Synology ile PXE Se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Synology ile PXE Server  

Rasit Bülbül
(@RasitBulbul)
Üye

Selam arkadaslar (Selamun Aleyküm) ,

bu benim sitedeki ilk paylasimim, okudugum yazilarda anladigim kadariyla cogunuz Windows-Server gibi ve diger distrubisyonalari profesyonel seviyede kullanmakta ya da kullanma arefesindesiniz. Ben maalesef IT okumadim cünkü benim okudugum yillarda PC Teknolojileri bu seviyelerde degildi ve o sekilde yönledirilmemistim üniversitede ilk yilimda istedigim bölüme (mühendislikler dalinda) gecme hakkini kazandigim halde kendi bölümümde kalmistim, Kendimi sadece merakimdan dolayi gelistirdim son 10 yilda.

Simdi sözün özüne gilirsem. Elimdeki Synology DS109+ NAS sistemine (OS- Linux tabanli DSM 4.3) PXE server kuracagim. Official sitesinde kurulum anlatilmis ama PXE Bootloder ve gereken dosylarin hazirlanmasi kismina girilmemis. Anlatilanlar zaten cok basit.Ilk NAS Konfigurasyonu PXE icin tamam DHCP routerdan bagimsiz olarak kurdum calismakta DNS Local olarak sikintisiz calismakta (gerekte yoka aslinda) . Ama asil sorun boot yapilacak dosyanin konfigurasyonu ve bulunmasi,Ben bu bootloader dosyayi nasil olusturabilirim. yani client dosyalari hangi kalsörden sececeginin yönlendirilmesi ve bootlaodera ihtiyac var. Hazir olusturulmus Klasörü bulmakta isime gelmiyor, cünkü isin icyüzünün nasil isledigini kavrayamazasam ilerde dogacak problemlerle basa cikmakta zorlanirim o sebeple neyin ne icin yapildigini dosyalardaki Boot konfigurasyon doslyalarinin ne amacla hangi satirlarinin degistirildiginide detayli anlatan bir step-by-step anlatima ihtiyacim var. Internette bir sürü paket programlar var ben bunlari istemiyorum Örn. CC…. Ve TFTPBootloader vs. vs.

Bana bu konuda ya bir video ya da aciklamali anlatim lazim . Amacim DS Synology ile olan deneyimimi  kurmayi planladigim Server 2008 R2 de WDS kurulumuna  aktarmak, bu en azindan gecisimi hizlandiracak ve de neyin nasil yapildigini bilecegim icin bana ayri bir sevk ve devamlilik azmi -motivasyon diyelim buna- verecek.

Bu yazinin bu sekilde sapbadanak yardim dilenen dilenci uslubuyla buraya yazilip yazilmamasi konusunda hic bir fikrim yoktu. Yanlis mi oldu buraya yazmak ona da kadir degilim. Admin ya da Mod uyarida bulunursa ya da "OK" olur burada da derse bir feedback'e sevinirim.

Bu arada dedigim gibi benim bazi edinimlerim var ama MS Server sistemleri ile degil baska softwareler üzerine onlarida birada paylasmamak uygun olur mu? Bazilari icin kücük seyler olsada 😉

Son oalarak sunuda belirtmek istiyorum, benim simdiye kadar ögrendiklerimden ve de ögrenecklerimde hic bir ticari amacim ve gelirim yok, öyle bir planimda yok , tamamen kendimi gelistirmek istiyorum, isin dogrusu büyük haz veriyor. Asil meslegimde Y. Makina Müh. ve yurtdisinda Projemenajeriyim. 6 yili askin yani maddi olarak cok sükür kimseye muhtac bir durumda da degilim.

Selametle.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 18/01/2016 17:24
Rasit Bülbül
(@RasitBulbul)
Üye

Bu arada 

Windows® Automated Installation Kit (AIK) für Windows® 7 (KB3AIK_DE.iso) yu indirdim sanirim 32 yada 64 bit diye bir ayrimi yok bu isonun ve ise yarayacak gibi duruyor 🙂 Ne yapacagim simdi topu size atiyorum  ve yardimlarinizi bekliyorum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/01/2016 18:10
Paylaş: