonra .lic dosyasini indirin. 4-citrix.com uzerinde xenapp 6 iso cdsini indirin. bu isoyu domaine join etting makina tak. Asagidaki linkteki kurulum yonergelerini takib et. http://www.ervik.as/index.php/citrix-mainmenu/xenapp/2577-how-to-install-citrix-xenapp-for-windows-server-2008-r2 Test icin terminal server lisansi almana gerek yok. zaten 90 gun boyunca kullanablirsin. Eger Production ortamina gececeksen hem terminal lisansi, hemde xenapp lisansi almak zorundasiniz0yakalsik pc basi $ 200/250 . Xenapp 6 kurulumu sirasinda terminal serveri otomatik olrak kurar. o yuzden sizin hic bir sey kurmaniza gerek yok. Kurulumu yapiktiktan sonra trial lisansi nasil lisans server uzerine kayit yapariz o konudada yardimci olmaya calisirim. Xenapp 6 terminal servere ihtiyac duyar cunku citrix urunun calsimasi icin client bir sekilde makinaya baglanamsi gerekir. Buda terminal serverde olur. Lisanslamadan sonra publish kismina gelecegiz.

kurulumu yaptım ve bitirdim bundan sonra ne yapcam ne yapmak gerekecek

Gönderildi : 26/12/2010 21:28

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Bundan sonra lisanslama isine geldi

Baslat-start-license yada http://servername:8082

Yada lisans server icin hangi portu belirlediysen o porta baglan, ben genelde 8083 portunu seciyorum

Kullanici adi ve sifreni girdikten sonra Vendor Daemon Configuration kismina gel. Daha sonra Citrix.com dan indirdigin lisans dosyasini buraya import et

Asagidaki gibi

Bu islemleri yapitiktan sonra eger hata mesaji verirse 

Bu lisans dosyasini manual olrak C: \Program Files\Citrix\Licensing\MyFiles buraya tasi daha sonra  start-run-services.msc citrix license servisini yeniden baslat

Start-programlar-citrix-license kismina gel daha sonra kullanici adi ve sifreni girdikten sonra Concurrent license kismina gel. eger yukleme basrili olursa 99 tane cal lisansi yuklenmis olur.

Gönderildi : 27/12/2010 07:54

Paylaş: