Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Office 365 Geçiş Hakkında

44 Yazılar
6 Üyeler
1 Likes
3,927 Görüntüleme
(@ArtunARPA)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Şirketimizde office 365 geçmeyi planlanıyoruz.İki farklı ISP'de iki farklı internet domainimiz var.POP3 hizmeti alıyoruz. İki domain için toplamda 85 mailbox geçişi yapılacak. İzlenmesi gereken yontem konusunda kararsız kaldım.

1- her domain için ikinci bir mx kaydı oluşturup onceliğini de daha yuksek bir değer vererek mail akışını primary mx'den devam ettirip kullanıcıların pst'lerini office365 aktardıktan sonra onceliği office 365 mx kaydı üzerine alarak geçiş yapmak mı ?

2-Office 365 POP3 connector desteği var mı? Varsa butun mail trafiğini 365 uzerine yonlendirdikten sonra Connector aracığı  (Geçiş süreci boyunca ) ile ISP'deki posta kutularından maiileri office 365 çektirmek mi 

Uygun bir yontem olur ?

Saygılarımla

Artun ARPA

Gönderildi : 28/10/2012 22:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
1-Bence ofis 365 hesabı aldıkktan sonra kullanıcıları onmicrosoft.com olan domain üzerinde oluşturmanızda yarar var. Bu işlemden sonra add domain diyerek yeni domaininizi ekleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra açılan kullanıcıların mail uzantılarını eklediğiniz domainle değiştirebilirsiniz. TTL süreniz kısa olacağından dolayı arada kesinti olmayacaktır. Bu işlemden sonra mail trafiğiniz devam etmeye başladığında kullanıcı ayarlarınızı yaparken sürükle bırakla pst içeriklerini taşıyabilirsiniz.
2-Ofis 365 pop desteği mevcut ama söylediğiniz tarzda bir connector özelliği yok.

Ben 65 şirket çalışanını ofis 365e taşıdım. Türkiye'de ilk geçişi yapan firma biziz. Ben aşağıdaki gibi süreci tamamladım.
-Öncelikle ofis 365 hesabımı açtım.
-Kullanıcılarımı ve şifrelerini tanımladım.
-Bu süreci tanımladıktan sonra hosting ile irtibata geçtim ve domain ekleme işleminden sonra süreci hızlandırmak için dns tarafında yardımcı olmalarını sağladım.
-Ayarlar kısa süre sonra oturdu mail trafiği başladı.

Bu işlemleri cuma akşamına denk getirdim ve aradaki kesintiyi ve kullanıcılarla olan diyaloğu en aza indirdim. Cumartesi pazar mesaisi ile geçişi tamamladım.

Geçiş işlemleri için makaleler kısmında Ofis 365 geçişinde işinize yarayacak olan adımları makale haline getirdim. Oradan makaleler yardımı ile geçişi sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/10/2012 23:19

(@ArtunARPA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey,

Cevabınız için tsk ederim.Sormak istediğim 1-2 konu daha var.

1- 20Gb yakın buyuk birkac pst var .bunları office 365 uzerine olduğu gibi aktarıp arşivleme yapmak istiyorum.Pst'leri export/import yöntemi ile aktarmayı planlıyorum.Pst import sırasında veri once ost dosyasına ordan da  ( bant genişliğine bağlı olarak ) senkronisayon ile office 365 uzerindeki posta kutusuna mı aktarılır ? Yoksa direk office 365 üzerindeki mailbox üzerine mi işler...

2- Ben E1 aboneliği almayı planlıyorum .Cloud to cloud arşivlemede mailbox başına olan 25 Gb alandan mı arşivleme yapılıyor yoksa 25Gb kota arşivleme için hariç mi kabul ediliyor.

Saygılarımla...

Gönderildi : 01/11/2012 01:26

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
1-Kullanıcı için gerekli paketi alıp arşiv mailboz özelliğini açarsanız eğer outlooka bağlayıp sürükle bırakla direk arşive bırakabilirsiniz. Tabi burada dediğiniz mantık işlemektedir Ost üzerine alıp buluta senkronize etmektedir
2-E1 paketi içerisinde 25 gb alan içerisinde arşivleme oluyor bunun için e3 veya e4 almalısınız. Tabi bu şekilde önemli kullanıcınız çok fazla değilse E1 ve e3 olarak ayrı ayrı alım yapabilirsiniz. Faturalandırma kısmında E1 ve E3 bu durumda ayrı faturalandırılır.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/11/2012 12:04

(@ArtunARPA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey,,

Cevabını için tekrar tsk ederim. Son bir sorum daha var.

Office 365 deneme hs'dan yahoo'ya mail attım .Yahoodan gonderdiğim mailin full header bilgisine baktığımda x-orginateing ip kısmında kendi internet çıkış ip'mi goruyorum. Benim Onceki Exchange kurulumlarımda ya header firewall ile ya da firewall üzerinden SNAT kuralı yazarak bu bilgiyi gizliyordum. Ofiice 365 üzerinde header firewall uyg karşılık gelen bir aksiyon var mıdır ?

Tsk

Saygılarımla.... 

Gönderildi : 02/11/2012 03:37

(@www-rizasahan-com)
_

Böyle bir çalışma yapmadım sizin locaninizle sistemin bir ilgisi yok ama. Üst bilgi ekranını paylaşabilir misiniz?
Saygılarımla.

Gönderildi : 02/11/2012 12:09

(@ArtunARPA)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İleti üstbilgisi ( son birkaç satırı gonderiyorum)

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman","serif";}

****************************************************************************************

Accept-Language: tr-TR, en-US

Content-Language: en-US

X-MS-Has-Attach:

X-MS-TNEF-Correlator:

x-originating-ip: [92.45.116.218]

Content-Type: multipart/alternative;

boundary="_000_D1F98CCD784F9B40A25CECE8C98480B901026D86AMXPRD0410MB353_"

MIME-Version: 1.0

Return-Path: @artunarpa.onmicrosoft.com">artun.arpa@artunarpa.onmicrosoft.com

X-OriginatorOrg: artunarpa.onmicrosoft.com

Content-Length: 2038

****************************************************************************************

Bir de şoyle bir link buldum bugün... Sanırım bu işimi görecek....

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman","serif";}

http://community.office365.com/en-us/forums/160/p/20470/96682.aspx#96682

Tekrar yardımlarınız için tsk ederim....

Gönderildi : 02/11/2012 19:54

(@www-rizasahan-com)
_

Admin Panelde verdiğiniz linkteki kuralla aşmışlar sanırım olayı. Geçişi yaptığınızda teknik yardım, soru sorma, fatura ile ilgili işlemler ve her türlü problem için Türkçe destek hattı olan 00800 44 88 24 556 .
Saygılarımla.

Gönderildi : 02/11/2012 19:59

(@alisol)
Gönderiler: 205
Reputable Member

Rıza Bey Merhaba

Konu başlığı kirliliği olmaması açısından bu başlıktan devam ettirmeyi düşündüm.

Ben 20 kullanıcılı bir yapıyı Office 365'e geçirmeyi düşünüyorum.Mevcut yapımız kendi bünyemizde Exchange 2003 üzerinden işliyor.Ancak Office 365 mimarisi hakkında pek bilgim yok.

Ben şimdi Office 365'e geçtiğimde localimdeki Exchange Server devre dışı kalıyor doğrumudur?Öyleyse bu fiziksel server'a olan ihtiyacım ortadan kalkmış mı olacak?

Yapıda ayrıca GFI MailArchiver programı var ve düzenli arşivleme yapıyoruz.Bu program içinde lisans ücreti ödüyoruz dolayısıyla.Office 365 e geçtiğimde MailArchiver ihtiyacımdamı ortadan kalkacak.Arşivleme senaryosu ne şekilde olacak.

Bu konularda ve aklıma gelmeyen önemli noktalarda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 31/08/2013 19:53

(@www-rizasahan-com)
_

Ben şimdi Office 365'e geçtiğimde localimdeki Exchange Server devre dışı kalıyor doğrumudur?Öyleyse bu fiziksel server'a olan ihtiyacım ortadan kalkmış mı olacak?

Evet dediğin doğru.

Yapıda ayrıca GFI MailArchiver programı var ve düzenli arşivleme yapıyoruz.Bu program içinde lisans ücreti ödüyoruz dolayısıyla.Office 365 e geçtiğimde MailArchiver ihtiyacımdamı ortadan kalkacak.Arşivleme senaryosu ne şekilde olacak.

Buna gerek yok buluta geçmenin amacı servis sürekliliğinin sağlanması, viruslere karşı korunması, yedeklenmesi gibi tüm işlemlerin hizmer sağlayan tarafından yapılmasından kaynaklı.

Bulutta yük sizden kalkıyor. Yük microsoft üzerine geçiyor. 

Deneme hesabı alıp kullanarak gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz. 

Gönderildi : 31/08/2013 22:24

(@alisol)
Reputable Member

Bilgiler için teşekkür ederim Rıza bey.

Gönderildi : 01/09/2013 17:53

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim. Saygılarımla.

Gönderildi : 01/09/2013 20:09

(@alisol)
Reputable Member

Birşey daha sormak isterim mümkünse.

Ofice 365 planlarının arasında orta ölçekli işletme öellikleirnde ;

Active Directory tümleştirme:Kullanıcı kimlik bilgileri ile izinlerini yönetin. Active Directory ile çoklu oturum açma ve eşitleme.

yer alıyor.Buna ihtiyacim varmidir,bana ne saglar.Bu konudada bilgi verirmisiniz lüfen?

Not: 20 kullanıcı.

Gönderildi : 02/09/2013 14:14

(@www-rizasahan-com)
_

Bunlar büyük kurumlarda active directory ile senkronize olma ve active directory üzerinde açılan veya şifresi değiştirilen kullanıcının bulutla senkronize olması amaçlı sizin kullanmanız gerekmiyor.

Gönderildi : 02/09/2013 14:54

(@alisol)
Reputable Member

Rıza bey,

Aklıma bir soru daha geldi.Şuanki yapıda bütün kullanıcıların mailboxlarını arşivlerini vs kontrol edebiliyorum.

Office 365'e gectigimde kullanıcıların mailboxlarına müdahale etme,izleme,yönlendirme vs yetkileri Administrator bir kullaniciya veriliyormu?

Ayrica kullanıcıların kendi mailboxlarindan maillerini silmelerini engelleyebiliyormuyuz?Yani sadece Administrator silebilsin

Aynı sekilde kullanıcıların SkyDrive'larina mudahale edebiliyormuyuz ?

Gönderildi : 02/09/2013 23:14

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Belirlenen kullanıcılara yetkilendirme yapabilirsiniz. Kullanıcının mail silmesi engellenemez. Yalnız gelen ve giden kopyasını exchangede olduğu gibi bir farklı mailboxa yönlendirip bir kopyasını burada tutabilirsiniz. Microsoft sistemi yedeklediği için silinen maili 20 günlük süre geçmişse microsoft geri getirebilir geçmemişse siz kendiniz getirebilirsiniz.

Gönderildi : 03/09/2013 16:51

(@alisol)
Reputable Member

Yani o halde kullanıcıların gelen -giden maillerini ayrı bir mailboxa yönlendirip o mailboxı da localime arşivleyeceğim doğrumu anlıyorum?

Ayrıca SkyDrive lara da aynı şekilde yetkilendirme yapıp kullanıcıların dosyalarınıda backuplayabiliyoruz sanırım?

Gönderildi : 04/09/2013 01:31

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba  exchange journaling mantığı ile bu işi yapaiblirsiniz. Backup olayına bu kadar takılmayın sistemin bulutta olmasının en büyük artısı hizmet sürekililiğinin sağlanmasının yanında sistemin sürekli yedeklenmesi.

Gönderildi : 04/09/2013 11:18

(@alisol)
Reputable Member

Anladim tsk.

Ben deneme hesabı olusturdum ve etki alanimi 365 e dahil etmeye calisiyorum.Bu noktada TXT kaydını kendi DNS serverimda olusturdum aşağıdaki resimdeki gibi, dogrumudur?

Gönderildi : 04/09/2013 20:26

Sayfa 1 / 3
Paylaş: